Авдіївка — особливості життя в прифронтовому місті: "Официальный разговор" з Віталієм Барабашем
Авдіївка — прифронтове місто, в якому живе близько 32 тис. осіб. Частина з них — переселенці, які дедалі частіше почали повертатися до Донецької області.
Як живе Авдіївка зараз, що роблять у місті та яку допомогу отримують ті, хто постраждав від бойових дій — розповів глава Авдіївської військово-цивільної адміністрації Віталій Барабаш у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".
Ведуча — Альона Грамова.
— Ви вже рік є керівником Авдіївської військово-цивільної адміністрації. З якими проблемами ви зіткнулися за цей рік?
— Проблеми різні. Перше — це, звичайно, недовіра людей, місцевих діячів. Було дуже багато негативу на старті, після мого призначення. Різні висловлювання. Протягом 2-3 місяців негатив, який ішов від місцевого населення, з часом зійшов нанівець.
Я знаю місто, знаю людей, знаю проблематику міста. Тому саме ця ситуація, як на мене, розв’язалася малою кров’ю.
Були, звичайно, і листи: писали в адміністрацію президента, що не того призначили. Загалом проблем у цьому питанні зараз я точно не бачу.
Однією з серйозних проблем було те, що місто на той момент вже було 7-й рік у війні, місто прифронтове, місто важке. Відповідно, люди, їхній настрій, інфраструктурна частина міста — було над чим працювати. Мої особисті відчуття — що містом ніхто не займався. Недобре лаяти попередніх керівників, і ми принципово цього не робимо, не робили і робити не будемо. Просто ось взяли, проаналізували, засучивши рукава. Я набрав нову команду, нових заступників, і до цього дня ми працюємо.
— Скільки зараз людей живе у місті? Який стан Авдіївки?
— У місті живе близько 32 тис. осіб з урахуванням переселенців. Якщо без переселенців, то це близько 25 тис. осіб, які постійно проживають у місті.
— Люди повертаються до міста?
— Знаєте, тенденція однозначно є. Ми це бачимо, нехай це не дуже значне повернення, але за кількістю передусім внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Це люди, зокрема, які проживають у селі Опитне, яке в межах реформи децентралізації приєднано до Авдіївки.
Пік динаміки повернення був у 2018-2020 роках. У 2021 році, коли почалися навчання в РФ і стягування військ навколо наших кордонів, ми помітили, що ця динаміка призупинилася.
Напевно, це непрямий фактор. Основним критерієм, чому люди повертаються, є спокій. Люди бачать, що в місті інфраструктура розвивається, місто очищається, місто відбудовується. Не все, звичайно, як хотілося б. Але люди бачать позитивні зміни.
— У місті досить багато тих, хто отримав компенсацію за зруйноване житло. Розкажіть про це детальніше.
— Дійсно, за компенсаціями за зруйноване житло, якщо взяти обласну програму, ми були одними з перших, хто її отримав.
У нас відбудеться засідання обласної комісії, ми подаємо ще вісім пакетів документів, і таким чином у нас вже близько 56 пакетів документів (щодо отримання компенсації, — ред.) в обробці.
Додалися ще 17 актів з села Опитне. Є певні труднощі в заїзді до цього населеного пункту. Тому що він розташований безпосередньо на лінії вогню. Проте програма працює, і люди побачили, що вона дійсно працює, і люди вдячні цьому. Я бачив сльози щастя у людей, які першими отримали цю компенсацію.
— Якщо брати до уваги Опитне, скільки всього налічується руйнувань?
— Орієнтовна цифра — близько 2 тис. приватних будівель. Це сумарно. І багатоквартирні будинки, й приватні домоволодіння. Близько 2 тис. будинків зруйновані різною мірою.
У продовження програми компенсації хочу розповісти про програму відновлення дахів. Це не державна програма, а обласна. За кошт матеріального резерву обласного бюджету виділяють матеріали — шифер, метал, дерево, цвяхи. Із залученням Державної служби з надзвичайних ситуацій з усієї України хлопці працюють.
Цього року ротація — 150 осіб. 40 із них працюють в Авдіївці. 85 будинків цього року вже відновлено. Минулого року відновили 166 будинків.
Минулого року, коли починали, звернень було мало — близько 20-50. На момент другої ротації у нас їх було понад 300. Цього року ми теж тільки почали відновлювати. Люди йдуть, бачать.
Дуже правильна ідея була залучити працівників ДСНС з усієї України. Тут працюють і люди зі Львівської області, місцевим жителям цікаво з ними поговорити. Видно, що вони з душею ставляться до того, що вони роблять.
— Що буде побудовано в межах "Великого будівництва" в Авдіївці?
— Ми відкриваємо школу цього року. Довгий проєкт вийшов, він понад три роки був заморожений. Ця школа у 2017 році потрапила під обстріл.
Ми впевнені, що діти цього року підуть до школи. Школа дійсно модернова, класна. Хотілося б ще подякувати Литовській Республіці за участь у цьому проєкті. Не секрет, що Литва виділяє 1 млн євро на допомогу в облаштуванні цієї школи.