Кому не можна здавати кров та яким хворобам запобігає донорство: інтерв'ю зі співзасновницею Donor.UA Іриною Славінською

Ірина Славінська. Фото: life.pravda.com.ua

14 червня відзначають Всесвітній день донора. З цієї нагоди до ефіру "Ранок Вдома" приєдналася співзасновниця платформи Donor.UA Ірина Славінська. Вона розповіла про важливість донорства саме зараз, про те, кому не можна здавати кров, яким хворобам запобігає донорство та чи є зараз дефіцит крові в Україні.

— У чому важливість донорства саме зараз?

— Донорство важливе не тільки під час критичної чи надзвичайної ситуації, яка зараз в країні, а в цілому. Воно має носити культурний характер. Є велика кількість не військових пацієнтів, які потребують переливання крові. Звісно, під час війни потреба в крові значно зросла. Донорство рятує життя і допомагає піклуватися про свій стан здоров'я, оскільки є профілактикою багатьох захворювань: серцево-судинних та онкозахворювань. 

— Кому не можна здавати кров? Чи є протипоказання?

— Якщо вам є 18 років, ваша вага становить від 50 кілограм, ви не приймаєте будь-які ліки на постійній основі, не маєте хронічних захворювань і не вагітні, то може долучитися до донорського руху. Однак якщо у вас були складні операції чи будь-які косметологічні процедури, то про донорство варто задуматися лише через рік. Було дуже багато випадків, коли молоді люди дуже чекали 18-річчя, аби долучитися. 

Список протипоказань дуже великий, але донорство — це коли ми турбуємося в першу чергу про себе, бо можна і нашкодити. Тільки здорова людина може долучитися до донорського руху.

— Що означає "донор запасу"? 

— З початком війни ми разом із Міністерством охорони здоров'я почали створювати резерв донорів крові. Якщо згадати перші місяці війни, біля центрів крові були великі черги людей, які хотіли долучитися до донорського руху. З них, на жаль, не всі могли це зробити, адже є протипокази. Нам було шкода, що люди витрачають свій час і час центру крові. Друга причина — у Харкові ракета влучила в Центр крові. Ми з Міністерством охорони здоров'я завжди заради того, щоб люди, які бажають долучитися до донорства, були в безпеці і не шикувалися в черги, наражаючи себе на небезпеку. 

Бути "донором резерву" означає зареєструватися на сайті donor.ua і очікувати на повідомлення, щоб долучитися до донорського руху саме в той момент, коли це найпотрібніше. Ви будете в безпеці, адже все буде сплановано. Ви оберете час і місце.

Читайте також: "Крим — це ми": в Україні запустили курс про історію, культуру, географію та проблеми Кримського півострова

Прямий ефір