Статус S, фінансова допомога та страхування — життя українців у Швейцарії

Швейцарія. Скриншот: kanaldim.tv

Швейцарія вважає за потрібне сфокусуватися на відбудові України, тож готова надати фінансову підтримку нашій країні. Окрім того, у Швейцарії знайшли прихисток 65 000 українців, яким надали статус S. Це дозволяє навчатися, працювати та отримувати медичну допомогу. Новоприбулих біженців тут готові забезпечити усім необхідним, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Нині у Швейцарії проживає орієнтовно 65 000 українців. Статус S, який отримують біженці, дає можливість вільно перебувати в країні, навчатися, працевлаштуватися та отримувати медичний захист.

"Цей статус продовжено до березня 2025 року. Зазвичай рішення про продовження схвалюють десь в жовтні листопаді. Якщо люди перебувають у статусі S понад п'ять років, вони отримують статус B — це найпростіший статус сталого проживання. Він також буде наданий на один рік", — пояснює президентка фонду Good friends for Ukraine Юлія Петерс.

Швейцарія намагається забезпечити новоприбулих усім необхідним. Поки українці не працевлаштовані, їм допомагають фінансово. Влада покриває медичне страхування, плюс виплачують певну суму на побутові потреби.

"Залежно від кантону. Від 360 до 500 франків люди отримують як виплати на картку. Страховка дуже дорога. Вартує понад 300 франків", — каже Юлія Петерс. 

На початку повномасштабного вторгнення багато місцевих жителів прийняли до себе українців. Держава компенсувала їм витрати, додає президентка фонду Good friends for Ukraine

Зараз кількість українців, що проживають у гостьових родинах, невелика. Багатьох переселенців селять у тимчасове житло. Згодом знаходять постійне місце проживання у гуртожитках чи квартирах. Спеціальна служба сама направляє туди, де є вільне місце. Самому орендувати житло у Швейцарії досить складно, ціни високі. До того ж вільних помешкань катастрофічно не вистачає.

Швейцарія намагається інтегрувати українців. Дітей приймають до школи, а для дорослих діють безплатні мовні курси. Німецька, французька, італійська — це офіційні мови у Швейцарії. Крім того, на мовних курсах часто викладачі розповідають, як усе влаштовано в країні.

Наразі у Швейцарії офіційно працевлаштовані приблизно 15% українських біженців. За 2024 рік влада хоче працевлаштувати 40% українців.

"Багато українців працює у сфері послуг. Ресторани, кухні, прибирання, кур'єрські доставляння. Також біженці влаштовуються у галузі планування, консультацій та інформатики", — резюмує президентка фонду Good friends for Ukraine Юлія Петерс.

У Швейцарії проживає багато мігрантів, проте усі вони впевнені в завтрашньому дні. Можливо, через це у Швейцарії ніхто й нікуди не поспішає. Тут ніколи не порушують правила та звичаї. Швейцарці довго придивляються до нових людей, проте якщо розуміють, що до з ними щирі, тоді радо відчиняють двері свого дому.

Читайте також: Страхування покриває не все: як українцям надають медичні послуги у Швейцарії

Прямий ефір