Правила перетину кордонів України — що змінилося: "5 вопросов" з Андрієм Демченком

Иллюстративное фото: uainfo.org

В Україні почали діяти нові правила перетину кордонів як для іноземних громадян, так і для українців.

З чим пов'язані зміни, чи є винятки з нових правил і кого вони стосуються, які умови перетину держкордону для людей з тимчасово окупованих територій України — розповів спікер Державної прикордонної служби Андрій Демченко в програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом".

Ведучий програми — Олег Борисов.

— Коли набули чинності зміни та через що їх запровадили?

— Основне — ті правила, які змінилися для в'їзду до України, пов'язані з недопуском поширення коронавірусу. Ці правила почали діяти 5 серпня. Нещодавно Кабмін розглянув деякі моменти, щоб ще, можливо, послабити умови в'їзду для іноземців. Але загальні правила, ще раз наголошую, діють ще з 5 серпня. Вони стосуються, власне, і громадян іноземних держав, і українців. Якщо говорити про іноземців, то їм необхідно для перетину кордону України насамперед мати поліс страхування, що покриває витрати на лікування коронавірусу і який діє на весь термін їхнього перебування в Україні.

Крім того, для в'їзду до України іноземцям необхідно мати один з трьох документів — негативний ПЛР-тест або негативний експрестест. Вони мають бути зроблені не пізніше ніж за 72 години до перетину кордону. Або ж документ, що підтверджує повну вакцинацію.

Надалі урядом було визначено, що впроваджується самоізоляція. Вона стосується як іноземців, так і громадян України.

Але є винятки. Це передусім особи, які не досягли 18 років. Якщо говорити про громадян України, то це стосується тих осіб, які виїхали за кордон України до 4 серпня. А якщо говорити про загальну категорію більшості громадян, які перетинають кордон, то це ті, хто вакцинований.

Якщо говорити про іноземців знову-таки, то це повна вакцинація, а для громадян України, зокрема якщо у них є одне щеплення і вони мають документ, виданий в установленому порядку Міністерством охорони здоров'я. Це фактично, як ми називали, довідка. Нещодавно уряд розглянув зміни, але вони ще не набули чинності. Я сподіваюся, що це буде зроблено найближчими днями. Для іноземців також може бути одне щеплення або більше, але за тієї умови, якщо у них буде COVID-сертифікат на це.

— Ідеться саме про COVID-сертифікати? І Кабінет міністрів повинен ще щось врегулювати?

— Якщо говорити про визнання COVID-сертифікатів, про що йшлося і на рівні Міністерства охорони здоров'я, Мінцифри, то це трохи інші правила. Днями уряд розглянув зміни. Фактично це як ослаблення, оскільки до цього під самоізоляцію, якщо говорити про іноземних громадян, не підпадали ті, у кого був повний курс вакцинації, тобто два щеплення, і необхідно заразом мати відповідний документ, де вказано, коли зроблено вакцинацію, яким препаратом . Нагадаю, що вакцина повинна бути затверджена ВООЗ, а якщо говорити про таку вакцину як "Супутник V", то вона на кордоні нами не визнається. Водночас ті зміни, які уряд розглянув днями, будуть стосуватися знову ж таки іноземців — дозволено за наявності COVID-сертифіката про одне щеплення. В такому разі іноземці не підпадають під самоізоляцію.

— Уточнення щодо людей з тимчасово непідконтрольних Україні територій. Чи поширюються на них ці правила?

— Є деякі відмінності в тому, хто не підпадає під самоізоляцію для тих, хто прямує з тимчасово окупованих територій. Власне, там теж вказано, якщо говорити про громадян України, то вони за наявності повної вакцинації, так і однією вакциною, під самоізоляцію не потрапляють.

— Восени в країні прогнозують черговий локдаун. Чи готова Держприкордонслужба оперативно запровадити нові карантинні обмеження, зокрема для іноземних гостей?

— Власне, якщо згадати від березня місяця минулого року і до сьогодні, то правила перетину кордону, пов'язані з карантином, досить часто змінювалися і Державна прикордонна служба оперативно реагувала на всі ці зміни. Тому не буде для нас проблемою впровадити нові, які ухвалить уряд за поданням Міністерства охорони здоров'я. Або перевіряти дотримання чинних умов в'їзду, зокрема щодо іноземців, які прямують до нас.

— Чи підводили якісь підрахунки щодо того, скільки людей за останній період в'їжджали до Україні?

— За останній період пасажиропотік на кордоні збільшується. Це насамперед пов'язано з тим, що Україна фактично трохи спростила умови в'їзду на період карантину. І, власне, деякі країни світу фактично стали більш відкритими для громадян України, і наші співвітчизники теж можуть подорожувати. Літо — це період відпусток, туристичного сезону.

Якщо говорити про показники місяці чотири тому, то пасажиропотік був на рівні близько 80 тис. осіб на добу — це як на в'їзд, так і на виїзд. Зараз пасажиропотік коливається від 130 до 150 тис. осіб на добу як на в'їзд, так і на виїзд з України. Якщо в процентному співвідношенні — це близько 50 на 50 в'їзд та виїзд.

Прямий ефір