10-30% українських суддів схильні до корупції, — Веніславський
Сьогодні в Україні склалася парадоксальна ситуація: судді отримали високі зарплати 30-400 тис. грн, а рівень довіри громадян до судової влади залишається на низькому рівні. Про це у програмі "Взгляд с Банковой" телеканалу "Дом" заявив народний депутат (фракція "Слуга народу"), представник президента України у Конституційному суді України Федір Веніславський.
"Виходить парадоксальна ситуація. Судді на сьогодні практично всіх судів мають дуже високий рівень заробітних плат, починаючи від 30-40 тис. грн і закінчуючи 300-400 тис. грн на місяць. Але при цьому рівень довіри до судової влади є досить низьким", — сказав він.
Одна з причин: українці переважно реагують на публікації про скандальні судові рішення.
"Дуже резонансними є рішення, пов'язані з якимись скандалами. Журналісти, громадянське суспільство завжди наголошують на таких скандальних рішеннях. І, як правило, щодо сприйняття цього інформаційного масиву складається враження взагалі про судову владу. Водночас більшість судових рішень є справедливими та правильними", — упевнений нардеп.
Також у судах досі є корупція. І попри те, що її рівень знижений, за такими негативними факторами українці також судять про судову систему загалом.
"Є десь 10-30% суддів, які не задовольняються заробітною платою і які, крім офіційних джерел доходу, мають і неофіційні. Ми говоримо про корупційну складову. Саме ця корупційна складова дозволяє вузькому колу суддів отримувати дуже великі гроші, й саме завдяки цьому ми маємо одіозні, часто абсурдні рішення", — повідомив Веніславський.
Він зазначив, що саме корумпована частина суддів протидіє реалізації судової реформи в Україні.
Але зараз у країні вистачає механізмів, щоб антикорупційна діяльність велася ефективно.
"Ми маємо Національне агентство з питань запобігання корупції, яке є дуже авторитетним і має дуже важливі механізми для формування антикорупційної стратегії та запобігання корупції. Ми маємо Національне антикорупційне бюро, яке проводить досудове розслідування. Ми розблокували діяльність Вищого антикорупційного суду, який має розглядати справи, що готуються Національним антикорупційним бюро. Тобто загалом система антикорупційних органів є достатньою для того, щоби ці органи діяли", — перелічив парламентар.
Веніславський додав, що ще необхідно зробити кілька важливих кроків, пов'язаних зі зміною нормативно-правової бази. Зокрема, кримінально-процесуального законодавства, яке дозволить ефективніше виконувати органам досудового розслідування свої функції.
"Думаю, що ми маємо отримати вже очевидні результати найближчим часом. Але головне, на чому необхідно наголосити — це на тому, що антикорупційна система є абсолютно незалежною. Створено всі механізми, і вони мають тепер продемонструвати свою ефективність", — резюмував він.
Повна версія програми: Досягнення судової реформи: "Взгляд с Банковой" з Федором Веніславським