"Золоті" пляжі Одеси: як жителі відстоюють право на відпочинок біля моря

Одесса. Фото: kanaldom.tv

В Одесі — розпал курортного сезону, хоча із 79 пляжів лише 8 отримали паспорти та готові до прийому відпочивальників. Решта ж, згідно з даними на початок липня, ще розглядаються місцевою владою.

Перед орендарями мерія міста поставила кілька умов. Наприклад, не менш як 30% орендованого пляжу повинно бути надано тим, хто не любить лежаки, а хоче полежати на пляжі на своїй підстилці. Крім того, 5 м від кромки води повинні бути вільними для тих, хто просто прийшов насолоджуватися морем.

Але, попри розпорядження влади, піщані пляжі закривають настилами під бари й дискотеки, як це сталося нещодавно на найвідомішому пляжі "Аркадія". Що відбувається на березі курорту й що про це думають місцеві активісти — з'ясовують журналісти програми "Право на Право" телеканалу "Дом".

Активісти на сторожі пляжів

Одесит Дем'ян Ганул протягом останніх 6 років захищає міські пляжі від забудовників і вважає, що пісок повинен належати жителям міста та гостям. Тому вже не вперше разом із такими самими активістами влаштовував справжні погроми на будівельних майданчиках. Про будівництво на пляжі "Аркадія" дізнався із соціальних мереж. І одразу почав діяти.

Одеса. Фото: kanaldom.tv

"Ми приїхали перевірити документи на все це, документів не було. Потім ми з друзями зібралися й прийшли, щоб демонтувати це будівельне сміття, тому що інакше це ніяк не назвеш, немає жодного юридичного статусу та права власності цих конструкцій", — говорить Ганул.

Конструкції вдалося зняти частково, потім приїхала поліція й розігнала активістів. Оскільки забудовник документів не мав, будівництво зупинилося, але ненадовго — з часом потрібні дозволи все ж таки з'явилися.

"Конструкція міцна, на неї ставлять дошки, й виходить такий настил, де вже можна ставити якийсь бар, літній майданчик", — уточнює Ганул.

На інформаційному щиті, встановленому неподалік, роботи названі "поточним ремонтом зливового колектора". Вони виконуються силами орендаря ділянки пляжу площею у 3 тис. кв. м. У мерії повідомили, що орендареві дали дозвіл на розміщення тимчасової збірно-розбірної дерев'яної конструкції для забезпечення належного санітарного та естетичного стану. Простіше кажучи, новий настил повинен прикривати смердючі викиди, які зливовий колектор вивергає просто на пісок після будь-якого серйозного дощу.

Але активісти не вірять у порядність забудовників.

"Такий шматок пляжу [забудували], думаю, близько 70%. Так може й до 100% дійти, якщо ми бачимо, що влада дозволяє, а люди ігнорують — так і все захопити можна", — переконаний активіст.

Дем'ян Ганул. Фото: kanaldom.tv

Подібна ситуація кілька років тому сталася на пляжі "Лагуна". Там за відсутності документів забудовники перегородили пляжі й почали монтаж конструкцій. Небайдужі одесити їх зняли та спалили — величезне багаття тоді запам'ятали надовго. Більше пляж забудувати не намагалися.

Але такі успішні суспільні "спецоперації" — все ж таки рідкість. Більшість орендарів отримують дозволи на установку настилів, аби прикрити бруд упереміш із піском. І в мерії визнають — це вимушений захід.

"У міській раді з'явилася постійна профільна комісія з екології. На її засіданні з’ясувалося, наскільки непроста ситуація навколо введення пляжу в експлуатацію", — говорить депутат міської ради Одеси Олексій Єремиця.

Загроза екології

Незважаючи на те, що курортний сезон відкритий, одесити не поспішають на пляжі рідного міста. Вони цінують спокійний відпочинок біля чистого моря на піску. І саме через галас і бруд воліють відпочивати подалі від міста. Тієї ж самої думки й Юрій Нікітін — голова громадської організації "Сохраним Одессу сами".

"Справа в тому, що забудова й покриття, які вкрили там усі природні ґрунти, за відсутності водовідведення, при тому, що наше плато лежить вище на 30, 50, 70 м від рівня моря, — відвести звідти зливові стоки майже неможливо. Весь бруд змивається на пляж і берегову смугу моря під час дощу. Обслуговувальні заклади миють свої помости, й це теж потрапляє на пляж і в море. А під піском деякі самовільно влаштували госпфекальну каналізацію, хтось зливову продовжив", — говорить Юрій Нікітін.

Юрій Нікітін. Фото: kanaldom.tv

Крім того, що пляжі брудні, їх ще й мало. На сьогодні це 56 га за генпланом міста — вистачає приблизно на 2-3% населення Одеси, не кажучи вже про туристів. Охочих відпочити ближче до морської води дуже багато, чим і користуються орендарі, нав'язуючи свої послуги.

"У всіх цих людей, які плюндрують наші пляжі, є договори оренди, у деяких на 10 років, у деяких на 15 років. Водночас не можна сказати, що це приносить якісь значні кошти до бюджету. Річна оренда пляжів становить приблизно одну десяту відсотка одеського бюджету", — продовжує Нікітін.

Майже всі одеські пляжі — результат зміцнення берегової лінії, яке здійснювали ще в повоєнні роки. Це допомагає запобігти зсувам. Наприклад, неподалік від Білгород-Дністровського, біля села Лебедівка, зовсім недавно такий зсув засипав дикий пляж землею та піском. Відпочивальників на ньому не було, й ніхто не постраждав.

Цей випадок — яскравий приклад того, що берегову лінію необхідно доглядати. Це одна з умов для орендарів, які використовують пляжі в Одесі. Крім догляду за пляжем, а це прибирання, очищення дна й піску, орендарі повинні забезпечити відпочивальників туалетом, медпунктом, кабінками для перевдягання та душовими, чинним рятувальним пунктом. Тільки після цього вони можуть отримати паспорт — документ, що дає можливість надавати платні послуги відпочивальникам на конкретній території.

"На сьогодні всі пляжі міста перевірені водолазною службою. Здійснено водолазне обстеження акваторії, всі предмети, які могли загрожувати відпочивальникам, витягнуто. Всі відповідні служби міста пляжі перевірили, й на сьогодні триває документальне оформлення території пляжів відповідно до норм і підписання паспортів пляжів", — зазначає заступник начальника управління інженерного захисту території міста та розвитку узбережжя Одеської міськради Віталій Парфьонов.

Віталій Парфьонов. Фото: kanaldom.tv

"Свавільні" порушення

Коли пляж визнають придатним для відпочивальників, орендарі можуть надавати платні послуги, але не нав'язувати їх. Якщо немає проходу до води та піску, відпочивальники можуть поскаржитися, наприклад, у Facebook. Контролюють безперешкодний доступ до пляжів працівники КП "Узбережжя" та "Муніципальної варти". Кілька років поспіль відповідальні за контроль орендарів змінювалися, через це вийшла плутанина.

"На мій погляд, це має дуже нерозумний вигляд. Мені здається, чітко повинна бути прописана послідовність — хто, за ким, що перевіряє, за що відповідає. Часом створюється таке враження, що беруться всі, а не відповідає ніхто. Ось цього року знову КП "Узбережжя" — це та структура, яка несе якусь відповідальність перед міською владою за стан пляжів узбережжя", — говорить Олексій Єремиця.

Олексій Єремиця. Фото: kanaldom.tv

За правилами експлуатації та благоустрою пляжів заборонено накривати будь-чим піщану частину. Але більшість орендарів припис ігнорують.

"Міська влада стикалася з досить серйозними проблемами, тому що суди не брали до уваги абсолютно законні вимоги міської влади, які стосувалися порушень оренди договору міських пляжах. Суд не брав до уваги найбільш "свавільні" порушення — з боку тих пляжів, які часом взагалі нічого не бояться", — акцентує Олексій Єремиця.

Одеса. Фото: kanaldom.tv

Минулого року семеро порушників правил оренди зазнали покарання за свою безвідповідальність. З ними мерія розірвала договори через суд. Основна причина — несплата за оренду пляжів і їхня глобальна забудова тимчасовими конструкціями.

Ці порушення дали привід місцевій владі переглянути правила. Мер заговорив про плани перевести всі пляжі міста у комунальну власність.

Прямий ефір