Кібервійна: як змінилися правила гри через напад Росії на Україну

Кібервійна. Скриншот: kanaldim.tv

Російсько-українська війна вивела кіберпротистояння на новий рівень. Зараз усі зусилля хакерів країни-агресора спрямовані проти України. Події на кіберфронті активно розвиваються ще з 2014 року. Однак сьогодні ми переписуємо правила. Які це матиме наслідки, дізнавайтеся від експертів у сюжеті програми "Ранок Вдома".

24 лютого 2022 року Російська Федерація розпочала повномасштабну війну в Україні. За даними Американського Центру стратегічних та аналітичних досліджень, від початку 1990-х років — це стало четвертим випадком, коли росіяни застосували військову силу проти своїх сусідів. Це сьомий раз, коли країна-агресор використала кібероперації як інструмент боротьби проти незалежності іншої держави. Нині ж усі зусилля російських хакерів спрямовані проти України.

"Кібервійна — це війна, що здатна підкорити ворога нашій волі, викликати стратегічний параліч заради досягнення бажаних цілей. Цей удар по противнику завдається без будь-якого застосування фізичної сили", — каже воєнний експерт Аміт Шарма.

Події на україно-російському кіберфронті активно розгортаються ще з 2014 року, а саме з масштабної досатаки на Дарницьку ТЕЦ. Унаслідок чого тисячі киян тимчасово залишилися без опалення та гарячої води. Згодом хакерських атак росіян на Україну більшало.

"Нині Україна — це держава, на прикладі якої можна вивчати природу кібервійни. Можна спробувати зрозуміти, на що ж здатна Росія в умовах цифрової революції. Незадовго до 24 лютого 2022 року ми стали свідками кібератак росіян. Вони знищили сотні комп'ютерів в українському уряді та у військових установах. У березні 2022 року агресори обстріляли Київську телевежу, а потім здійснили хакерські напади на державні служби спецзв'язку та захисту інформації, аби зупинити телевізійне мовлення та посіяти паніку в країні", — каже письменник Енді Грінберг.

Лише за рік Великої війни Російська Федерація здійснила понад дві тисячі кібератак на державні органи та установи України. Агресорів підтримали найпопулярніші російські угруповання хакерів і кіберзлочинців. У відповідь українці сформували власну IT-армію. До її складу увійшли понад 175 000 добровольців з усього світу. Долучилась до неї й всесвітньо відома хакерська група Anonymous. 26 лютого 2022 року вони заблокували найголовніші російські урядові сайти. Створення такої потужної армії закордонні експерти з кібербезпеки назвали безпрецедентним явищем.

"На початку повномасштабної війни західні спеціалісти вели дискусію щодо можливих кіберзмін на україно-російському фронті. Чесно кажучи, ми очікували просто шквал атак росіян не лише проти України, а й проти країн союзників. У реальності виявилось, що їхні кібератаки не можуть кардинально змінити правил гри", — пояснив глава Національного центру кібербезпеки Великої Британії Киаран Мартін.

У травні 2023 року Україна приєдналась до Об'єднаного центру передових технологій з кібероборони НАТО. Організація займається дослідженнями, аналізом, обміном інформації та навчанням у галузі кіберзахисту. Зміцнити наш кіберзахист пообіцяв і уряд Великої Британії. Щоби захистити критично важливу національну інфраструктуру від атак росіян, британці виділять 16 мільйонів фунтів стерлінгів.

Попри успішну кіберстратегію України, експерти закликають наших громадян дбати про власну цифрову безпеку і відповідально поводитись у соціальних мережах. Обов'язково перевіряйте перед відкриттям усі повідомлення та листи, що отримуєте. Не реагуйте на сумнівні послання, пропозиції чи прохання надати допомогу від незнайомців або ж людей, з котрими ви давно не спілкувалися. Такі звернення можуть свідчити про злам ваших сторінок й спробу злочинців скористатись вашою конфіденційною інформацією.

Також цікаво: Голлівудська історія, кібервійна, допомога ШІ та підготовка другої частини стрічки "Перший код": інтерв'ю з режисером Артуром Лерманом та продюсером Владиславом Савченком

Прямий ефір