МОН оприлюднило правила вступу до вишів у 2026 році: що зміниться для абітурієнтів

Міністерство освіти і науки України опублікувало Порядок прийому до закладів вищої освіти у 2026 році. Документ визначає всі етапи вступної кампанії — від реєстрації на іспити до зарахування, а також містить оновлені правила для бакалаврату, магістратури й аспірантури. Про це повідомляє "Дім" із посиланням на пресслужбу міністерства.
Разом із Порядком МОН підготувало гід вступника — пояснення ключових правил і нововведень у простій формі для абітурієнтів, батьків і освітян.
Основні нововведення вступної кампанії 2026 року
- Ліміт заяв. Вступники можуть подати до 10 заяв загалом, з яких не більше ніж п'яти — на бюджет.
- Пріоритетність у магістратурі. Система пріоритетів тепер діє не лише для вступу на бакалаврат, а й для магістратури, зокрема й для контрактної форми навчання.
- Посилено вплив творчого конкурсу на результат вступу. Для більшості творчих спеціальностей коефіцієнт творчого конкурсу збільшено до 0,7.
- Очний формат вступних випробувань. Співбесіди та творчі конкурси проводяться очно. Винятки передбачено для окремих категорій вступників, зокрема тих, хто перебуває на тимчасово окупованих територіях, проходить службу або представляє Україну на міжнародних змаганнях.
- Визнання європейських іспитів. Результати національних випускних іспитів країн Європи можуть зараховувати замість Національного мультипредметного тесту (НМТ) для громадян України.
- Скасування мотиваційних листів. У 2026 році мотиваційні листи більше не є обов’язковим складником вступної заяви.
Для вступу на бакалаврат головним критерієм залишається національний мультипредметний тест.
У 2026 році він складатиметься з:
- української мови;
- математики;
- історії України;
- одного предмета на вибір.
Також можна використати результати НМТ за 2023-2025 роки.
Конкурсний бал визначають за формулою, де кожен предмет має свій коефіцієнт залежно від обраної спеціальності. Тому один і той самий вступник може отримати різний результат для різних напрямів підготовки.
"Такий підхід дозволяє врахувати, які знання є ключовими для конкретної професії", — йдеться в повідомленні.
Вступникам і батькам радять заздалегідь звернути увагу на предметні коефіцієнти для обраної спеціальності перед поданням заяв.
Зокрема:
- для "Журналістики" та "Права" доцільно обирати іноземну мову як четвертий предмет;
- для медичних напрямів важливою є біологія;
- для "Фізики та астрономії" — фізика.
Крім того, у 2026 році вступники на бакалаврат і магістратуру мають визначити пріоритетність заяв, тобто вказати, який заклад освіти є для них пріоритетним. Це правило поширюється і на контрактну форму навчання.
"Змінити визначені пріоритети після подання заяв буде неможливо, тому обирати спеціальність і виш варто заздалегідь", — наголошують у міністерстві.
Українці, які завершили навчання в школах Європи у 2025 або 2026 році, можуть вступати до українських закладів вищої освіти без НМТ. Замість цього зараховують результати національних випускних іспитів відповідної країни, наприклад, польської матури.
Водночас деякі категорії вступників можуть пройти лише внутрішню співбесіду в університеті замість НМТ.
Йдеться про:
- ветеранів війни, зокрема осіб з інвалідністю внаслідок війни та учасників бойових дій;
- людей, які пережили незаконне позбавлення особистої свободи через збройну агресію проти України;
- вступників, яким відмовили в реєстрації на НМТ через неможливість створення спеціальних умов.
Окремі категорії мають пільгові умови вступу, однак складають НМТ.
Серед них:
- діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування;
- інші вступники, які беруть участь у конкурсі за квотою-1.
Для вступників із тимчасово окупованих територій і районів активних бойових дій передбачено окремі бюджетні місця за квотою-2. Водночас правила вступу залежать від дати виїзду.
"Якщо абітурієнт виїхав після 1 жовтня 2025 року або під час вступної кампанії ще перебуватиме на таких територіях, він може проходити співбесіду замість НМТ і брати участь у конкурсі на бюджет", — зазначили у відомстві.
Натомість ті, хто виїхав до 1 жовтня 2025 року, вступають за результатами НМТ, але також зберігають право на участь у конкурсі за квотою-2.
Читайте також: МОН запускає експериментальну PhD-аспірантуру — підготовку на базі реальних дослідницьких проєктів














