Проєкт ветерана АТО прагне повернути до життя військових з ПТСР — історія створення гончарної майстерні

Володимир Довган. Скриншот: kanaldim.tv

Ветеран АТО Володимир Довган разом із дружиною будує гончарню для реабілітації військових. Реалізувати проєкт допомагає "Український ветеранський фонд". Поки ж триває будівництво майстерні, чоловік з дружиною відвідує поранених побратимів у медзакладах та проводить їм майстер-класи з гончарства. Деталі — у матеріалі "Ранку Вдома".

Ветеран АТО Володимир Довган разом з коханою дружиною будує на Київщині унікальну гончарну для реабілітації побратимів. Володимир понад тридцять років займається гончарством. Для чоловіка це вже не просто хобі, це сенс життя.

"В мене художня освіта. В цьому напрямку працював. Потім товариші запропонували відроджувати чорно димлену кераміку на Львівщині. Спробував, зачепили, тримає", — зізнається гончар, волонтер Володимир Довган.

У 2015 році чоловік став до лав 14-ї окремої механізованої бригади імені князя Романа Великого, де разом з побратимами бився за Красногорівку та Мар'їнку. Коли демобілізувався, саме творчість допомогла повернутися до нормального життя. Пів року чоловік фактично жив у майстерні.

Згодом родина Довганів почала активно розвивати свою артстудію. Володимир проводив майстер-класи для дітей у школах та дитячих садочках, а також відроджував українську традиційну кераміку.

"Тут ми маємо приклади втраченої Сокальської кераміки. Це Львівщина. Характерні, перш за все, малюнки: птахи та квіти. Сокальська кераміка — це двоюрідна сестра косівської кераміки. Вона залишилася на території, яку захопила Російська імперія. Остаточно її "добив" Радянський Союз", — розповідає волонтерка Оксана Довган.

З початком повномасштабної війни ветеран не брався до глини, натомість активно волонтерив. Зараз допомагає побратимам з амуніцією та проводить майстер-клас з гончарства для бійців у шпиталях.

"Спочатку були майстер-класи в лікарнях. Зокрема, відділ психіатрії, де хлопці лежали на стаціонарі. Зараз на "Феофанію" їздимо. Вже кілька разів були", — провадить Володимир Довган.  

Завдячуючи "Українському ветеранському фонду" Володимир Довган розбудовує власну майстерню, щоб приймати бійців вдома з ночівлею і проводити арттерапія.

"Профінансували спочатку купівлю обладнання. Наступний крок — це розширення майстерні. Маємо добудувати другий поверх до будівлі, в якій ми зараз працюємо.  Зверху буде простір, який зможе приймати групи і влітку, і взимку", — резюмувала Оксана Довган.

Подружжя хоче й надалі підтримувати воїнів із посттравматичним стресовим розладом. Проводитиме майстер-класи для охочих відірватися від страшних реалій та відновлюватиме втрачені українські традиції.

Також цікаво: Каністерапія для дітей та дорослих у Києві: як це працює

Медіа-партнери
Прямий ефір