Надії на Туреччину або поїздка до окупованого Криму: де тепер відпочиватимуть росіяни

Отель Kremlin в Анталии. Фото: booking.com

Скоро травневі свята. Карантин не дає можливості росіянам вирватися за кордон, а з огляду на пандемію вибір невеликий: є Алтай і Байкал, але вони дуже далеко. А ось окупований Крим, який Росія вважає своїм, за словами окупаційних адміністрацій, готується побити туристичний рекорд СРСР.

Улюбленим місцем відпочинку росіян була Туреччина. Але і вона вже недоступна. Росія з 15 квітня по 1 червня 2021 року перекрила авіаційне сполучення з Туреччиною. Близько 30 тисяч росіян, що вже приїхали на турецькі курорти, обіцяють вивезти назад. Невідомо, чи повернуть свої гроші ще півмільйона російських туристів, які вже заплатили за тури близько 35 млрд рублів.

Заступник голови російського уряду Тетяна Голікова пояснює припинення авіасполучення з Туреччиною карантинними заходами та прагненням зберегти здоров'я громадян РФ.

"Оперативний штаб на постійній основі здійснює моніторинг за поширенням інфекції в країнах, з якими відкрито авіаційне сполучення... Ми ухвалили рішення обмежити регулярне чартерне авіасполучення, здійснюване з російських міжнародних аеропортів до аеропортів Турецької Республіки і у зворотному напрямку, з 15 квітня цього року до 1 червня цього року", — заявила Голікова.

Експерти ж бачать справжню причину в загостренні відносин між Анкарою і Москвою: 9 квітня Україна підписала договір про постачання партії турецьких безпілотників Bayraktar TB2.

Тим часом в окупованому Криму моментально підняли ціни на житло для туристів. Хто ж все-таки приїде влітку до Криму, і які можливості російського внутрішнього туризму? На цю та інші теми у програмі "На самом деле: Россия" телеканалу "Дом" розмовляємо з головою Всеукраїнської асоціації туроператорів Ігорем Голубахою.

Ведуча програми — Марія Строєва.

— Чи має Росія підстави для оптимістичних прогнозів щодо внутрішнього туризму?

 Росіяни мають Сочі: в місті під Олімпіаду, яка проходила в Росії, створена досить серйозна інфраструктура. І саме тому Крим програє тому ж Сочі. Окупанти (я маю на увазі, російська влада) роблять заяви про встановлення рекордів із приймання туристів. Ще Росією проїжджає кримська влада, вони рекламують Крим і привозять до себе туроператорів з різних регіонів Росії.

Але все ж таки очікування не дуже райдужні. Крім пропагандистських заяв деяких чиновників, основний бізнес Криму не чекає великих туристичних потоків. Про мільйони, про які заявляють російські чиновники, напевно, можна тільки мріяти. Тому що інфраструктура, готельна інфраструктура Криму не здатна прийняти такі великі кількості. Приватний сектор паралельно може теж приймати людей.

Але, думаю, в Криму не буде 8 або 7 млн туристів, заявлених торік, їх фактично було навіть менше мільйона.

— Причина в тому, що не розвивають окуповану територію, чи в тому, що інфраструктура в Росії загалом не розвинена?

— Причина — низька конкурентна спроможність Криму, яка починається ще з періоду, коли в складі України Крим робив усе можливе для того, щоб залучати туристів, зокрема іноземних. Витрачалися гроші, зокрема, й на рекламу за кордоном, в європейських країнах тощо.

Тут з одного боку — незручності з приїздом, з іншого — недорозвинена інфраструктура, з третього — короткий туристичний сезон. Все це разом робить Крим не найпопулярнішим туристичним об'єктом.

І найбільше завантаження для кримських оздоровниць, готелів та інших місць завжди було українським. Сьогодні українці з патріотичних міркувань навіть не дивляться в бік Криму. Багато хто й не ризикує цього робити, тому що є певна загроза безпеці українців, якщо вони поїдуть на узбережжя Криму.

З іншого боку, Росія зробила все можливе для того, щоб мілітаризувати Крим, зробити його військовою базою, яка, зокрема, й погіршила екологію півострова. Давайте не будемо забувати, що морське узбережжя Криму, фекальні стоки й усе інше залишає бажати кращого і не є надто привабливим для туристів. Тому найкрасивіші картинки в російській пресі переважно мають пропагандистський характер, і більше, напевно, це бажання, ніж реальні можливості.

— Через пандемію майже всі країни протягом найближчих місяців змушені будуть розвивати внутрішній туризм. Але в Росії він не дуже розвинений. То що має статися для того, щоб змінилася ця матриця?

— Давайте будемо справедливими. Не можна говорити про те, що Росія нічого не робить для того, щоб повернути туристичні потоки до Криму. Там переважно робиться наголос на соціальний туризм. Такий відпочинок дотується бюджетом, закуповуються путівки для дітей на Кримське узбережжя.

Однак ті вимоги, яких слід дотримуватися під час бюджетних закупівель, зокрема й безперебійне забезпечення водою, і все інше, — все це в комплексі не може бути вирішено в Криму.

І я не знаю, наскільки вдалим виявиться літній сезон у Криму, коли є загроза відсутності води. Адже в більшості санаторіїв у Криму вода подається 2 години зранку та 2 години ввечері. Це не те, що може привернути людей до Криму.

І не будемо забувати, що, коли люди з низьким доходом приїжджають відпочивати до того чи іншого регіону, вони не розвивають додаткових галузей послуг, які розташовані навколо готельних або інших засобів розміщення. Невеликі готелі та ресторани закриваються, тому що туристи з низькими доходами не витрачають додаткових грошей. У мене багато друзів на узбережжі Криму, яким довелося закрити свій бізнес, наприклад, у сфері громадського харчування.

Прямий ефір