Безплатні юридичні та психологічні консультації жінкам військовослужбовців: про проєкт "Плюс-плюс" говоримо із Вікторією Захаровою та Миколою Брюховецьким

Вікторія Захарова. Скриншот: kanaldim.tv

Мережа освітньо-культурних та волонтерських просторів "Гончаренко центр" запустив всеукраїнський проєкт підтримки жінок із родин військовослужбовців "Плюс-Плюс". Учасницям надають безплатну психологічну та юридичну допомогу, влаштовують освітні лекції та майстер-класи. Також охочим допомагають розробити та реалізувати власні проєкти на базі центрів.

Головний принцип ініціативи — організовувати події під запит самих учасниць. Найпопулярнішими є юридичні запити. Не відмовляються жінки й від можливості поспілкуватися з психологами та отримати менторську підтримку, розповіли у "Ранку Вдома" директорка "Гончаренко центру онлайн" Вікторія Захарова та директор "Юридичного Гончаренко центру" Микола Брюховецький.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Вікторіє, чому ви вирішили надавати юридичну підтримку саме жінкам з родин військовослужбовців?

Захарова: По-перше, це наша подяка нашим захисникам за те, що вони для нас роблять. Оскільки є велика кількість наших відвідувачів — це жінки з родин військовослужбовців. У нашого засновника Олексія Гончаренка, народного депутата, виникла ідея створити такий проєкт.

У чому полягає суть проєкту?

Захарова: Більшість запитів від жінок стосуються юридичного супроводу. Жінки відстоюють право чоловіків на відпустку, займаються проблемами із виплатою зарплат. Юридична допомога — це те, що допомагає їм підтримувати своїх чоловіків.

В якому форматі надається підтримка?

Захарова: По всій території України працює понад 25 наших центрів. Один — онлайн-центр. Жінки можуть звернутися безпосередньо на гарячу лінію та отримати допомогу. Наші юристи надають консультації, допомагають з документами. Все це безплатно. Тобто не треба звертатися до адвокатів та платити суттєві гроші за їхні послуги.

 Миколо, з якими питаннями звертаються до вас жінки найчастіше?

Брюховецький: Жінки звертаються за роз'ясненням щодо виплат бойових, оскарження незаконних дій чи бездіяльності командування. Також ці питання цивільного права, які стосуються безпосередньо їхніх родин. Наприклад, там незаконний арешт рахунків у банку, стягнення заборгованостей, питання трудового права, встановлення фактів смерті родичів, визнання людей безвісти зниклими, спірні питання купівлі продажу житла та навіть питання укладання шлюбу з нареченим військовослужбовцем. До речі, останнє — дуже актуальне питання. Загалом ми надаємо первинну допомогу з різних питань.

 Хто є консультантом з цих питань?

Брюховецький: Консультації проводять спеціалісти та адвокати. Зараз на лінії працює чотири адвокати, які спеціалізуються на військовому та цивільному праві. Також працює троє головних спеціалістів з військового та цивільного права. Це колишні працівники судів, або працівники юридичних відділів, великих підприємств та навіть Міністерство оборони. Контакти є у соцмережах, є Telegram-канал, також у нас є сайт. Номер гарячої лінії — (067) 204 22 07. Є гаряча лінія для військовослужбовців — (067) 204 22 06.

— Гаряча лінія — це частина проєкту "Плюс-Плюс". Розкажіть про нього.

Захарова: Юридична допомога — лише частина проєкту. Загалом ми закриваємо багато запитів жінок. Психологічна допомога — арттерапія, творчі майстер-класи, йога, фітнес. У нас часто відбуваються зустрічі зі спікерами, які допомагають відкривати власний бізнес. Ми навіть організовуємо кулінарні курси. Якщо навіть жінки захочуть з нами вивчати правила дорожнього руху, ми знайдемо таку можливість. Всі заходи безплатні. Зазначу, що ми вивчали запити жінок. Коли проєкт стартував, то ми отримали понад дві тисячі заявок. Усі їх вивчили й тоді почали організовувати курси. У нас є чати, де спілкуються жінки. Ми вже бачимо, як це об'єднує жінок та допомагає їм боротися з новими викликами. 

Також цікаво: Як працює правозахисний центр для військових "Принцип": розмова з його засновниками Масі Найємом та Любов'ю Галан у "Тихому вечорі з Оленою Кравець"

Прямий ефір