До 12 тис. вакцинованих щодня: "Утро Дома" з гендиректором Центру громадського здоров’я

Вакцинация в Украине. Фото: apimages.com

Вакцинація від коронавірусу триває в Україні вже три тижні. За цей час першу дозу препарату вкололи 62 тис. українцям. Здебільшого це медики, які працюють з хворими на COVID-19, і військовослужбовці.

Скільки ще доз вакцини отримає Україна і коли почнуться наступні етапи вакцинації — розповів генеральний директор Центру громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я Роман Родина в ефірі програми "Утро Дома".

Ведучі — Юлія Крапівіна та Костянтин Октябрський.

— Україна отримала 500 тис. доз вакцини від коронавірусу. Кого вакцинували насамперед?

— На першому етапі вакцинують медиків, які надають допомогу хворим на коронавірус. Всі 500 тис. доз були розподілені по регіонах.

— Коли очікувати наступні поставки вакцини?

— 500 тис. доз, які прибули в Україну, досить для першого етапу вакцинації. Поставки вакцини в Україну здійснюються двома механізмами. Перший механізм — це ініціатива COVAX. У межах цієї ініціативи ми очікуємо поставки від 2 до 3,7 млн ​​доз вакцини до червня. Вони надходитимуть різними партіями. Цього вистачить на другий і третій етапи вакцинації. 

Окрім того, Україна укладає договори на поставку вакцини. Поставки ми очікуємо протягом 3-4 місяців, що дасть нам можливість повноцінно розгорнути другий і третій етапи вакцинації.

— Скільки людей вакцинуватимуть на добу?

— Коли збільшуватиметься кількість мобільних бригад, то й кількість вакцинованих зростатиме. Ми очікуємо, що в найближчі тижні кількість вакцинованих досягне 10-12 тис. осіб на добу, що дасть нам можливість вчасно закінчити перший етап вакцинації.

— Як звичайній людині отримати вакцину?

— З 1 березня відкрито запис на вакцинацію. Це можна зробити трьома способами. Перший — через додаток "Дія". Записатися можна, відкривши спеціальну вкладку в додатку. Другий спосіб — можна звернутися на "гарячу лінію" контактцентру Міністерства охорони здоров’я за номером телефону 0 800 60 20 19. Третій спосіб записатися на вакцинацію — через свого сімейного лікаря. І вас також внесуть до списків.

Людина зможе вакцинуватися на тому етапі, під який вона підходить. Якщо це медик лікарні, який працює з хворими на коронавірус, то його вакцинують вже зараз. Якщо це медик будь-якої іншої лікарні, то його вакцинують на другому етапі. Якщо це літня людина 80+, то вона теж буде вакцинована на другому етапі.

Вакцинація людей від 18 до 60 років, якщо у них немає хронічних захворювань, передбачена на останньому етапі. Але людина може записатися вже зараз, а коли настане її черга, отримає сповіщення в додатку "Дія" або дзвінок від оператора контактцентру чи свого сімейного лікаря.

Міністерство охорони здоров’я також розглядатиме можливість поєднання етапів вакцинації. Якщо ми побачимо, що є багато бажаючих вакцинуватися і є можливість для розгортання пунктів вакцинації, таке рішення може бути ухвалено.

— Вакцинація для всіх безкоштовна?

— Так, вакцинація від COVID-19 для громадян України абсолютно безкоштовна.

— Чому багато лікарів відмовляються вакцинуватися?

— Є лікарі, які перехворіли.

В Україні 66 тис. лікарів перехворіли на COVID-19. У нас є рекомендація, згідно з якою людина, яка перехворіла на коронавірус, може не вакцинуватися протягом півроку.

— В Україні використовують тільки якісні вакцини?

— В Україні вже зараз застосовуються і будуть застосовуватися вакцини, які прекваліфіковані та дозволені Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) для застосування, і які зареєстровані в Україні. Тобто ці вакцини пройшли всю процедуру, яка доводить їхню безпеку й ефективність. Вакцина, яка у нас зараз використовується — CoviShield — була прекваліфікована ВООЗ і дозволена для використання. Также вона була зареєстрована в Міністерстві охорони здоров’я України, вона безпечна та ефективна. Неякісні вакцини в Україні не використовуватимуться.

— Чи буде інформаційна кампанія щодо безпеки вакцинації?

— Вона вже триває. Є сайт vaccination.covid19.gov.ua, на якому викладена абсолютна вся інформація і про вакцини, і про вакцинацію, і про ефективність вакцин. Також при Центрі громадського здоров’я створено комунікаційний центр із вакцинації від COVID-19, який координує комунікаційні зусилля всіх центральних органів виконавчої влади. Ми забезпечуємо органи виконавчої влади інформацією з першоджерел, лише доведеними фактами.

Наприклад, у нас є дані про ефективність вакцини й вони підкріплені науковими публікаціями — саме на такі дані ми й орієнтуємося. Інші дані ми не транслюємо і недоказову медицину до уваги не беремо.

Коли розроблялася дорожня карта, то вакцинація громадських діячів під час першої хвилі не передбачалася. Але для популяризації вакцинації були внесли деякі зміни в дорожню карту. Я думаю, що це діє. Першими з громадських діячів на камеру вакцинувалися міністр охорони здоров’я, президент України, головний санітарний лікар України.

Медіа-партнери
Прямий ефір