Кулінарна дипломатія, вступ України до ЄС та чого зараз бажають діти під Новий рік: міністр закордонних справ Дмитро Кулеба у "Тихому вечорі з Оленою Кравець"

Олена Кравець і Дмитро Кулеба. Фото: kanaldim.tv

Останній гість новорічного "Тихого вечора з Оленою Кравець" здатен будь-який стіл перетворити на стіл перемовин. І ці перемовини завжди відбуватимуться на умовах України. До святкового столу програми завітав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Він розповів про те, чого зараз бажають діти під Новий рік, як проходять перемовини зі світовими політиками та коли Україна стане членом Європейського Союзу.

Ведуча — Олена Кравець, співведучий — Юрій Карагодін.

Чого зараз бажають діти

— Сьогодні ми розказуємо, згадуємо та намагаємося зафіксувати, як пройшов цей рік. Дуже багато чого відбувалося у житті кожного з нас. Чим 2023-й запам'ятається вам? Як ваш рік минув? 

— Було багато роботи, не буду нікого дивувати. Було декілька радісних моментів з дітьми. Було відчуття того, що ми рухаємося в правильному напрямку і в особистому житті, і в роботі. У цьому році я зміг більше часу проводити з дітьми. Ще навіть близько не стільки, скільки було до війни, але десь пізно вночі ми з Єгором (Дмитро Кулеба виховує двох дітей — сина Єгора та доньку Любу, — ред.) ми йдемо разом гуляти з собаками. Дуже радий, що вдалося викроїти ці години. Замість того, щоб просто лежати і перезаряджати батарейки, я їх перезаряджав спілкуючись з Єгором або Любою. 

— Цього часу завжди не вистачає. Що ваші діти замовляли Святому Миколаю?

— Мій син Єгор, йому 17 років, замовив на Новий рік військовий тактичний пояс. Зараз він складає свою першу в житті сесію і доволі успішно. Я ним дуже пишаюся. Тому я вирішив здійснити ще одну його мрію — купити дуже крутий приціл до автоматичної гвинтівки. Він професійно займається тактичною підготовкою і стрільбою. Тому окрім тактичного ременя, який він хоче, я подарую йому на Новий рік [приціл]. Діти замовляють подарунки, які відповідають нашому часу. 

Кулінарна дипломатія

— Розкажіть ще про те, про що ми з вами розмовляли на початку року — про McDonald's. 

— McDonald's повернувся, і коли ми почали готувати візит держсекретаря США Ентоні Блінкена, з яким ми і працювали над тим, щоб McDonald's повернувся… Відкрию маленьку деталь з-за лаштунків. Коли я написав державному секретарю про це, він мені відповів, що наступний "Хеппі Міл" буде за його рахунок. З того моменту минув рік, ми готуємо цей візит і раптом американська сторона каже, що державний секретар хоче сходити в київський McDonald's. Він не забув, і ми дійсно пішли з ним в McDonald's. Він купив собі порцію картоплі, а я — пиріжок із вишнею. При чому ми просто заїхали дорогою з одного місця в інше. Заплатив усе ж таки я, бо він же гість. Але ось така кулінарна дипломатія іноді працює. Потім я побачив в інтернеті футболку з фоткою з нами в McDonald's і написом diplomatеs (від англійського mate — друг, приятель, — ред.) замість diplomats (дипломати, — ред.).

— А в "Київську перепічку" не водили його?

— Наступного разу підемо в "Київську перепічку". Але Тоні не єдиний, кого я інтегрую в кулінарне життя України. На початку тієї зими приїхав міністр закордонних справ Британії. У Києві тоді були бомбардування, не було води. Ми пішли в ресторан, бо голодним же гостя не залишиш. А там буквально не було світла і води, але нам при свічках, ліхтариках і бідонах з водою приготували супервечерю. Він (міністр закордонних справ Британії, — ред.) знав, за яких умов це все робиться. Потім у нього там ще були заходи. Це Джеймс Клеверлі — мій британський колега, який зараз став міністром внутрішніх справ. Перейшов із зовнішніх справ на внутрішні. У нас дружні стосунки, тож я йому запропонував ввечері зустрітися в одному київському барі. Ми пішли в цей бар і випили по коктейлю. Там він мав можливість поспілкуватися і побачити, що навіть без світла, без нічого українці намагаються якось жити. 

Минає півроку. Ми сидимо в залі Ради безпеки ООН на міністерському засіданні, присвяченому Україні. Джеймс Клеверлі бере слово і починає свій виступ на найвищій міжнародній трибуні з історії свого походу в київський ресторан. Настільки він був вражений силою українського духу, професіоналізмом і тим, що за будь-яких умов люди продовжують жити і показують, що їх ніщо не зламає. Є маленька дипломатична таємниця. Оскільки рік закінчується, то вже можна розкрити. Насправді він хотів розказати про свій похід в бар, але його радники сказали, що бар — це, напевно, буде занадто. 

— У мене є, можливо, трохи дилетантське запитання. До нас приїжджають люди, які мають вплив і приймають рішення на вищому рівні. Чи немає у них думки, що у нас тут і так все нормально? Ваш колега з Британії прибув у такий момент, що не було води і світла. Але ж іноді є світло і є вода. Чи немає у них відчуття, що ми нормально живемо? Чи не впливає це на їх емоційний стан, коли вони потім приймають рішення? Тому що так як у Києві та інших великих містах, так не всюди. 

— Ми маємо дякувати нашим силам ППО, які тримають небо над Києвом, і Збройних силам, які тримають ворога на фронті. Коли приїжджають гості, треба усвідомлювати, звідки вони приїжджають. Вони приїжджають із зовсім іншої реальності. Для них навіть звук повітряної тривоги — це стрес, адже вони розуміють, що тут відбувається. Якраз контраст того, як стійко українці переносять ризики, на них справляє дуже велике враження. 

Україна в ЄС

— 2023-й — це ще один дуже важкий рік для нашої країни. Іноді нам усім не вистачає добрих новин. Але нещодавно до нас прийшла дуже гарна і доволі приємна новина по вашому напрямку. Розпочато переговорний процес щодо вступу України до ЄС. Які процеси наразі відбуваються? Що нам ще треба зробити? 

— По-перше, вітаю всіх українців із цим різдвяним подарунком. Це так і є. Ми живемо в часи, коли навіть не на наших очах твориться історія, а коли ми, українці, творимо історію. Історію Європи, історію світу. Це треба усвідомити. Над цим рішенням працювала велика команда людей. Рішення такої складності не може ухвалити одна людина. У вирішальний момент, безумовно, вирішальну роль зіграв президент, коли він дуже потужно виступив на засіданні Ради лідерів Європейського Союзу. Це був той момент, коли ти зробив все, що можеш, вони закрилися в залі, і ти розумієш, що тепер все залежить від них. Цілий день живеш на нервах, думаєш, чи все ти зробив, чи всім подзвонив.

Коли ми без зв'язку вже сиділи в літаку, в однієї людини, якій це дозволено, був зв'язок. Президент до нас прийшов і сказав: "Є". Це було просто супер! Але в цей момент ти ще не відчуваєш якихось емоцій, тому що просто видихаєш і розумієш, що усі ми, і ти зокрема, правильно зробив свою роботу заради країни. Потім, коли вже приходить усвідомлення цього рішення, вже починається викид адреналіну в кров. Далі будуть переговори про вступ, а далі — членство України в Європейському Союзі. 

— Цієї останньої миті проєкту "Тихий вечір" і останньої миті 2023 року я б хотіла вас попросили побажати нам щось тепле, можливо щось, що ви ще не встигли сказати раніше. Просто я знаю, як ви це вмієте робити і яку потужну силу мають ваші слова. 

— У мене є побажання, хоч я і не готувався, але я сам цим живу щодня. Хочу, щоб усі українці жили з вірою в перемогу. За останній рік і в житті загалом я був у стількох ситуаціях, коли мені казали: "Цього не буде. Це неможливо. Ви не зможете. Від вас відвернуться, вас кинуть", що дуже важко зберегти віру в те, що все буде добре. Коли на тебе з усіх боків валить негатив, триматися дуже важко. Але ми за цей рік вкотре показали, які ми круті, як країна і як люди. 

Дорогі українці, вірте в перемогу! Вірте в те, що все буде добре! Як би не було складно. Хто і з яких би боків не розказував вам, що все буде погано, вірте. Тоді все обов'язково буде добре і обов'язково буде перемога!

— Пане Дмитро, я вас обожнюю. Від першого випуску і до останнього ви пронесли свою енергію тут. Ми завжди пам'ятали те, як ви були у нас. Це було таким поштовхом і так потрібно нам тоді, щоб цю нову програму хтось підтримав, хтось дуже світлий. Я вам безмежно вдячна, як і всій вашій команді за те, що ви робите. 

— Я дуже дякую! Навзаєм! Ви все розповідаєте про інших історії, а я хочу розказати про вас. Рік тому, коли я взяв участь у вашому першому випуску, я був дуже щасливий — познайомився з зіркою. Клас! І вона мені ще й написала повідомлення: "Пане Дмитро, треба зустрітися, є одна ідея". Я погодився. Ви прийшли на зустріч із хлопцем, який займається VR, і запропонували VR-проєкт — проєкт віртуальної реальності, де люди зможуть одягнути окуляри і потрапити прямо в центр Бучі, Ірпеня та інших зруйнованих міст. Потім ваша місія була виконана, ви пішли далі — робити програму "Тихий вечір", а ми почали працювати з тим хлопцем, якого ви привели. За цей рік цей проєкт став просто суперхітовим! За ним ганяються країни, університети, школи. Ми возили його в найнесподіваніші міста і країни світу. Не лише в європейські, а й у Південно-Африканську Республіку, в країни Близького Сходу. Ми зараз ще більше масштабуємо цей проєкт, будемо знімати нові відео. Я надзвичайно вдячний за це знайомство, тому що ми отримали дуже потужний інструмент, щоб розказувати і показувати нашу історію, збуджувати цю емоцію. Востаннє я відкривав цей проєкт в Європарламенті якраз напередодні ухвалення рішення про відкриття переговорів про членство України в ЄС, тому будемо вважати, що в цьому рішенні є і ваша частка.

Команда "Тихого вечора" приготувала для Дмитра Кулеби застільну гру "Геополітичний таємний Санта". Олена Кравець показувала міністру картки з іменами відомих світових політиків, а очільник МЗС озвучував свій варіант подарунку цій людині.


Гостями новорічного 36-го випуску програми "Тихий вечір з Оленою Кравець" стали: Дмитро Кулеба, MONATIK, Kola, гурт Nazva, Roxolana, Пилип Коляденко, Денис Христов, Петро Конопля, гурт Schmalgauzen, Василь Байдак, Наталя Гаріпова, Євген Галич.

Проєкт "Тихий вечір з Оленою Кравець" — це легка, спокійна розмова про важливі та актуальні для українців речі і події, яка дозволяє трішки відпочити й відволіктися від напруження, в якому ми всі живемо. Проект завоював серця українців. "Тихий вечір з Оленою Кравець" (повні епізоди та окремі сюжети) разом вже отримав понад 48 млн переглядів* на диджитал-майданчиках каналу "Дім" (YouTube, Instagram, Facebook, TikTok).

*Дані станом на 04.12.2023

Ще цікаве з "Тихого вечора з Оленою Кравець":

Прямий ефір