На сайтах з пошуку роботи активізувалися аферисти: популярні шахрайські схеми розкрив PR-директор Work.ua Максим Пилипенко

Максим Пилипенко. Скриншот: kanaldim.tv

Модератори сайту Work.ua щомісяця блокують понад 3 000 спроб обманути шукача роботи! Потенційну жертву ошукують привабливими пропозиціями та високими зарплатами. Це вдається завдяки десяткам різних схем. Як під час пошуку роботи не стати жертвою шахраїв та на які формулювання у вакансіях варто звертати увагу? Про це у програмі "Ранок Вдома" розповів PR-директор Work.ua Максим Пилипенко.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Наскільки сьогодні розповсюджене шахрайство з роботою в інтернеті.

На жаль, шахрайство у сфері працевлаштування — популярна історія. Про неї потрібно говорити так. Модератори сайту Work.ua щомісяця блокують понад три тисячі спроб обманути шукача. На нашому сайті понад сто тисяч вакансій, 3% з них — шахрайство.

— Ваші фахівці зробили добірку найпоширеніших шахрайських схем. Розкажіть про них детальніше.

— Список доволі великий. Ми виявили понад десяток різних схем. Або намагаються ошукати  кандидата, або намагаються його втягнути в шахрайську схему. Восени активізувалися шахраї, які у певних Telegram-каналах пропонували вакансії на заробітну плату від тисячі доларів. Вимог до кандидатів не було. Головне — підписатися на канал у Telegram. Насправді ж власники таких каналів продають рекламу роботодавцям і таким чином заробляють на шукачах роботи. Тобто одна схема — обіцянки.

Друга схема — це шлюбні агенції. Вони шукають так званих менеджерів зі створення пар. Суть цієї схеми полягає в тому, що працівники таких компаній виманюють кошти в іноземців, які хочуть познайомитись з українськими жінками.

Наступна схема — стрімери, моделі, ведучі у соціальних мережах. Аби працювати на такій роботі, потрібно на камеру поводити себе так, щоб людям було цікаво дивитись. Іноземці нібито за це платять гроші, і ці так звані донати ідуть на заробітну плату стрімерам та ведучим. Насправді це шахрайство, адже стати блогером може кожен, для цього не потрібно влаштовуватися на роботу.

Ще одна схема — кол-центри. Це фінансові махінації, адже людей втягують в те, щоб вони виманювали кошти, примушували людей брати кредити й таким чином заробляють. Це взагалі кримінальна історія.

Також є криптовалютні схеми, де клієнтам пропонують вкласти кошти в ту чи іншу криптовалюту. Звичайно, що клієнт нічого не отримає. Суть схеми полягає в тому, щоб ошукати клієнта, забрати його гроші.

На що слід звертати увагу, аби розпізнати шахрайство? Чи є якісь ознаки, спільні для всіх махінацій?

— Ознаки є. В першу чергу вони стосуються зарплат. Коли у вакансії вказана велика сума, або діапазон варіюється від 10 000 до 200 000 гривень. Також треба бути обачним у тому випадку, коли у кандидата не просять резюме, натомість обіцяють всього навчити. Якщо вказують, що зарплата в валюті або виплата щотижня, то це вже привід задуматися, чи не є цей роботодавець шахраєм.

Є люди, які думають, що це дійсно може бути правдою?

— Чомусь люди думають, що роботи немає, бо війна в країні. Насправді зараз в Україні є понад 100 000 вакансій в Україні. Це показник до довоєнного рівня. Середня зарплата продовжує зростати. Середня зарплата зараз — від 15 000 до 17 500 гривень. Вона ще не підтяглася до рівня інфляції, але вона поступово зростає. Шахраї користуються ситуацією в країні й малюють зарплати.

Як мінімізувати ризики потрапити на шахрая?

— По-перше, потрібно шукати роботу на перевірених майданчиках, де є модератори, які слідкують за якістю вакансій, видають тільки якісні  пропозиції. По-друге, уважно вивчати роботодавця. Зазвичай в інтернеті є відгуки про компанії, що дозволяє скласти певне враження. Якщо нема інформації, то це вже привід задуматись, що це шахраї. Відгуки є різні.

Треба шукати вакансії на різних сайтах, а не на одну?

— Звичайно треба використовувати різні джерела пошуку вакансій. Просто треба розуміти, що є середня зарплата на ринку. На сайтіWork.ua  можна поглянути статистику, зрозуміти скільки платять за конкретну посаду. Якщо там середня зарплата 20 000 гривень, а хтось вказує 200 000 гривень, то це дає привід задуматися. Важливо також перевіряти, запитувати, не боятись ставити питання роботодавцю та знайомими. Тобто треба  дізнатись якомога більше інформації. Головне — включати критичне мислення та аналізувати наявну інформацію.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір