Азовсталь — символ великої надії: Макс Пташник та Tarabarova в гостях у #Муз_Оборони

Сонграйтер, аранжувальник, мультиінструменталіст та саундпродюсер Макс Пташник є одним із найяскравіших представників нової школи незалежної української сцени. "Поки ніхто не бачить" — поки його найпопулярніша пісня. У програмі #Муз_Оборона на каналі "Дім" Макс розповів про любов до написання української музики, допомогу під час війни та поїздки на схід України, про те, що надихає, та про плани на майбутнє.

Також Макс Пташник разом зі співачкою Tarabarova виконали спільну композицію "Бо ти моя Азовсталь" і розказали про її створення та закладені переживання.

Творчий шлях Макса Пташника

Творчу кар'єру Макс Пташник розпочав у 2017 році. Музикант навчався у Польщі та Сполучених Штатах. До України повернувся, аби стати одним з і найяскравіших представників української музичної сцени. 

Виконавець родом із маленького села на Львівщині, а в школу ходив у місто Червоноград. Коли зайшли розмови про вищу освіту, Макс захотів вчитися англійською. Після дев'ятого класу хлопець намагався вступити до музичного училища, однак його не взяли. Так Пташник опинився в польському університеті, а згодом, за програмою обміну студентів — у Штатах. В Америці хлопець працював офіціантом і вдосконалював англійську мову.

"Я володію англійською краще, ніж українською. Більше 10 років свого свідомого життя я присвятив вивченню цієї мови. До того ж, знаючи англійську, для тебе відкритий увесь світ. У мене була мрія відкривати Україну для іноземців", — каже Макс Пташник. 

Наприкінці 2016 року він зрозумів, що здійснив майже всі свої бажання. Залишилося лише повернутися в Україну і спробувати робити тут україномовну музику. 

Співпраця з українськими артистами

Останні роки хлопець тісно співпрацює з гуртом TVORCHI, який представлятиме Україну на Євробаченні-2023. Україномовні пісні дуету "Не танцюю" та "Мова тіла" є результатом роботи Макса Пташника. Також артист готує спільний альбом з Мариною Круть і планує попрацювати з Tember Blanchе. У 2021 році Пташник випустив міні-альбом "51" з Романом Череновим, більш відомим як Morphom.

"Я люблю людей, люблю колаборувати, люблю все, що стосується створення музики. Але не роблю робити релізи. Тому в мене є близько 20 повністю готових пісень, яких треба випустити, а я вже щось нове пишу", — зізнається артист.

Макс Пташник. Скриншот: kanaldim.tv

Допомога іноземним ЗМІ під час війни

Ввечері 23 лютого 2022 року Макс Пташник і Роман Черенов з сім'єю приїхали у Київ, де готували концерт. Зупинився Макс у друга неподалік Жулян. О четвертій ранку артиста розбудили вибухи. 

"Ми відразу зрозуміли, що йде війна і треба вивезти у Львів всіх наших жінок і дітей, хто був у Києві. Я обдзвонив рідних, батьків, і ми спробували виїхати. Їхали доволі довго — страшенні затори, паніка. А тоді мій друг-студент Могилянки подзвонив і каже: "Слухай, мені потрібна допомога, бо в тебе є машина. Приїхали канадські журналісти, їм треба допомогти", — розповідає артист.

Володіння англійською дозволило Максу допомогти іноземним журналістам зняти матеріал про війну Росії проти України. Так він почав співпрацювати з закордонними ЗМІ і як перекладач, і як організатор. Також Макс брав участь у зніманні документального фільму для ООН про блокаду українських портів та проблеми фермерів через повномасштабне вторгнення.

"Завдяки цьому збільшилася допомога нашим фермерам. Потім я багато був на Донбасі та Харківщині. Мене вразив Харків і харківські комунальники — у місті, яке бомбили кожну ніч і продовжують бомбити, порядок. Мене вражає те, що робить Зеленський. 14 вересня я був в Ізюмі, коли ще центр міста дострілювала російська орда. Ми стояли з журналістами, коли нам сказали, що за десять хвилин приїде президент і буде нагороджувати людей. Таким має бути лідер", — каже Пташник.

Музика під час війни

Пісню "Снаряд" хлопець написав перед Новим 2023-м роком. Це історія з точки зору ідеального українця, яким, за словами Макса, він сам хотів би бути. Композиція про щиру і готову на самопожертву людину, яка з іронією звертається до чогось (до снаряду, зокрема), що не може контролювати. 

"Це історія чоловіка, який свідомо йде захищати нас. Я так і починаю цю пісню: "Для всіх, хто тримає небо над нами". Не лише чоловіків, а й жінок", — каже артист.

Пісню "Бо ти моя Азовсталь" Макс Пташник виконує зі Світланою Тарабаровою. Познайомилися артисти, коли Світлана написала Максові в Instagram, що він класний артист. Нині колеги по сцені товаришують ледь не родинами.

"Він дуже сором'язливий, тому говоритиму я. Пам'ятаю, 23 лютого Макс набрав мене і сказав: "Там буде двіж поганий. Я відчуваю". Він сказав, що якщо раптом мені, моїй родині, дітям потрібен буде прихисток, то в його батьків є будинок — приймуть, обіймуть, обігріють. Я зі сльозами слухала це. Коли почалася війна, ми постійно були на зв'язку", — розповідає Тарабарова.

Макс Пташник і Tarabarova. Скриншот: kanaldim.tv

Коли "кільце" навколо металургійного комбінату "Азовсталь" у Маріуполі звужувалося, Макс Пташник був у Львові і не знаходив собі місця від переживань за долю українців, що ховалися там, та військових, що захищали територію.

"Для мене Азовсталь стала символом найбільшої надії. Тоді й написалася ця пісня. Ми зідзвонилися", — каже співак.

Світлана Тарабарова тоді була в Хорватії і співала гімн України на благодійному матчі української футбольної збірної.

"Макс мене набрав і я відчула, що його душа просто кричить. І він каже: "Можна я просто тобі заспіваю?" Він заспівав, а в мене сльози. Таке відчуття, коли тобі болить, але ти відчуваєш надію", — згадує Tarabarova.

Так артисти вирішили записати  цю пісню разом. Світлана згадує, що вокал записувала на диктофон у готельному номері, поки у вусі грала гітара Макса. Вже за декілька днів відбувся реліз пісні "Бо ти моя Азовсталь".

Tarabarova. Скриншот: kanaldim.tv

"Це був крик душі. Пам'ятаєш, як ми вперше її виконали? Це був концерт для військових, ми навіть репетицій ніяких не робили. І це було неймовірно", — згадує Світлана.

"Ця пісня для мене про підтримку, про найбільшу надію, віру і про те, що в нас є Ми", — додає Макс.

Попередні випуски #Муз_Оборони:

Прямий ефір