РФ не впливає на відносини України й США: візит Зеленського до Вашингтона обговорюємо з Ендрю Маком

Эндрю Мак. Фото: kanaldom.tv

Завершився офіційний візит президента України Володимира Зеленського до США, який тривав з 31 серпня до 2 вересня. У межах поїздки відбулася зустріч українського лідера з президентом США Джозефом Байденом, а також з американськими чиновниками та бізнесменами, крім того, досягнуто низку важливих для України домовленостей.

В ексклюзивному інтерв'ю телеканалу "Дом", записаному 1 вересня, позаштатний радник президента України Володимира Зеленського Ендрю Мак коментує акценти зовнішньої політики України в контексті співпраці зі Сполученими Штатами та протистояння російської агресії.

Ендрю Мак призначений на посаду позаштатного радника президента України 5 листопада 2019 року. Мак — син українського іммігранта, народився у Нью-Йорку, США. Має свідоцтво адвоката в Україні та США. Член Американської асоціації адвокатських утворень (ABA) та Україно-американської асоціації юристів. Спеціалізується на юридичному супроводі міжнародних домовленостей за участі США, України та країн СНД.

Інтерв'ю веде Віталій Сизов.

https://www.youtube.com/watch?v=L8t7eRnx3OM

— Чи можна сказати, що відбувся певний рестарт відносин між Україною та США?

— Думаю, відносини зараз на дуже високому рівні. У нас вже був держсекретар у Києві. У нас були зустрічі та дзвінки вже двічі з Білим домом. Ми зустрічаємося на рівні міністерств. Тому говорити, що ці відносини не були вже хорошими, думаю, неправильно. Через події в Афганістані ми дещо пізніше зустрілися з президентом. Тому я б сказав, що немає рестарту, ймовірніше, це продовження.

— Моя суб'єктивна думка: була якась інерція з попередньою адміністрацією, яка завершила ці відносини на не дуже мажорній ноті.

— Це вже історія. Але кожна нова адміністрація має свій підхід, свою політику. Здебільшого потрібно кілька місяців, щоб ми зрозуміли цю політику. Тому це зовсім не дивно, що нова адміністрація президента Байдена теж не відразу оформила свою чітку політику. Це все нормально. Але, звичайно, якщо порівняти з минулою американською владою, то відносини зараз на більш високому рівні й більш відверті, відкриті, й не політизовані тут. Це дуже важливо.

— Всі ми стежили за подіями в Афганістані, й деяких людей в Україні схвилювала промова Джозефа Байдена. Звичайно, він говорив не про Україну, але сказав, що політика дещо змінюється щодо деяких країн і більше не буде спроб військових.

— По-перше, це не може стосуватися України, тому що американських військових в Україні взагалі немає. Вони не воюють. Україна сама веде цю війну. Україна до кінця вестиме цю війну, ми це знаємо. І Україна навіть не просить, щоб Америка брала участь. Максимум, що Україна просить, — щоб було більше підтримки. Тому, якщо ми подивимося, скільки Сполучені Штати інвестували в оборону в Афганістані, — це шалена сума, дуже велика сума. Я читав, що Україна впродовж цих 7 років отримала менше 3% від того, що отримав Афганістан.

А результат ми бачимо. В Україні дуже сильна армія. Навіть коли дуже сильний ворог, Україна здатна себе захистити.

Україна отримує дуже мало допомоги від Сполучених Штатів порівняно з Афганістаном або навіть іншими країнами. Тому, якщо порівняти, я думаю, це неправильно з багатьох причин. І також в Україні є демократія, є одна нація в Україні. А в Афганістані явно демократії ніколи не було, намагалися її будувати, але країна не була готова, і в Афганістані багато націй, які одна одну не сприймають. А в Україні, дякувати богові, такого немає. Тому не можна порівняти, я думаю, це false analogy (хибна аналогія, — ред.), як ми англійською говоримо. Я знаю, що зараз це популярно, але я не вірю в це.

— Якою тепер буде позиція адміністрації Байдена щодо мирних переговорів України з Російською Федерацією? Чи будуть збережені "червоні лінії", які були впродовж попередніх років, які давали змогу Україні зберігати свій суверенітет?

— Я не маю права говорити від імені президента Байдена, але я впевнений, що президент Байден і його адміністрація, якщо, не дай боже, буде навіть агресія проти України, зроблять усе, що можуть, щоб захистити Україну, все зроблять, щоб дипломатично ізолювати Москву. Я впевнений у цьому.

Якщо ми говоримо про мирний процес, так, звичайно, всі розуміють, що Мінський процес зараз не працює. Ця система не працює. Упевнений, що Сполучені Штати дуже зацікавлені, щоб якомога швидше досягти успіху в мирному процесі.

Також треба нам зрозуміти одну річ. Якщо ми дивимося на дипломатичні цілі, наприклад, Москви, їхня мета — розділення Америки та Європи. Вони намагатимуться використовувати Україну з цією метою. І ні американці, ні українці не можуть цього дозволити. Щоб Україна була, як ми говоримо англійською, complementary (доповненням, — ред.) цієї політики, а не стала причиною розколу. Зараз цього немає, а Росія хоче, щоб так було. Це дуже важливий пункт. Тому transatlantic unity (трансатлантична єдність, — ред.) для України буде кращою.

— А "Північному потоку" не вдасться зруйнувати це?

— Щодо "Північного потоку" ми ніколи не можемо погодитися. Ця політика, яка зараз є, — не в інтересах України або Сполучених Штатів. Це моя особиста думка.

І, якщо чесно, я не розумію, чому вони зробили цю відмову від санкцій. Тому що я не бачу тут цілі, що вони отримали з цього. Що, наприклад, Сполучені Штати отримали. Навіть якщо хочеться вести такі перемовини, то сама логіка стверджує, що якщо, наприклад, коли я продаю будинок, я не віддаю ключ і права на будинок, доки не домовлюся про ціну будинку.

А тут якось навпаки було. Тут Сполучені Штати вирішили: добре, ми не накладатимемо санкції саме на материнську компанію "Північного потоку", це не в наших інтересах, а потім якось домовлятимемося. Моя особиста думка — логічно було навпаки це зробити. Спочатку домовитися, а потім скасувати санкції.

Тому це для нас, для України дуже болісна тема. Тому що поки ніхто не дав адекватної відповіді. І є ще надія, й мені здається, правильна, що Конгрес втручатиметься до цього питання більш глибоко, й ми вже бачимо наслідки цього рішення. Наприклад, ми бачимо, як Росія маніпулює газовим ринком. Ми це бачимо в Європі. Цей план не спрацював, і ніхто не розуміє, ніхто не пояснив цього плану.

Тому, я думаю, тут треба поговорити: зробімо крок назад і подумаймо, як вирішити, щоб усім було добре, щоб це спрацювало. Тому що в наших інтересах також, щоб відносини Німеччини та Америки були сильними. В українських інтересах, щоб у Німеччини й Америки були хороші відносини.

Те, як зараз оформлений "Північний потік", дійсно шкодить і Україні, і Америці. Якщо чесно, зрештою воно шкодитиме й відносинам США з Німеччиною. Тому що воно не спрацює.

— Наскільки важко було підготувати візит Володимира Зеленського до США?

— Я б не сказав, що проблеми були. Сполучені Штати — партнер номер один стратегічних відносин для Києва. Це важливий візит для України, це перемога.

Треба розуміти, що це друга чи третя європейська країна, з якою зустрічається президент Байден. Це означає, що для нього Україна має високий пріоритет. Офіційному візитові передували делегації, були розмови. Ці розмови вже з червня тягнуться. І це демонструє, наскільки важливі відносини. І також делегації були в Києві. З травня — три чи чотири було. Це працює, як має працювати.

— Є побоювання у певних груп в Україні, що буде тиск на Україну для того, щоб укласти якусь угоду, не домовитися з Росією, але принаймні знайти якусь нульову ставку. Чи є такі ідеї у Вашингтоні?

— Ні. Від серйозних людей я не чув таких ідей. Звичайно, у Вашингтоні є люди, які, можливо, хочуть цього, але вони в меншості, вони не мають влади. Ніхто не змушуватиме Київ укласти невигідну Україні угоду. З українським президентом це не вдасться — він ніколи не піддасться такому тиску. Серйозних розмов про це я тут не чув.

— Держпідприємство "Енергоатом" підписало меморандум з Westinghouse Electric про спільне будівництво енергоблоку Хмельницької АЕС. Ваш коментар?

— Звичайно, угода з Westinghouse Electric — історична угода. Тому, якщо вона реалізується, це матиме дуже зручні геополітичні та економічні наслідки для України на дуже довгі роки. Тому нам треба всі зусилля докласти, щоб вона відбувалася швидше. Зараз ми говоримо про напрям, ми хочемо це зробити, Америка підтримує, Україна теж хоче підтримати. Реалізувати треба швидко.

— Цьому приділяють мало уваги, але це може зробити Україну незалежною.

— Абсолютно. Україна тоді буде взагалі енергетично незалежною. Крім газу (треба вирішити протягом 10 років), Україна буде незалежною від Росії енергетично, й буде з'єднана з європейським стандартом. Я думаю, всі розуміють, що це важливо. Я в Україні бачив, що ЗМІ досить багато про це пишуть. В Америці зараз інші проблеми: американські ЗМІ зараз фокусуються на інших темах, як-от Афганістан, тому трохи менше пишуть. Але я впевнений, наступного тижня ми чутимемо більше про це.

— Чи не відчувалося якоїсь протидії з боку "Росатома", російських структур?

— Якщо ми говоримо про відносини між Україною та Америкою, Росія не може впливати на них.

— А медійно?

— Я думаю, все можливо.

Для Росії це також явно геополітичне питання. Я впевнений, що не в інтересах Росії, щоб ми реалізували це. Але для Америки це велика перемога. Тому я думаю, що шанси досить хороші.

Прямий ефір