Допомога з харчуванням й тимчасовий захист: як Греція підтримує українських біженців

Греція. Скриншот: kanaldim.tv

З початком повномасштабного вторгнення чимало українців отримали тимчасовий захист у Греції. Це дає право вільно перебувати в країні, навчатися, працювати та отримувати медичну допомогу. Спеціальної фінансової допомоги українці не отримують, однак влада намагалася забезпечити біженців необхідним, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

4 березня 2024 року тимчасовий захист продовжили ще на рік, але паралельно з цим вийшов закон про дозвіл на проживання в Греції.

"Є певні умови, щоб отримати цей дозвіл. Треба мати документ від працедавця чи від людини, яка хоче взяти тебе на роботу. Ще однією підставою є той факт, то українець безперервно проживає в країні протягом останніх трьох років", — пояснює перекладачка некомерційної організації SolidarityNow Мирослава Клюс.

Спеціальної фінансової допомоги українці не отримують. Проте влада намагається у разі потреби забезпечити переселенців харчуванням.

"Деякі люди мають отримувати продуктову допомогу двічі в місяць або чотири рази в місяць від муніципалітету Афін. Втім, є перелік документів, які необхідно додати до заявки. Треба також довідку про склад сім'ї, перекладену грецькою мовою. З цим документом виникає проблема у багатьох українців. Муніципалітети йдуть на зустріч й замість довідки приймають свідоцтво про народження", — додає Мирослава Клюс.

На початку повномасштабного вторгнення багатьох українців прихистили в себе або родичі греки, або ж зовсім незнайомі люди. Зараз же багато переселенців орендують житло самотужки, хоч це й не просто. Особливо у туристичний сезон. До того ж греки надають перевагу тим орендарям, які планують жити у них кілька років.

У Греції діє чимало мовних курсів. Вони зазвичай безплатні. Є ранкові та вечірні групи, онлайн чи офлайн. Зазвичай це теоретичні знання, правопис та граматики. Часто на заняттях групи водять в музеї, або на ринки, би там практикувати розмовну мову. 

Загалом, Греція туристична країна. Тут багато сезонної роботи, і чимало греків працюють на островах, в готелях чи ресторанах. На таку роботу радо беруть й українців. Після закінчення сезону працівники повертаються додому і наступні пів року можуть працювати на іншій роботі або отримати сезонну субсидію.

"Люди, які працювали на островах й повертаються в Афіни, можуть податися на сезонну субсидію. Якщо є потрібна кількість робочих годин, то вони отримують доплату", — резюмувала Мирослава Клюс.

Нагадаємо, у Греції діє страхова медицина. Українців у Греції страхують автоматично і надають базовий державний пакет. Він покриває стандартні процедури. За додаткові обстеження, або стоматологічні послуги, треба платити окремо.

Ще про життя українців в інших країнах:

Прямий ефір