Державна платформа з усиновлення та виховання дітей: інтерв'ю з керівницею Координаційного центру Фроловою

Катерина Фролова. Скриншот: kanaldim.tv

"Україна для кожної дитини" – таку єдину державну онлайн-платформу про усиновлення та сімейне виховання дітей запустили 15 травня 2024 року. Проєкт — це дорожня карта для родин і ресурс, який допоможе дітям швидше опинятися в сімейному колі. Скільки заявок вже отримала платформа та як вона працює, у "Ранку Вдома" розповіла керівниця з цифровізації Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей Катерина Фролова.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.  

— Яка взагалі сьогодні ситуація з дітками, які позбавлені батьківської опіки? Чи маєте, можливо, якусь статистику?

— Наразі в закладах інституційного догляду перебуває близько 21 000 дітей. З них близько 5 000 — це діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування. 15 000 перебуває на обліку з усиновлення. 10 000 з них живуть в прийомних сім'ях і в дитячих будинках сімейного типу. Загалом, під час війни ця ситуація дуже актуальна.

— Як онлайн платформа допоможе вирішити цю проблему?

— Онлайн платформа "Україна для кожної дитини" створена для того, щоб надати якомога більше корисних інструментів для громадян України. Аби вони були обізнаними з темами усиновлення та сімейних форм виховання. Відповідно створити якомога більше таких сімей.

— Кому насамперед адресована ось ця платформа?

— Тут є декілька типів користувачів, на яких ми орієнтуємося. По-перше, це ці люди, які тільки задумаються про всиновлення та інші сімейні форми виховання. Зокрема, це опіка та піклування, прийомні сім'ї, великі прийомні сім'ї. Тобто це направлено на тих людей, які задумаються про це, але ще не впевнені. Може вони хочуть перевірити свою мотивацію. По-друге, це для тих людей, які вже в цьому процесі залучені й в процесі набуття статусу кандидата. Тобто, наприклад, проходить навчання, подають заявку. Тобто ці люди, яким потрібен супровід зараз в цьому процесі. По-третє, це ті люди, які прийняли дитину в свою родину, в одну з сімейних форм виховання, та потребують підтримки в процесі адаптації дитини в родині.

—  Яка корисна інформація є на платформі?

—  Вся інформація.  Покрокова інструкція усіх процесів. Допоміжні ресурси, корисні книги, фільми, подкасти, спільноти. Також розкриті нормативні акти, аби краще орієнтуватися в процесі. Там є аспекти, які складають там державну підтримку в цих процесах. Тобто всі ці інформаційні ресурси доступні на платформі, а також доступний курс "Народжені серцем". Ми надихнулися прикладом Англії та європейських країн. Це навчальний курс, який допоможе до того, як ти заходиш в процес усиновлення. Це допоможе перевірити свою мотивацію, зрозуміти те, які діти саме потребують турботи і є на обліку усиновлення. Також це можливість зрозуміти все про теорії прив'язаності. Все це допомагає отримати якусь базу знань для того, щоб зайти вже в процес підготовленими. Цей курс не заміняє офіційного навчання, однак він є помічним.

— Дуже серйозний підхід. Які форми піклування про таких дітей сьогодні існують в Україні?

— Про усиновлення знає понад 40% українців. Втім, є ще опіки та піклування. Це коли про дитину турбуються родичі. Є прийомні сім'ї. Соціальна послуга патронату — це коли дитина короткострокова, наприклад, в ситуації вилучення з біологічної родини, розміщуються в патронатного родину на короткий термін. Зокрема, до трьох місяців. Під час воєнного стану термін може бути необмеженим, тому що є для цього потреба. Наприклад, про патронат знає тільки 5% населення в Україні, а це дуже важлива соціальна послуга.

Якщо говорити більш детально про патронат, то це не зовсім сімейна форма виховання, це соціальна послуга. До цього теж треба готуватися.  Там є процес підготовки й подачі заявки, проходження навчання, перевірки побутово-житлових умов. В процесі подання заявки потенційний патронатний вихователь взаємодіє зі службою у справах дітей відповідного регіону так, як і в будь-якій іншій формі. Тут важливо зазначити, що ця соціальна послуга передбачає підготовку професійних піклувальників про дітей для екстрених ситуацій. Тобто, якщо відбувається екстрене вилучення дитини з родини біологічна, то вона може бути розміщена в родині патронатного вихователя.

— Розкажіть, будь ласка, про онлайн освітній курс "Народжені серцем". 

— Цей курс стосується виключно усиновлення. Ми надихнулися міжнародним досвідом. Він допомагає зрозуміти мотивацію, адже це первинний елемент в процесі усиновлення. Там йдеться про статистику, про те, як підготуватися до процесу, а що робити родичам та членам сім'ї. Це курс для тих, хто планує це зробити та тих, хто вже усиновив дитину. Останні хочуть надати розуміння оточенню, бо в процесі адаптації теж з'являється багато викликів. Ми сподіваємося, що курс теж допоможе якісно підготуватися до цих викликів.

— Чи можуть люди офлайн з вами зустрічатися? Чи ви передбачили лише онлайн консультації?

— На платформі є лінія турботи, де користувачі платформи можуть залишати питання, що стосуються усиновлення чи сімейних форм виховання й можуть обрати тип зв'язку. Наразі це онлайн та телефонний зв'язок. Відповідно, надалі наші експерти зв'язуються з користувачем, який залишив запит, намагаються заглибитися в контекст запиту та надати якісну інформаційну підтримку. Це підтримка суто інформаційна. Але це про живий контакт з експертом, який супроводжувати людину певний період часу.

— Скільки вже функціонує платформа? Чи цікавляться люди зараз тим, як можна допомогти дітям?

— Ми запустили платформу 15 травня. З того моменту сайт відвідало понад 3 000 користувачів. Якщо говорити про курс "Народженні серцем", то за перші два дні було понад 250 реєстрацій на курс. На лінію турботи з запитами та різними питаннями звернулося понад 40 користувачів. Ці запити ми вже працювали. Це умовно перший тиждень роботи платформи й декілька днів з моменту запуску курсу. Ми будемо запускати інформаційна кампанія в червні. Плануємо популяризувати цей інформаційний ресурс для того, щоб більше користувачів могли про нього дізнатися, звернутися й ознайомитися з інформацією, яка там наявна.

— Чи зростає кількість дітей, які стають на облік?

— По динаміці ситуація відносно стабільна. Але ми розуміємо, що в контексті реформи підтримки та догляду дітей в Україні, яка вже стартувала, дуже важливо працювати над тим, щоб динаміка не погіршувалася. Для цього сімейні форми виховання є дуже важливим інструментом.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір