Ветеран АТО розвиває власну гончарну майстерню, де лікуватимуть ПТСР

Володимир Довган. Скриншот: kanaldim.tv

Подружжя Володимир та Оксана Довган — власники гончарної майстерні Dovgan-art, що у селі Хотів Київської області. З 2007 року гончарство — основний сімейний бізнес, а після вторгнення Росії — ще й місце психологічної реабілітації військових. Наразі на базі гончарної майстерні сім'я будує артрезиденцію. Тут планують проводити майстер-класи, навчати дітей та допомагати відновлювати сили українським бійцям, які повертаються з війни, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

За кілька хвилин в його руках шмат глини перетворюється на глечик у стилі сокальської кераміки. Вже понад 30 років Володимир Довган займається гончарством. Щоправда, з перервами. У 2015 році митець став до лав 14-ї окремої механізованої бригади імені князя Романа Великого. Бився за Красногорівку та Мар'їнку. Про ті події ветеран говорить мало. Після демобілізації ветеран вирішив продовжити боротьбу на мистецькому фронті — відроджувати традиційну українську кераміку.

Дружина Володимира — Оксана, може розповідати про кераміку чоловіка годинами. Вона знається на мистецтві, адже працює у музеї. Каже, гончарний круг врятував її чоловіка після демобілізації. З початком повномасштабної війни Володимир не брався до глини кілька місяців. Натомість активно волонтерами, а згодом і з гончарним кругом почав їздити до шпиталів.

"Мене знайома попросила заїхати в лікарню до її брата. Там було багато військових, яких вдалося зацікавити гончарством, — зізнався ветеран АТО, гончар Володимир Довган

Оксана та Володимир живуть у селі Хотів на Київщині. Там почали приймати військових і проводити на подвір'ї арттерапію. Згодом виникла ідея масштабувати проєкт. З маленької авторської майстерні, зробити невеликий артпростір, який міг би приймати групи ветеранів для творчої реабілітації.

Ідею підтримав Український ветеранський фонд, який допоміг купити гончарні круги та нову пічку і вже звели для майстерні другий поверх. Окрім залу для проведення реабілітації, у майстерні планують облаштувати житлове приміщення, аби приймати військових з ночівлею. На все задумане коштів забракло, тож проєкт рухається повільно.

Гончарна історія України починається з трипільців, які прославилися виробництвом глиняних виробів з унікальними орнаментами. Відтоді минули тисячоліття. Кожен регіон України мав свою гончарну культуру і своїх героїв. Володимир Довган розвиває сокальську кераміку та мріє перетворити майстерню на центр популяризації ремесла.

Читайте також: Проєкт ветерана АТО прагне повернути до життя військових з ПТСР — історія створення гончарної майстерні

Прямий ефір