Очільник Save Ukraine Микола Кулеба пояснив, скільки можна жити у "Центрах надії та відновлення" та як там допомагають евакуйованим сім'ям

Микола Кулеба. Скриншот: kanaldim.tv

Організація Save Ukraine з 2014 року займається не лише поверненням українських дітей, котрих Росія під час війни незаконно вивезла на свою територію, а й допомогає вже поверненим та евакуйованим українцям у відновленні та адаптації. Останнім питанням зокрема опікуються працівники "Центрів надії та відновлення". Про те, хто живе у цих центрах та які можливості вони отримують, у програмі "Точка опори" на телеканалі "Дім" розповів засновник і керівник Save Ukraine Микола Кулеба.

"Тут живуть діти, які були повернуті з окупованих  територій і з Росії. У нас є сім "Центрів надії та відновлення", де проживає понад півтисячі дітей. Дехто без батьків або з родичами, є діти-сироти. В основному діти, яких ми возз'єднали з батьками або вони були врятовані з зони бойових дій. Близько 70% жителів центрів — це все ж таки діти. Є різні програми. Залежно від того, звідки ці сім'ї, від трьох місяців до півроку діти можуть жити [у центрах], щоб ми могли відновити їх життя", — розповів Кулеба.

З дітьми працюють психологи, проводять арт-терапію та інші заходи, допомагають з відновленням документів та навчанням. 

Тих, хто вже готовий до інтеграції у суспільство, не кидають на призволяще. Їм знаходять нове місце проживання — наприклад, будують тимчасові будиночки. У таких помешканнях сім'я може жити рік чи трохи більше, допоки не знайде постійне житло. З цим зазвичай допомагає місцева громада.

"Вже більше 130 будиночків збудували в Бучі, Ірпені та інших населених пунктах на місці зруйнованих. Потім почали встановлювати на західній Україні і не тільки, але у більш безпечних зонах, де немає обстрілів. Ми працюємо з територіальними громадами — вони виділяють землю, працюємо з помісними церквами, які також беруть на себе відповідальність опікуватися цією сім'єю, яка після реабілітації їде жити в цих будиночках. Ми даємо рік чи більше проживати [...], але все одно сім'я має інтегруватися в місцеву громаду. Місцева громада має знайти житло", — пояснив засновник і керівник Save Ukraine.

Микола Кулеба розповів, що одну з таких сімей поселив у своєму будинку на Черкащині, котрий лишився йому від бабусі. У правозахисника все ніяк не було часу і наснаги відремонтувати дім: дах полагодити, пофарбувати паркан. Однак з появою там евакуйованої сім'ї робота пішла швидше.

"Рік тому ми евакуювали сім'ю із дітьми з Донеччини. У них батько загинув. Я їх заселив в той будинок і почав їм допомагати у відновленні. Вони там живуть і вони все зробили. Я їм допоміг, щоб усі умови були. В них город є. Ніби з села Донецької області переселилися на Черкащину. Голова місцевої громади їм допомагає", — поділився Кулеба.

Повна версія інтерв'ю: Як Україна повертає викрадених Росією дітей: інтерв'ю з екс-уповноваженим з прав дитини та очільником організації Save Ukraine Миколою Кулебою

Нагадаємо, Микола Кулеба — засновник і очільник організації Save Ukraine / "Спасемо Україну" — фонду, який займається евакуацією людей із гарячих точок і допомагає повертати викрадених Росією дітей. Понад 20 років працює у сфері захисту прав дитини. З 2006 по 2014 рік Микола Кулеба був начальником служби у справах дітей Київської міської державної адміністрації. Відкрив мережу спеціалізованих центрів, де працювали з дітьми, яких повернули з вулиці. З 2014 по 2021 рік обіймав посаду дитячого омбудсмена в Україні. Одружений. Батько чотирьох дітей. 

Попередні випуски "Точки опори":

Прямий ефір