Група психологічної підтримки жінок: про ініціативу Асоціації родин захисників "Азовсталі" розповіла її співзасновниця Ганна Науменко

Анна Науменко. Скриншот: kanaldim.tv

В Україні організували групу психологічної підтримки для жінок, які втратили коханих на війні. Про те, хто може звертатися по допомогу, як працює проєкт та чим ще планує займатися Асоціація родин захисників "Азовсталі" розповіла у "Ранку Вдома" співзасновниця організації Ганна Науменко.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Розкажіть, будь ласка, про діяльність Асоціації родин захисників "Азовсталі".

— В нас є різні напрямки діяльності. Це піклування про родини, про тих, хто зараз продовжує чекати, або тих, хто втратив своїх близьких. З дітьми маленьким ще не працюємо, але плануємо це також робити в іншому форматі. Окрім цього, в нас є інші проєкти. Це як гуманітарні піклування саме про бійців, які повертаються з полону. Та інформативна кампанія та боротьба в інфополі щодо полонених, які вже з 20 травня в полоні.

Розкажіть, будь ласка, про проєкт психологічної підтримки для жінок, які втратили коханих на війні.

— Потреба нікуди не зникла, навпаки зросла. Втрати спричинені війною провокують в людей, які вже пережили втрату, відповідні реакції. Втрати потребують роботи з психологами. Ця група працює за американською системою. Це восьми крокова система, яка заснована на добровільності. Тобто люди, які погоджуються на роботу, вони мають особисто прийти до цього. Учасників програми відбирають психологи після короткого інтерв'ю. Це необхідно, щоб правильно сформувати групи. Тобто працювати з людьми, у яких схожі запити.

Люди по-різному переживають втрати. Для того, щоб їх об'єднати, важливо, щоб вони були на схожих стадіях. Також важливо, щоб вони могли ділитися досвідом між собою. Це група підтримки. В роботі з психологом в них є окреме завдання. Є вправи для того, щоб можна було працювати з проєкцією пам'яті. Це сублімація втрати. Це робота з психологом, яка заснована на командній роботі. Цим жінкам здається, що тебе можуть зрозуміти тільки люди, які мали подібний досвід. Тому важливо працювати в групах серед таких людей, як ти сам.

Скільки людей в такій групі?

— Групи не мають бути занадто великими. Це приблизно 10 людей в одній групі, тому що так комфортніше.

На який термін розрахована робота в групах?

— Восьма крокова система розрахована на одне заняття в тиждень. Тобто це вісім тижнів. Сподіваємося, що це буде працювати. Бо раніше в нас були заняття у загальних групах. це був просто напрямок психологічної підтримки. були лекції онлайн та офлайн. Втім, це не давало бажаного результату. Особиста робота з психологом вона також була, але це має свою специфіку. Це гарно, це потрібно. Часто людині важко наважитись на роботу самостійно, а в групі по іншому це сприймається.

Де можна отримати такі консультації?

— Консультації відбуваються в Києві, в районі Контрактової площі. Ми плануємо реформувати цей напрямок. Щоб це було комфортніше. Можливо, вийде розширити кількість локацій.

— Як взагалі ця ідея виникла? Люди самі зверталися чи це ваша ініціатива?

— Виникла комбінація цих двох ситуацій. По-перше, з самого початку було зрозуміла, що буде такий запит.  Ми усвідомлювали, що буде багато людей, які не будуть знати, що їм робити, до кого звертатися. Треба було брати на себе це. Запит на психологічну допомогу був відразу. Також був запит на фінансову підтримку жінок та сімей, у яких загинули чоловіки. До того ж кураторка цього проєкту сама втратила коханого в "Оленівці". Вона на власному прикладі розуміє, що пережити це дуже складно.

Скільки жінок очікує на роботу у групі підтримки? 

— Це понад 250 жінок. Це лише ті, з якими ми контактуємо. Насправді їх значно більше. Важливо розуміти, що багато людей не знають про можливість роботи у таких групах.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір