Напади, переслідування та погрози: у світі відзначили День свободи преси (ВІДЕО)

СМИ. Скриншот видео: kanaldom.tv

Працівникам медіа щодня доводиться стикатися з нападами, переслідуваннями та погрозами. В антирейтингу, за даними організації "Репортери без кордонів", зокрема — Білорусь і Росія. Сьогодні, 3 травня, у Всесвітній день свободи преси дипломати та громадські організації встали на захист незалежності ЗМІ, інформує "Дом".

Лише за перші три місяці цього року на українських журналістів нападали 21 раз, повідомляють в Національній поліції України. За даними "індексу свободи преси", складеному "Репортерами без кордонів", торік до співробітників українських ЗМІ застосовували насильство понад 170 разів.

"Працівники ЗМІ та громадські журналісти продовжують зазнавати репресій і невиправданого втручання в їх роботу з висвітлення подій в Автономній Республіці Крим. Через збройну агресію РФ на тимчасово окупованих територіях сходу України під час виконання професійних обов'язків журналісти піддають своє життя і здоров'я на небезпеку. Робота незалежних журналістів там майже неможлива", — йдеться в заяві Офісу омбудсмена України.

З початку збройного конфлікту на Донбасі працівники медіа, журналісти стали першими людьми, з якими розбиралися угруповання "Л/ДНР", зазначає шефредактор телеканалу "Дом" Олексій Мацука.

"Тому що вони нас серйозно боялися й у 2014 році, й у 2021-му", — підкреслив він.

Сполучені Штати закликали офіційний Київ розслідувати справи щодо загибелі журналістів в Україні.

"Сполучені Штати засуджують погрози, переслідування і насильство стосовно журналістів та працівників засобів масової інформації. Ми закликаємо до здійснення правосуддя щодо журналістів, таких як Павло Шеремет, Георгій Гонгадзе, Вадим Комаров та інших. Сьогодні ми вшановуємо їх і принцип свободи преси", — заявив пресаташе Посольства США в Україні Деніел Лангенкемп.

В цілому, за даними ЮНЕСКО, з 2020 року у світі вбито 76 журналістів. В рази більше представників ЗМІ були арештовані або піддалися нападам і залякуванню.

Найнебезпечнішою країною в Європі для співробітників медіа є Білорусь. Матеріали піддаються цензурі, а доступ до інформації тут обмежений. Після спірних президентських виборів в серпні 2020 року декілька незалежних ЗМІ та блогери зазнали переслідувань з боку правоохоронних органів Білорусі.

"Сьогодні журналістам в Білорусі доводиться працювати в умовах тотального терору. Ми працюємо, розуміючи, що в будь-який момент за нами можуть прийти. Тобто нас можуть затримати під час виконання професійних обов'язків, коли ми робимо інтерв'ю, репортаж. Можуть забрати нас з квартири, можуть затримати на вулиці. Ти знаходишся під загрозою 24 години на добу", — розповів білоруський політичний оглядач, журналіст Ігор Ілляш.

Нагадаємо, Всесвітній день свободи преси щорічно відзначається 3 травня за ініціативи ООН, з метою підтримки свободи преси та висловлювання думок. Ця дата служить нагадуванням урядам про необхідність виконання їх зобов'язання захищати свободу ЗМІ.

Читайте також: Підсумки 3 травня: візит Зеленського в Польщу, боротьба за свободу ЗМІ та мотосезон в Авдіївці (ВІДЕО)

Прямий ефір