Хто такі скаути, в якому віці та навіщо ними ставати: діти з найстарішої та найбільшої української скаутської організації "Пласт" в гостях у "Тихого вечора з Оленою Кравець"

Діти з української скаутської організації "Пласт". Фото: kanaldim.tv

Гостями 31-го випуску "Тихого вечора з Оленою Кравець" стали діти з найстарішої та найбільшої української скаутської організації "Пласт", котра налічує тільки в Україні понад 7000 членів. У розмові з Оленою Кравець пластуни й пластунки Марта Кіналь, Владислава Сологуб, Максим Оленський, Катерина Спіжова та їхня виховниця Филимонова Руслана розповіли, хто такі скаути, чим вони займаються, та в якому віці можна доєднатися до "Пласту".

Ведуча — Олена Кравець, співведучий — Юрій Карагодін.

Чим займаються пластуни

— Ви фантастично красиві! Ви так кожного дня ходите?

Кіналь: Ну, майже.

— Я не знаю, чи всі помітили, але пластуни вітаються лівою рукою. Є таке? Чому?

Оленський: Від серця до серця. 

— А, бо ліва рука ближча до серця. Я хочу вас попередити, що буду, можливо, зараз ставити трішки дивні, на ваш погляд, запитання. Але я це зроблю і для себе, і для того, щоб про вас якомога більше людей дізналися. Тому перше питання: що таке "Пласт" і як ви взагалі виникли? 

Кіналь: Офіційною датою заснування "Пласту" є  12 квітня 1912 року, коли 40 пластунів склали Пластову присягу. У поняття "пласт" є два визначення, якщо можна так сказати. Перше — воно було використано як аналог англійського "скаут" (англ. scouting, тобто розвідка, — ред.). Друге — слово походить від козацьких часів, коли були козаків-розвідників, яких називали пластунами.

— Яка ідея в "Пласті"?

Оленський: Ідея організації закладена в тому, щоб допомагати людям. 

— А як особисто ти допомагав останнім разом? Був же у тебе такий досвід?

Оленський: Так, я допомагав. Мив посуд за собою.

— Скільки років тобі? 

Оленський: Сім.

Сологуб: Я підхоплю думку. Основною ідеєю "Пласту" є виховання української молоді на засадах християнства. Тобто ми допомагаємо людям ставати кращими, допомагаємо їм надихатися, створювати нове і розвиватися. 

— Тобто ви як взірець. На вас дивляться, надихаються і теж хочуть бути причетними до якихось добрих справ. А кого не візьмуть в пластуни? 

Оленський: Тих, хто не робить добрі справи і розмовляє російською мовою.

— А мені можна в пластуни?

Сологуб: Так, звісно.

Карагодін: Я знаю, що пластуни мають щодня робити бодай одну добру справу. Щодо Макса вже зрозуміло — помив посуд. А решта які добрі справи вже сьогодні зробила?

Сологуб: Мій сьогоднішній ранок розпочався з того, що я приготувала батькам каву. Це невелика справа.

— Але це дуже добра справа, повір! Це важливо. 

Спіжова: Я сьогодні два рази притримала двері своїм батькам. 

Карагодін: А через те, що ти сьогодні два рази притримала двері, завтра можна не робити вже добрих справ?

Спіжова: Ні, завтра все одно треба.

Филимонова: "Пласт" — це завжди про саморозвиток. У пластунів є дуже добра традиція, коли їм в'яжеться хустка, її зав'язують на вузлик, у нас є такі шлюфки. Цей вузлик символізує добру справу, про яку треба пам'ятати. Новакам зав'язують вузлики, які вони можуть розв'язати лише тоді, коли зроблять першу добру справу. Коли ми вже розв'язали той визлик, завжди є ще один вузлик — на шнурку. Він нам нагадує про те, що щодня потрібно повертатися до добрих справ, особливо в часи війни. В будь-якому віці можна робити добрі справи, навіть найменші. Ми так само збираємо донати, робимо окопні свічки кожної зими, відправляємо військовим смаколики і займаємось гуманітарною допомогою від нашої організації.

— Я була несподівано приємно вражена, коли дізналася, що саме пластунам випадає честь нести "Вифлеємський вогонь миру" напередодні Різдва. Як це відбувається? Хто з пластунів може до цього долучитися?

Спіжова: Я колись проносила "вогонь миру" волонтеру. Ми там його передаємо і співаємо пісню. 

Сологуб: Спочатку ми вирішуємо з гурточком, куди ми хочемо його нести. Це може бути волонтерська організація. Наприклад, цього року ми з моїм гурточком плануємо нести цей вогонь пожежникам. 

Ким мріють стати пластуни

— Наступне питання особисто я в дитинстві просто ненавиділа, але зараз мені цікаво. Тому скажіть, будь ласка, ким ви бачите себе в майбутньому?

Кіналь: Якщо говорити про "Пласт", то я почала свою виховницьку діяльність з новацтва, тому на наступні п'ять років планую виховувати свій маленький гурточок дівчат, яким зараз по 6-7 років.

— А в плані спеціалізації та професії?

Кіналь: Зараз я навчаюсь у коледжі на факультеті фінансів. У найближчі два роки планую вступити до університету. Буду потім допомагати відновлювати економіку України. 

Сологуб: Я бачу себе журналісткою або активісткою в українському просторі. 

Спіжова: Я планую хоча б стати юначкою в "Пласті".

— Ти доростеш і точно станеш. А якщо уявити тебе через 15 років — ти вже доросла дівчина. Яка в тебе професія чи улюблена справа?

Спіжова: Хотіла б стати ветеринаром.

Оленський: Я планую бути дизайнером ігор — створити гру і заробляти на цьому гроші. Ту частину, яку зможу, буду витрачати на військові потреби ЗСУ.

— Бажаю тобі, щоб було якомога більше цих зайвих грошей. І щоб на твої потреби вистачало, бо у тебе ж, певно, буде сім'я…

Карагодін: Максе, а своїх дітей віддаси в "Пласт"?

Оленський: Ні. Ой, так-так-так. Я переплутав!

Карагодін: У вас у всіх є багато нашивок та відзнак на одязі. Розкажіть про них.

Кіналь: На правому рукаві ми носимо вмілості. 

Оленський: У мене, наприклад, у вмілостях є чобіток — він за перший похід у таборі.

— Зрозуміло. А людинка в тебе намальована — що означає?

Оленський: Це господар. За те, що ти сам виконуєш всі свої щоденні справи. Прибираєш за собою. 

— А на правій частині грудної клітки що носите?

Сологуб: Тут ми носимо відзначки за акції. Отримуємо їх за певні заходи, котрі влаштовуємо з іншими пластунами. Моя улюблена — зі Свята весни цього року. На ній зображений палаючий Кремль. Ми влаштовували "Ватру", на якій палили картонну фігурку Кремля. Є у мене ще відзначка за табір цього року — "Шлях дракона". Також за допомогу притулку для тварин, за Шевченкіаду та за марафон писанкарства.

Команда проєкту подарувала пластунам на згадку відзначки з написом "Тихий вечір".


Гостями 31-го випуску програми "Тихий вечір з Оленою Кравець" стали: MamaRika та Сергій Середа, а також пластуни й пластунки національної скаутської організації України "Пласт" — Марта Кіналь, Владислава Сологуб, Максим Оленський, Катерина Спіжова та їхня виховниця Филимонова Руслана. 

Проєкт "Тихий вечір з Оленою Кравець" — це легка, спокійна розмова про важливі та актуальні для українців речі і події, яка дозволяє трішки відпочити й відволіктися від напруження, в якому ми всі живемо. Проект завоював серця українців. "Тихий вечір з Оленою Кравець" (повні епізоди та окремі сюжети) разом вже отримав понад 47 млн переглядів* на диджитал-майданчиках каналу "Дім" (YouTube, Instagram, Facebook, TikTok).

*Дані станом на 20.11.2023

Ще цікаве з "Тихого вечора з Оленою Кравець":

Медіа-партнери
Прямий ефір