Юрій Шухевич та звільнення Ірпеня від російської окупації: 28 березня в історії

Зустрічаємо вівторок, 28 березня, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

28 березня 1842 року у Львові відбулось урочисте відкриття Національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької — найбільшого в Європі на той час. Будівництво споруди коштом графа Станіслава Скарбека тривало шість років. Автори проєкту — віденський майстер Людвіг Піхль та львів'янин Йоганн Зальцман. Фундаментом майбутньої будівлі стали 16 000 дубових колод, які були вбиті у землю. Матеріали для будівництва завозилися з різних куточків світу. Архітектура театру була виконана у стилі віденського класицизму. Розчинивши свої двері, він представив глядачам виставу "Життя як сон" австрійського драматурга Франца Грільпарцера. На сцені Львівського театру у різний час виступали композитори Ніколо Паганіні, Ференц Ліст, акторка Сара Бернар. Сьогодні театр імені Марії Заньковецької — одна з візитних карток Львова. 

28 березня 1933 року у Львівській області народився дисидент і політичний діяч Юрій Шухевич. Його батько Роман Шухевич — головнокомандуючий Української повстанської армії. З юнацтва Юрій протистояв тоталітарному режиму та боровся за державну незалежність. Активна громадянська позиція Шухевича не давала спокою радянській владі. Його чотири рази арештовували. Загалом він був ув'язнений протягом 31 року, а ще 5 провів у засланні. Перший тюремний термін отримав у 16. За час перебування у радянських в'язницях Шухевич повністю втратив зір і потрапив до будинку для людей з інвалідністю. У 57 років, отримавши дозвіл, повернувся до України з Сибіру і почав займатися громадським життям країни. Юрій Шухевич помер у листопаді 2022-го. Йому було 89 років. 

У цей день 2022 року Збройні Сили України звільнили місто Ірпінь, що на Київщині, від російської окупації. Це була видатна перемога українських захисників. До Ірпеня російські війська увійшли 27 лютого 2022-го. Штурмуючи Київщину, ворог намагався взяти у кільце Київ та прорвати його оборону. Натомість противник ганебно втікав із передмістя столиці. В Ірпені ворожа армія залишила після себе зруйновані будинки, нерозірвані снаряди та тіла людей, яких ще не встигли поховати. Місцевих розстрілювали просто у дворах власних будинків. Місто перебувало в окупації російських сил майже місяць. У боях за нього загинули 39 захисників територіальної оборони та військових ЗСУ і щонайменше 200 мирних мешканців. Ірпінь — один із символів геноциду українського народу.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір