Про документальний проєкт "Фермерство під час війни" розповіли продюсерка стрічки Ксенія Чикунова та координаторка досліджень Яна Мазепа

Яна Мазепа та Ксенія Чикунова. Скриншот: kanaldim.tv

Команда Ukraїner представила новий документальний фільм "Фермерство під час війни". У стрічці розповідається про те, як українські аграрії долають виклики війни і як російська агресія загострює продовольчу кризу у світі. Герої — працівники масштабних підприємств, власники фермерських господарств і локальні підприємці. Частина з них були змушені релокувати свої господарства, інші — протистояти жахам окупації, ворожим обстрілам, замінуванню полів та іншим катастрофам, спричиненим російським вторгненням. Більше про проєкт у "Ранку Вдома" розповіли продюсерка документальної стрічки "Фермерство під час війни" Ксенія Чикунова та координаторка досліджень Яна Мазепа.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Про що фільм "Фермерство під час війни"?

Чикунова: Фільм про хоробрих людей. Насамперед у цьому фільмі ми розповідаємо про тих, хто дуже довго працював, віддано працював, розвивав фермерське господарство. Однак після початку повномасштабного вторгнення, ці люди вимушені були боронити те, що вони не упродовж не одного десятиліття. Вони докладали неабияких зусиль до захисту нажитого.

Також вони вимушені були лікувати рани, залишені цією присутністю Росії на території України. Тож, це фільм про боротьбу фермерів. В ньому є, крім основної наративної лінії, певна метафора. Оскільки цей фільм про боротьбу господарів своєї землі, то він не про опір тих людей, які знають ціну цій землі, які люблять цю землю, які борються з нею.

Чому вирішили взяти саме за цю тему?

Чикунова: Бо війна триває, а історії цих фермерів нас зацікавили. Адже ці люди, попри усі виклики, продовжують любити свою справу. Нам було цікаво розповісти ці історії. наш проєкт тривав чотири місяці. Ми розпочали ще в серпні, випустили світло наприкінці листопада.

Паралельно з цим монтажем у світі відбувалися інші процеси. Так, у листопаді 2023 року, стало відомо, міжнародні криміналісти знайшли докази того, що ще до початку повномасштабного вторгнення Владімір Путін і Російська Федерація почали закуповувати техніку — вантажівки й судна, щоб викрадати українське зерно. Тож, ймовірно, після розгляду цієї справи буде доведено, що Путін причетний до таких злочинів і Міжнародний кримінальний суд визнає його винним.

Можливо, у вас є якісь знайомі фермери, чиїми історіями ви надихалися?

Мазепа: Мені здається, всі фермери України — це люди, якими можна надихатися. Часто навіть в коментарях глядачі пише, що хочуть почати власну справу. Це дуже класно, коли ти бачиш людей, які настільки віддані власній землі й настільки її цінують, плекають і повертаються до свого за першої ж можливості, або залишаються вдома попри ризики для життя і здоров'я. Це дає надію, що у майбутньому все стане ще краще. Ця земля буде у гарних руках українських господарів.

До речі, хто став героєм та як ви їх обирали?

Мазепа: Перед пошуком героїв в нас був ще один етап це пошук експертів, тому що ми хотіли дослідити ґрунтовніше цю тему і сформувати перелік тем.  Тому ми спершу поговорили із Михайлом Травецьким — це кандидат ветеринарних наук, власник "Велесової ферми". Він потім став героєм нашого фільму і також з Ольгою Ходаківською з Інституту аграрної економіки. З 24 лютого 2022 року вона долучилася до Збройних сил, проте вийшла на зв'язок та проконсультувала нас, перебуваючи на Сході.

На основі цих розмов, ми сформували чотири підтеми: замінування полів, евакуація тварин, експорт української продукції у час війни та вплив теракту на Каховській ГЕС на фермерство. Вже розуміючи, що в нас є оці чотири теми і з понад 30 героїв, ми відібрали шість людей, які і стали героями фільму.

Який формат фільму?

Чикунова: Це не є художньою стрічкою, це виключно документальний формат. У нас тут немає вигадки, немає маніпуляції. Ми працюємо виключно з фактами, якими б вони не були. Ми тут маємо складову розповідь про Голодомор, тому що всі ми бачимо ці паралелі. Росія є правонаступницею Радянського Союзу й повторює історію з голодом. Тут також ми розповідаємо про фермерів і про те, як вони існують зараз, оперуємо також фактами того, що чекає президента Російської Федерації. Будемо сподіватися, що справедливість врешті решт буде існувати.

Які складнощі були під час зйомок? 

Чикунова: Бо насправді документальний формат він завжди дуже цікавий, тому що складно передбачити до кінця, чим все закінчиться. Бо наш формат — це бути готовим на 110%, але й бути також відкритим до несподіванок.

Якщо говорити про виклики, то не було нічого суперекстремального.  Однак я б виділила два моменти: наслідки війни в конкретному регіоні, або погодні умови, притаманні конкретному регіону. Так, наприклад, на Слобожанщині знімальна команда працювала у селі під Ізюмом, де всі території замінована. Це було великим викликом.

Осінь, все руде, пелюстки оці вибухонебезпечні під ногами, тож треба було бути дуже обачним та обережним. На щастя, нам все вдалося, адже команда відповідальна. Щодо погодних умов, то сильні вітри на Півдні інколи навіть зносили нам техніку. Звукорежисеру додалося роботи.

Скільки загалом тривала робота над фільмом?

Чикунова: Збирали матеріал ми півтора місяця, бо доводилося працювати у різних регіонах України. До цього були дослідження, пре інтерв'ю, вже потім робота та постпродакшн. Тобто загалом все тривало чотири місяці.

Зараз дуже багато наших аграріїв долучилися до лав ЗСУ. Їхню справу взялися продовжувати дружини та діти, які пересідають на комбайни, на трактори та працюють в полі. Чи є серед ваших героїв такі люди?

Мазепа: У нас не було жінок, чоловіки яких пішли у Збройні сили. Але є одна героїня, яка повернулася у село під Ізюмом одразу після деокупації. Вона почала збирати урожай, попри те, що поруч лежать не розірвані снаряди. Тут очевидно, що це небезпечно, але жінка іде в поле і збирає кукурудзу. Потім кукурудзу продали. Сталася колаборація між харківськими закладами та цією жінкою. У неї просто викупили всю кукурудзу та влаштували кукурудзяний вікенд. Навіть зробили кукурудзяне морозиво.

Де можна побачити цей фільм?

Чикунова: Побачити його можна на каналі Ukraїner в YouTube. там є ще п'ять відео інтерв'ю, які допоможуть глибше зануритися у тему. Скажімо, якщо вам відгукнеться тема наслідків підриву Каховської ГЕС, або ж проблема експорту українського зерна, то ви зможете дізнатися більше. Також на сайті Ukraїner можна почитати текстову версію матеріалів, над якою також працює велика команда.

Ще цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір