Запуск ринку землі — оцінки експертів і очікування українців (ВІДЕО)

Иллюстративное фото: 24tv.ua

Реформа ринку землі триває в Україні. Вже з 1 липня набуває чинності закон, який дозволяє продавати та купувати сільськогосподарські угіддя. Завдяки цьому вартість землі зросте в кілька разів, очікують в Кабміні. Про це повідомляється в сюжеті "Дому".

Зокрема, вільного продажу сільгоспземель очікують в передмісті Дніпра — Підгородньому. У цьому населеному пункті вже будують плани зі створення потужного індустріального парку. Міський голова Андрій Горб зазначив, що в створеному парку зможуть працювати 2 тис. жителів міста.

"Десь 600 га нам дістанеться. Ми зможемо їх отримати. 600 га землі — це наш розвиток. Це залучення інвестицій, створення робочих місць. Ми розуміємо, що саме від цього законопроєкту залежить фінансова спроможність громад. І ми його дуже чекали, це радісна новина", — додав він.

28 квітня Верховна Рада проголосувала за передачу земель з держвласності місцевим громадам.

"Ринок землі запуститься з 1 червня 2021 року. Це прямо передбачено законом. Заборони будуть зняті. Крім цього закону, парламентом був ухвалений масштабний законопроєкт з пакета земельної реформи — про земельну дерегуляцію та децентралізацію. Він дозволяє громадам повноцінно розпоряджатися землями, кардинально спростити отримання землі, прибрати купу погоджень", — розповів старший проєктний менеджер Офісу реформ Кабінету міністрів України Андрій Мартин.

На старті реформи буде продано не більше 10% площ. А ціна на землю буде поступово зростати.

Вже з 1 липня власники сільськогосподарських ділянок отримають повноцінне право продавати свої паї. Фермери зможуть перейти від оренди до прямого розпорядження наділами. З 1 січня 2024 року викуповувати паї зможуть і великі українські компанії, але не більше 10 тис. га. Питання про продаж землі іноземцям обіцяють винести на всеукраїнський референдум.

"Доступ іноземного капіталу до земельних ресурсів обмежений. Це і пряма заборона іноземних юридичних компаній купувати землю, і обмеження можливості опосередкованого придбання, скажімо, через корпоративні права", — додав адвокат, керівник Центру земельного права Віктор Кобилянський.

Однак ці законопроєкти — тільки початок впровадження земельної реформи. На черзі — розгляд закону про електронні земельні торги. Також Держслужба з питань геодезії, картографії та кадастру повинна закінчити інвентаризацію земель і доопрацювати кадастрову карту всієї України.

Читайте також: Аудит державних земель у Конча-Заспі та Пущі-Водиці доручив провести Зеленський

Прямий ефір