Захисники спадщини: історія Петра Тронька та Івана Гончара

Хто і як здобув у столиці 130 гектарів землі не для того, щоб збудувати житловий комплекс, а щоб звозити до Києва старі хати, млини та церкви. Створив пам'ятник "возз'єднання" України з Росією, а потім отримав тавро націоналіста. Хто і як крізь століття зберігав наш код ідентичності, нашу потужну силу — українську культуру.

Сьогоднішній випуск програми "Код ідентичності" присвячений діяльності Петра Тронька та Івана Гончара. Про них разом з ведучою Світланою Леонтьєвою згадують:

  • Оксана Старак-Повякель, генеральна директорка Музею народної архітектури та побуту України в Пирогові;
  • Тетяна Пошивайло, етнографка, заступниця генерального директора Національного центру народної культури "Музей Івана Гончара";
  • Тарас Яницький, український бандурист, заслужений артист України.

Музей просто неба в Пирогові

6 лютого 1969 року в місцевості Пирогів у південній частині Києва був заснований Музей народної архітектури та побуту України. Урядова програма була розроблена з ініціативи та за безпосередньої участі тодішнього заступника голови Ради міністрів Української РСР, голови Українського товариства охорони пам'яток історії та культури, академіка Петра Тронька, який є фундатором музею.

Кажуть, що коли Тронько засновував музей, тодішній голова Ради міністрів Української РСР Володимир Щербицький йому зауважував: "Петре Трохимовичу, що це за мотлох ви сюди везете?" На що Тронько відповів: "Ви мені потім за це ще подякуєте".

Петро Тронько

Музей будували 7 років, своїх перших відвідувачів він прийняв у 1976 році.

Однак музей в Пирогові — не єдиний здобуток Петра Тронька.

"Разом з нашим музеєм в комплексі йшло створення козацького заповідника на Хортиці та музею Другої світової війни (тоді — Великої вітчизняної). Все створювалося в один і той самий час. Ви тільки уявіть собі людину, яка це все не просто задумала, а втілила в життя! Водночас Тронько працював над реконструкцією Золотих воріт. А його ідея створення українського скансену стала музеєм просто неба за площею найбільшим в Європі — 130 гектарів. Цю людину ми повинні дуже добре знати та пам'ятати, його діяльність повинні вивчати в школах, у вишах. Ось знаменита "Історія міст та сіл України" у 26 томах — це також Петро Тронько", — розповіла Оксана Старак-Повякель, генеральна директорка Національного музею народної архітектури та побуту України.

Вона додала, що Петро Тронько був дуже простим у спілкуванні, "просто добрий, мудрий дядечко, господар такий, дуже людяний, як то кажуть — від землі".

Національний музей народної архітектури та побуту України — архітектурно-ландшафтний комплекс усіх історико-етнографічних регіонів України: Полісся, Слобожанщини та Полтавщини, Карпат, Наддніпрянщини, Поділля та півдня.

Музей народної архітектури та побуту України
Музей народної архітектури та побуту України
Музей народної архітектури та побуту України

Етнографка Тетяна Пошивайло теж свого часу працювала в музеї в Пирогові.

"Петро Тронько як передчував, що все це треба зберегти, зробити музей. Я в ті часи працювала у відділі Полтавщини та Слобожанщини. Ми їздили в ті слобожанські села, які зараз є окупованими. Уявляєте? І ми вже тоді мали свідчення, що це була Україна, що там говорили українською мовою. І речі, які ми привезли з тієї ж Луганщини, — все це є в музеї", — розповіла вона.

При відкритті на території скансену було встановлено понад 150 архітектурних експонатів. Сьогодні це понад 300 пам'яток народного будівництва XVI-XX ст. Традиційні житлові та господарські комплекси містять хати, комори, криниці та інші атрибути давнього українського села. Найстарішим архітектурним експонатом є хата із села Самари Волинської області (1587 рік).

"До речі, у 2017 році ми збагатилися ще одним чудовим експонатом. Це Миколаївська церква із села Городище Чернігівської області, яка ще у 1930-х роках була відфотографована, відміряна та описана відомим українським архітектором-дослідником Стефаном Таранушенком. І зараз вона знаходиться вже у нас в музеї", — повідомила Оксана Старак-Повякель.

"Ще ми маємо чудову лемківську церкву в музеї на території Карпат. Я сама наполовину лемка, наполовину бойка, і присутній з нами Тарас Яницький теж є наполовину лемком", — додала вона.

Миколаївська церква
Миколаївська церква
Миколаївська церква

Крім архітектурних фонди музею нараховують близько 100 тисяч найрізноманітніших експонатів: народний одяг, тканину, меблі, знаряддя праці, вироби гончарів, бондарів, теслів, столярів, ковалів, народний живопис та розпис, музичні інструменти, дитячі іграшки тощо.

Наприклад, у музеї можна дізнатися і подивитися, що таке крупорушка (від слів "крупа" та "рушити").

"Ми, українці, — нація хліборобів, гречкосіїв. В тій крупорушці добували саме крупу. Щоб переробити зерно, користувалися вітряками, водяними млинами. Дехто використовував домашні, ручні жорна, вони також є у музеї. Під час Голодомору ці жорна ховали, щоб їх не відібрали НКВСники, й люди могли змолотити зерно. І була крупорушка — це два великих жорна, накладені один на одного, запрягався кінь чи віл, який ходив по колу і крутив ті жорна. І таким чином мололася крупа", — деталізувала Оксана Старак-Повякель.

Крупорушка
Крупорушка
Крупорушка

Для формування музею Петро Тронько домігся виділення фінансування для дослідження 4 тисяч сіл і містечок України. До них вирушали комплексні експедиції архітекторів та етнографів.

"Наприклад, архітектори знайшли щось цікаве та ухвалили рішення перевезти це до музею. Кожна дощечка нумерувалася, а коли привозили це, то розкладали, та за цими номерами збирали назад. Це була велика робота", — зазначила Тетяна Пошивайло.

На деяких будівлях до сьогодні залишилися металеві позначки з тими номерами. До кожного об'єкту, до кожної архітектурної споруди також робилися креслення, описи — з якого регіону, якого періоду, кому належало, хто будував, як будував тощо.

"Наприклад, в нас у розділі південь України є фантастичної краси млин із Новоолександрівки Херсонської області. І зараз є така ідея щодо реставрації об'єктів: ми починаємо з реставрації об'єктів саме з тих територій, які зараз знаходяться під окупацією. Будемо таким чином "відбивати" це у ворога. Ось ми розпочали реставрацію цього млина. І як тільки ми почали з ним працювати — Правобережну Херсонщину визволили. Це буде неймовірно красивий млин, і він буде працювати, він буде молоти. Навряд чи нам вдасться завершити реставрацію до кінця цього року, але наступного я всіх запрошую на відкриття нашого млина", — сказала Оксана Старак-Повякель.

До речі, наступні плани співробітників музею — зробити козацьку хату з Донбасу, Слобожанщини, а також — кримськотатарську садибу.

У фонді Музею народної архітектури та побуту України є чимало музичних інструментів.

"В нас була певна епоха, коли занепали наші старовинні інструменти — кобза, бандура, ліра, торбан. І зараз з'являються майстри, котрі відроджують такі інструменти так, якими вони були. Це вже наші сучасні герої — такі як Тарас Козуб, який нещодавно втратив на війні руку і отримав багато поранень. Він був майстром: спочатку робив скрипки, а потім захопився нашою українською автентикою і почав відроджувати ліри, бандури та кобзи", — розповів Тарас Яницький.

Тарас Козуб
Тарас Козуб

Тарас Козуб передавав свої знання у Стрітівській школі кобзарського мистецтва, яка, на превеликий жаль, закрилася. Однак продовжує роботу Київський кобзарський цех, де також вчать і грі на національних українських музичних інструментах, і створювати їх, і реставрувати.

Музей Івана Гончара

Цього року Національний центр народної культури "Музей Івана Гончара" відсвяткував 30-річчя. Він був заснований 1993 року на базі приватної колекції Івана Гончара — художника, скульптора та громадського діяча.

Свою колекцію Іван Гончар почав збирати наприкінці 1950-х років. З подорожей по Україні художник привозив предмети народного мистецтва, виготовлені в різний час, що відбивають розмаїття культурних традицій країни. За кілька десятиліть грандіозної й копіткої роботи Гончар зібрав унікальну колекцію.

Іван Гончар

Теперішня заступниця генерального директора музею Тетяна Пошивайло згадала про своє знайомство з Гончаром.

"Це був 1981 рік, я була ще студенткою. Якось мій брат, кінорежисер Сергій Марченко, сказав: "Таню, а хочеш, ми підемо до одного художника, ти щось побачиш незвичайне?" І ми пішли на день народження Івана Макаровича. А день народження у нього 27 січня (за новим стилем — 14 січня, — ред.), в цей день закінчувалися колядки. Збиралася ватага, і всі приходили до Івана Макаровича в майстерню на Наводницькій. Відкривалися двері — і господар у вишиванці. Уявіть собі, це було в ті часи, коли ще не можна було. І сам процес колядування тривав годину, може, й більше. Бо приходили відомі люди — народознавці Олександр Фесун, Володимир Данилейко — які ще в радянські часи навчали та продовжували колядництво", — розповіла вона.

Іван Гончар був визнаний скульптор, автор пам'ятників і скульптурних портретів діячів української літератури (Шевченкові, Лесі Українці, Коцюбинському, Сосюрі, Олесю Гончару та іншім). Він — учасник Другої світової війні, яку закінчив у Берліні (отримав орден Вітчизняної війни II ступеня, медалі "За відвагу", "За перемогу над Німеччиною").

Іван Гончар вимушено був членом компартії, бо замовлення скульпторам в ті часи надавала тільки влада. Тому він вимушений був створювати пам'ятники діячам радянського періоду та монументи окремим історичним подіям. Наприклад, Гончар був автором монумента у Переяславі на честь 300-річчя "возз'єднання" України з Росією. До речі, його демонтували 7 липня 2022 року.

Монумент у Переяславі

Проте любов до України перемагала. Гончар зібрав величезну колекцію етнографічних матеріалів, творів народного мистецтва. Він створив перший в УРСР приватний музей, який облаштував у власному будинку, спорудженому на виділеній Спілкою художників УРСР землі — неподалік від Києво-Печерської лаври.

Експонати для музею збирав під час імпровізованих експедицій Україною. Колекція налічує 7 тисяч предметів: ікони, народний одяг, дерев'яні скульптури, музичні інструменти, іграшки, вироби з металу. Окремий масив колекції становлять 20 тисяч архівних світлин із різних регіонів України.

Музей було відкрито для загального огляду 1959 року. Невдовзі він став одним із найвідвідуваніших місць у Києві. Тут збиралися шістдесятники, сюди приходили закордонні гості. Навіть державні туристичні організації потайки водили до нього іноземців.

Сучасний Музей Івана Гончара
Сучасний Музей Івана Гончара
Сучасний Музей Івана Гончара

З популярністю Гончара як колекціонера почав зростати й тиск на нього. З часом його звинуватили в націоналізмі, 1972 року виключили з КПРС, зі Спілки художників, не дали можливості творити.

"Але, як Гончар сам згадує у своїх щоденникових записах, в той час він зробив чи не найбільше, тому що сконцентрувався на зборі експонатів до свого хатнього музею. І по-друге, він створював свій видатний історико-етнографічний альбом "Україна й українці", — зазначила Тетяна Пошивайло.

Великим ударом для митця стала вимога влади передати зібрані експонати до державних музеїв.

"Йому погрожували, казали: віддай державі, бо інакше ми спалимо твій музей і тебе. Він відповідав: "Ну, значить, я згину разом з ним, але я нічого не віддам", — акцентувала Тетяна Пошивайло.

Іван Гончар дотримався свого слова. Його хатній музей став державним лише за його смерті. Помер Іван Гончар 1993 року від лейкемії.

Його близьким другом і супутником життя була Аделя Юрченко, хатня робітниця, що прожила в домі Гончара понад 30 років (пережила його на пів року). Не маючи формально сім'ї, Іван Гончар усиновив Петра, сина свого рідного брата. Нині Петро Гончар — директор УЦНК "Музей Івана Гончара".

До речі, Петро Гончар — чоловік легендарної української співачки Ніни Матвієнко.

"Ніна Митрофанівна нещодавно пішла з життя (8 жовтня 2023 року, — ред.). Вона впродовж всіх років була патронесою нашого музею. Завдячуючи їй державний музей був створений. Це велика її заслуга", — наголосила Тетяна Пошивайло.

Ніна Матвієнко та Петро Гончар
Учасники програми "Код ідентичності"

Попередні випуски програми "Код ідентичності":

Прямий ефір