Як реагувати на дрони-камікадзе Shahed-136: розповідає речник Повітряних сил України Юрій Ігнат

Юрій Ігнат. Фото: www.facebook.com/kpszsu

Яке призначення у дронів-камікадзе, які зараз тероризують українські міста? Скільки є часу після оголошення тривоги, аби заховатися? Коли Україні чекати додаткових засобів ППО? Речник Повітряних сил України Юрій Ігнат долучився до ефіру "Ранку Вдома" і відповів на ці та інші питання шеф-редакторки каналу "Дом" Олександри Березовської.

— Яке призначення у дронів-камікадзе, що зараз тероризують українські міста? 

— Про це йдеться у їхній назві — це дрони-камікадзе, тобто йдуть на смерть, щоб знищити задану оператором ціль. Такий дрон — це баражуючий боєприпас, фактично артилерійський снаряд, бойова частина важить 15-40 кілограмів. Його призначення — прибути за заданим маршрутом і вразити ціль. Летить зі швидкістю 120-180 км/год, коли крилата ракета — 900 км/год. У дронам є "розум": плата, чіпи. Перед початком польоту оператор Shahed-136 задає маршрут, висоту, швидкість і ціль. Перед ціллю дрон робить "гірку", а коли летить вниз — збільшує швидкість в рази.

— Як розпізнати наближення дрона-камікадзе?

— Розпізнавати його не потрібно, треба слідувати встановленим правилам безпеки — йти в укриття, або хоча б користуватися "правилом двох стін". Дрон гуде, як мопед чи газонокосарка. Їх летить ціла група — 10-14 штук. Близько 20% з них пролітають, решту збиваємо. 

— Скільки вони можуть летіти, змінюючи курс?  

— Високоточні ракети можуть змінювати свій курс, як заклав оператор. Так само робить дрон-камікадзе. Його дальність, скажімо, 1000 кілометрів. Вони летять групою: одні — вліво, інші — вправо, аби заплутати систему ППО, ввести в оману і розосередити вогневі сили.

— Чи стане за кілька тижнів легше, оскільки Україна чекає зброю від Заходу. Чи це допоможе вирішити проблему з дронами-камікадзе?

— Звичайно, допоможе, якщо будуть вогневі засоби. У нас є флагман ППО Iris T. Він уже в строю і дуже ефективний, але він один. Потужно працюють і NASAMS. Буде більше, але не багато.

— Після 10 жовтня в соцмережах побільшало "інструкцій" про те, як самостійно збивати дрон. Що радять робити в Повітряних силах? 

— Зазвичай дрони запускають вночі — з 00:00 до 2:00. В перші дні в Одесі були суцільні перестрілки в повітря. Це величезна небезпека, імовірно хтось постраждав, майно —так точно. Ця ж історія продовжилася в Києві. Але не так просто візуально визначити висоту цілі. А висота — це дальність. Треба враховувати земне тяжіння, силу вітру. Ціль рухається швидко, тож треба робити безліч поправок. Лише великокаліберна зброя біль-менш ефективно можна його збити, це якщо стрілок дуже навчений і має досвід. Автомат Калашникова — це неефективна зброя, а особливо в густонаселених містах. Це може нести більшу загрозу, ніж дрон-камікадзе. Військові і правоохоронці закликають не робити цих речей.

Читайте також: Як війна змінює людей: розповідає психотерапевт Пилип Духлій

Прямий ефір