Про вибір, долю та тренерів — розмова з чемпіонкою світу і олімпійською призеркою у веслуванні на каное Людмилою Лузан

Людмила Лузан. Фото: kanaldim.tv

Багаторазова чемпіонка світу і олімпійська призерка у веслуванні на каное Людмила Лузан у програмі "Коло спорту" на каналі "Дім" розповіла про захоплення, що змінило її спортивний шлях, про найважливіших людей, кров, сльози та перемоги попри все.

Багаторазова чемпіонка світу та олімпійська призерка Людмила Лузан з дитинства займалася спортивною гімнастикою і навіть отримала звання майстра спорту. Однак успіху і визнання досягла в іншому виді. 

"Брат мене запросив на веслування. Він займався каное і сказав, що відкрився новий вид — жіночий. Я вирішила спробувати. Вийшло не зразу, але мені сподобалось. Це було щось нове і на відкритій воді. Було дуже цікаво і захоплююче", — згадує Людмила.

Перші виступи не приносили бажаних результатів, проте згодом робота тренера Сергія Батуманкоєва і наполегливість самої Людмили допомогли здобути чемпіонські медалі в Україні та дебютні нагороди світових юнацьких змагань. 

"Дуже хороший тренер, велику школу по життю мені дав, навчив багато чому. Я його дуже ціную і люблю", — відгукується про нього каноїстка.

Нинішній тренер чемпіонки Микола Мацапура — знаний фахівець, який більше 40 років виховує висококласних веслувальників в Україні. З Лузан працює з 2016 року. 

"В нас дуже хороший тандем. Я розумію свого тренера, а він мене. Я вірю в нього, в його роботу, в те, що він дає. А він вірить в мене, як у спортсменку", — каже Лузан. 

Для Людмили, яка ще підлітком втратила тата, Микола Мацапура — більше, ніж наставник. 

"Можна сказати, що він мій батько. Завжди робить таку атмосферу, щоб нам було комфортно. Я рада, що так склалося і ми зараз працюємо. Маємо спільну ціль — Олімпійські ігри", — додає Людмила.

Тренер — стратег і тактик, який завжди знаходить оптимальне рішення на будь-якій водній трасі світу. А далі вже справа за Людмилою. 

"На тренування вона віддається справі на повну. Коли отримувала кров'яні мозолі, замотувала їх усім, чим можна було, і все рівно тренувалася. Інколи виходила в з води зі сльозами на очах, але тренувалася, виходила на старти, бо знала, що це потрібно", — каже Микола Мацапура.

Микола Мацапура. Скриншот: kanaldim.tv

2022 року, під час повномасштабної війни, Людмила здобула два особистих "золота" на чемпіонаті світу, до яких додала європейське чемпіонство у каное-двійці. Наприкінці квітня 2023 року Людмила перебувала на Кубку України в Умані. Саме тоді росіяни вчинили черговий акт геноциду проти українського народу — завдали ракетного удару по місцевій багатоповерхівці. 

"Дуже складно і дуже боляче, що це відбувається. Війна триває, і ми відчули це на собі. Всі були шоковані", — говорить Людмила

Злочини російських агресорів аж ніяк не вплинули на рішення Міжнародної федерації веслування на каное. Вона допустила до виступів на світових аренах росіян і білорусів у так званому нейтральному статусі. Людмила, як і решта українських спортсменів, не погоджується з таким рішенням.

На Європейських іграх у Кракові росіян і білорусів не буде. Тож українська збірна і Людмила Лузан перебувають в передчутті цих важливих і престижних змагань. 

"Якщо ти любиш цю справу, яка б вона складна не була, ти вмираєш на тренуваннях, але виходиш задоволеним. Відчуваєш гордість за себе і стаєш на один крок ближче до своїх цілей", — додає каноїстка.

Більше спортивних новин:

Прямий ефір