Постковідний синдром: як боротися зі спотворенням смаку та запаху (ВІДЕО)

Кофе. Фото: coffee-odessa.blogspot.com

Деякі пацієнти, які перехворіли на COVID-19, скаржаться на спотворення запаху і смаку. Через що розвивається цей симптом, і як можна прискорити процес відновлення, дізнавалися журналісти телеканалу "Дом".

Причина такої патології — наслідки вірусної інтоксикації, каже головний отоларинголог Києва Богдан Біль.

"Ускладнення вірусу, який діє на ольфакторні залози. Це в порожнині носа, а відповідають вони за нюхальну функцію. Одна з причин — набряки, ними перетискаються ці рефлекторні залози. А друге — це причини центральної дії — десь на рівні мозку щось вірус цей змінює", — проконсультував лікар.

За словами невролога Яни Гончарової, є ще теорія, чому перехворілі на коронавірус стикаються зі спотворенням запаху та смаку.

"У Німеччині проведено дослідження, що також вірус потрапляє й в судини, порушує кровообіг", — повідомила медик.

Втрата смаку та нюху за спостереженнями ЛОР-лікаря спостерігалася у 45% його пацієнтів. Процес відновлення починається через два місяці після коронавірусної хвороби. Іноді — затягується до півроку. Тоді лікарі намагаються допомогти пацієнтам, хоча протоколу лікування поки немає.

"Призначаючи протинабрякові препарати такому пацієнту — саме місцеві топічні, даючи протиалергічні, протинабрякові препарати, ми прискорюємо час, коли з'являється нормальний нюх та нормальний смак", — розповів головний отоларинголог Києва.

Читайте також: Кому не можна вакцинуватися від COVID-19: епідеміолог дав пояснення

При цьому медики повинні виключити ряд інших захворювань, не менше небезпечних, ніж коронавірус.

"Паралельно ми завжди повинні виключити, тому що це дуже-дуже небезпечна ознака й при інших, більш навіть підступних захворюваннях катастрофічних, таких як і при діабеті, і при гіпертиреозі зниження нюху відбувається, а також при травмах черепно-мозкових і при пухлинах головного мозку", — розповіла невролог Яна Гончарова.

А ще нюх можна тренувати, кілька разів на день по черзі вдихаючи різкі запахи. Наприклад, парфумів або ефірної олії. Клінічні дослідження цього розладу тільки почалися. Свої висновки вчені представлять не раніше, ніж через рік.

Читайте також: Підсумки 23 березня: більше "червоних" зон, COVID-тест для перетину кордону і загострення на Донбасі (ВІДЕО)

Прямий ефір