"Київський тиждень критики": програмний директор фестивалю Ілля Дядик розповів про відібрані фільми та організацію події   

Ілля Дядик. Скриншот: kanaldim.tv

"Київський тиждень критики" — міжнародний фестиваль арткіно, кураторами якого є українські кінокритики й кінокритикині. Програма події складається з чотирьох секцій: міжнародної програми, секції "Фокус: Україна — Польща", міжнародної ретроспективи "Людина з кіноапаратом", присвяченої залаштункам кіноіндустрії, та української ретроспективи "Жіноча роль". Традиційно в межах події відбудеться нагородження премією "Кіноколо". Сьомий Київський тиждень критики триватиме з 12 до 18 жовтня в кінотеатрі "Жовтень". Про подію у "Ранку Вдома" говоримо із програмним директором фестивалю Іллею Дядиком.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Розкажіть, будь ласка, в чому особливість саме цього фестивалю?

— Ми показуємо найкраще кіно. Ми дуже любимо наших глядачів. Критики відбирають для них найцікавіше, нове та найкраще з класичного кінематографа. З нового у нас є чудова програма "Фокус", де ми показуємо українське кіно. Також ми співпрацюємо з іншими країнами. В цьому році ми співпрацюємо з Польщею.

Тобто польські критики відібрали три українські стрічки, а українські критики — три польські картини. Торік була копродукція Франції, позаторік з Канади. З незвичного, то ми цього року показуємо короткометражку Альмодовара з Каннського кінофестивалю. Називається "Дивне життя". Зазвичай ми показуємо лише повнометражне кіно.

З яких секцій складається кіно програма цього року?

— Це дві ретроспективи. Одна ретроспектива українська. Вона стосується жінок і акторок, називається "Жіноча роль", де ми підібрали картини майже за 100 років. Найстаріший фільм — це "Прометей" з Наталією Ужвій. Це дуже гарна акторка. На жаль, про неї не так багато знають, але це одна з прим українського кінематографа.

Є фільми від метрів українського кінематографа Параджанова, Іллєнка. Це стрічки з відомими українськими авторами. Є міжнародна ретроспектива, яка стосується кіно. Підбірка фільмів про режисерів, про життя акторів. Це художні картини, це класичні фільми, які в принципі багатьом будуть відомі, такі як "Бульвар Сансет".

Наша найулюбленіша, найпопулярніша програма — міжнародна, де ми показуємо переможців різних кінофестивалів. наприклад, торішня підбірка Канн. Переможець Канн "Анатомія падіння", "Опале листя" авторства фінського режисера. До речі, у цьому фільмі згадують Україну.  Загалом на фестивалі покажуть 26 фільмів.

Який з них для вас особливий?

— Я дуже чекаю на "Прісциллу" Софії Копполи. Це фільм, прем'єра якого відбулася на Венеційському кінофестивалі. Стрічка розповідає про дружину Елвіса Преслі. Та Акі Каурісмякі "Опале листя". Це дуже лірична, тонка історія від відомого фінського режисера. Він не зміг обійти тему України. Хоча загалом це історія про кохання, але він зробив присвяту Україні.

Під час фестивалю відбудеться вручення Національної премії кінокритиків "Кіноколо". Розкажіть, будь ласка, про неї.

— Кожного року критики збираються й обирають ще своїх фаворитів з українського кіно. Я дуже чекаю, кого ж вони визнають найкращим в українському кіно за останній рік.  У нас в цьому сезоні було справді багато хороших фільмів: "Памфір", "Мавка", "Люксембург, Люксембург". Документальна стрічка "20 днів в Маріуполі". Ці всі ці всі картини в номінаціях. Ми їх не показуємо, тому що вони вже були в прокаті, але стрічки змагаються за визнання критиків.

Чи проводили фестиваль торік?

— Так, ми проводили фестиваль. Ба більше, його провели у заплановані до повномасштабного вторгнення дати. Тобто у жовтні 2022 року був шостий фестиваль, як ми й планували. Попри відключення світла, попри повітряні тривоги, наші глядачі прийшли. У нас тоді був острівець якогось нормального життя, затишку. Тоді кінотеатр "Жовтень" був єдиним світлим місцем на Подолі.

Цьогоріч які виклики вам довелося подолати? Які корективи внесла повномасштабна війна в організаційні процеси?

— Звісно ж, фінанси — це найбільша проблема. Правильно, що всі кошти спрямовані на ЗСУ. А проте нам допомогли партнери з європейських фондів. Тож запрошуємо усіх на фестиваль, який триватиме з 13 по 18 жовтня в кінотеатрі "Жовтень". Початок о 10 ранку.

Всі 26 фільмів представляють критики, обговорюють після переглядів. Тому, якщо вам щось не сподобається, буде не зрозуміло, ви матимете нагоду про все запитати у знавців. Абонементи — їх було 250, дуже швидко розкупили. Продаж квитків триває.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір