Дні народження Тараса Шевченка та Георгія Нарбута: 9 березня в історії

Зустрічаємо четвер, 9 березня, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

Він любив весну, рибу і риболовлю. А ще каву по-віденські. Улюблена страва — сало й борщ із сухими карасями, свіжою капустою та приправами. 9 березня — день народження українського поета Тараса Шевченка. Він народився у селі Моринці Черкаської області в сім'ї кріпаків. У 12 років Тарас лишився сиротою, у 14 років опинився у будинку заможного поміщика Павла Енгельгардта. Вдень підліток працював, а вночі малював. Малюнки Тараса Шевченка високо оцінили художник Карл Брюллов і поети Василь Жуковський та Євген Гребінка. Вони викупили кріпака з неволі. 1838 року Тарас Шевченко вступив до Академії мистецтв. Там він почав писати і за два роки видав легендарну збірку поетичних творів "Кобзар".

9 березня 1886 року народився український художник графік та ілюстратор Георгій Нарбут. Він самостійно опанував безліч технік образотворчого мистецтва, а також захоплювався книжковою ілюстрацією. 1907 року презентував свої перші ілюстрації до дитячих книжок. Через 10 років Нарбут став професором Української академії мистецтв, а невдовзі — її ректором. Займаючись науковою діяльністю, паралельно працював над створенням малюнків для української абетки. Крім того, художник — автор ескізів перших українських банкнот і поштових марок, а також проєкту Герба Української держави. Талановитий Георгій Нарбут мав неповторну авторську техніку малювання. Його графіка вирізняється особливою декоративністю та чіткістю контурного малюнка.

Маріуполь. 9 березня 2022 рік. Російські сили завдали авіаційного удару по пологовому будинку в дитячому та терапевтичному відділеннях. Це сталося в той час, як мав діяти режим тиші для евакуації людей. Внаслідок обстрілів загинули троє осіб, одна з них — маленька дівчинка. Та на цьому Росія не зупинилася і продовжила завдавати ракетних ударів по Маріуполю. Ворог обстрілював місто з різного типу зброї, а також скидав авіаційні бомби. Вбитих ховали у братських могилах і дворах житлових будинків. Маріуполь — один із символів опору українського народу російському вторгненню, якому надали звання "Місто герой".

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір