"Здорова Україна" — як школярів залучатимуть до спорту та здорової їжі: "Официальный разговор" із Вірою Роговою

Иллюстративное фото: pixabay.com/

В Україні стартувала програма "Здорова Україна". В межах цього проєкту планується покращити здоров’я українців, зокрема дітей. Для цього в школах введуть нову систему харчування і збільшать кількість фізичної активності.

Як буде реалізовуватися програма — розповіла заступниця міністра освіти та науки Віра Рогова у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Альона Чорновол.

— Любов до спорту та здорового способу життя починається з дитинства. Як привчати дітей до цього?

— Формування особистості, здорового способу життя, звичайно, відбувається в родині. Але у школи є пріоритетні компетентності. В межах проєкту "Здорова Україна" в школі, зокрема, велика увага приділятиметься здоров’ю та безпеці дітей. Саме школа повинна взяти на себе відповідальність разом зі своєю громадою, разом з центральними органами влади, разом з учителями та батьками.

Якщо ми всі об’єднаємося, я думаю, ми дійсно зможемо сформувати особистість саме з такими компетентностями, які готові будуть говорити про здоров’я. І не тільки говорити, а вже і бути здоровими.

— Розкажіть докладніше про таку школу. Що в ній повинно бути?

— У цій школі повинно бути вісім комплексів, які ми зараз бачимо. Ми розробляємо дорожню карту, і я думаю, що цих комплексів стане більше, тому що, розробляючи ось ці всі заходи, ми розуміємо те, що і компетентності потрібно якісь змінити. 

Один із головних пріоритетів — це харчування дитини, це дуже складний процес, тому що все це йде в сім’ю, і дуже важко буде школі переосмислити та переробити дитину. Але ми разом, інтегровано повинні зайняти свою нішу і допомогти дитині стати здоровою. Саме з дитинства дитина повинна бути здоровою. Потім, протягом всього свого життя, вона буде підтримувати своє здоров’я і завжди буде здоровою.

— Що має змінитися, щоб дитина формувала нормальні харчові звички, культуру здорової їжі саме в школі?

— Зараз в Україні є національна стратегія щодо безпечного освітнього середовища, яка передбачає саме якісне харчування дитини. У цій національній концепції збудовані стратегічні цілі, як правильно організувати шкільне харчування і які пріоритети й кінцевий результат ми хочемо бачити.

Розроблено хорошу нормативну базу, сьогодні відпрацьовано меню і зараз виділяються державою гроші саме на розвиток цих харчоблоків, цього освітнього середовища, яке допоможе зробити харчування кращим.

Минулого року на оновлення харчоблоків було виділено 400 млн грн, це 1 809 шкіл. Але ми також повинні підвищувати кваліфікацію працівників кухні, адже їм потрібно готувати на новому обладнанні, яке дає змогу приготувати якісну їжу. Я думаю, що пройде дуже небагато часу, і наші діти будуть їсти правильно. Тому що ми звикли пити солодкий чай, їсти булки. А наше завдання — перевести дітей на здорове харчування.

— Що ще, окрім харчування, має змінитися?

— Ще одним пріоритетом є інклюзивна середовище у школі, тому що кожна дитина, відповідно до своїх можливостей і потреб, має отримати якісну освіту і водночас залишатися здоровою та набути навички бути здоровою на все життя.

Якщо говорити про інклюзивну освіту, у нас є національна стратегія щодо безбар’єрності, яка почала працювати. Але це не тільки інклюзивна освіта, це безбар’єрність кожної людини, щоб людина мала доступ до всього. Особливо це стосується дітей з особливими потребами.

В Україні є інклюзивно-ресурсні центри, їх 633. Водночас в Україні збільшується кількість дітей з інвалідністю — їх понад 16 тис. з різними нозологіями. Це змушує нас замислитися над серйозними питаннями, насамперед над харчуванням дитини, над правильним способом життя, і щоб дитина могла мати навантаження не тільки розумове, а й фізичне.

— Зараз діти багато часу проводять у гаджетах. Як їх зацікавити займатися спортом?

— Я думаю, що ми всі разом повинні відпрацювати такі заходи, які будуть залучати дітей. Тому що діти займаються різними видами спорту.

Так, 8 червня проводився всеукраїнський захід "Рух — це здорово". До нього доєдналися діти з усієї України. Тільки в Житомирській області було представлено 30 видів спорту.

— Також в Україні є спортивні школи з різними секціями. Але на що чекати в майбутньому в межах програми "Здорова Україна"? Чи буде спорт дійсно доступний для всіх?

— Так, сьогодні наші громади мають можливість створювати свою мережу навчальних закладів. Ми дуже просимо, щоб вони не закривали позашкільні навчальні заклади. Чому? Тому що саме там дитина може організуватися, може зайнятися улюбленою справою. Це може бути спорт, це може бути музика, це може бути мистецтво та інше. Тобто ми хочемо, щоб ці школи працювали.

Прямий ефір