В кінці 1990-х я зустрів безпритульних дітей, які жили на вулиці по 5-8 років, вживали алкоголь, наркотики, нюхали клей і могли вбити один одного, — ексуповноважений з прав дитини та очільник Save Ukraine Микола Кулеба

Микола Кулеба. Скриншот: kanaldim.tv

Фонд Save Ukraine займається повернення депортованих Росією дітей. Засновник і очільник організації Микола Кулеба понад 20 років працює у сфері захисту прав дитини. У програмі "Точка опори" на телеканалі "Дім" він розповів про те, коли саме вирішив, що для нього важлива саме ця тема і цей вектор роботи — дотримання прав дитини.

"Був кінець 1990-х. Я займався бізнесом і, як звичайна молода людина, прагнув успіху. В мене щойно народилася перша дитина. [...] Саме тоді я зустрів безпритульних дітей, які жили на вулиці по п'ять-вісім років, які вживали алкоголь, наркотики і нюхали клей, які могли вбити один одного. Жорстокість цих дітей була безмежною. Я не міг зрозуміти цього феномену. Чому діти живуть на вулиці? Чому вони нікому не потрібні? Чому держава нічого не робить? Що сталося в їхньому житті? Оцих "чому" у мене було дуже багато. Я кожного разу зупинявся на вулиці, спілкувався з ними, годував їх. Отак потроху я починав розуміти, що, мабуть, я щось неправильно роблю, якщо я не можу з цими дітьми нічого зробити", — поділився він.

Микола Кулеба зазнається, що інколи навіть плакав від відчуття безпорадності. Тому почав все більше приділяти уваги роботі з безпритульними дітьми. Тоді, каже Кулеба, він думав не як правозахисник, а просто як людина, яка хоче цим дітям допомогти, забрати їх з вулиць, нагодувати. З часом чоловік відкрив для цього центри допомоги.

"У 2001-му заснував першу організацію, яка цим займалася. У 2004-му, мабуть, вже була мережа організацій у Києві, яка займалася допомогою таким дітям — забирала з вулиці, мила, одягала, лікувала воші. Я пам'ятаю випадок з журналісткою, яка приїхала тоді до мене зняти репортаж про цих дітей. Вона довго розпитувала, я їй розповідав, вона спілкувалася з цими дітьми. Вони у мене в центрі щось ліпили, малювали. Але це діти вулиці — у кожної є воші. Ми постійно купу препаратів використовуємо, щоб їх лікувати. Вона мені потім дзвонить на наступний ранок і каже: "Я не могла всю ніч спати. Заспокойте мене, будь ласка. Скажіть, ці воші можуть у шубі завестися?". А в неї була така шуба з лисиці і вона боялася, що пропаде шуба, бо у дітей воші", — розповів Микола Кулеба.

Систему допомоги безпритульним дітям він почав будувати як громадський діяч. Згодом був запрошений очолити службу у справах дітей у Києві, а пізніше — стати уповноваженим президента України. 

"Сьогодні я — людина, яка сім років на найвищому рівні працює, щоб права дітей були збережені і захищені — на життя, на навчання, на освіту, на охорону здоров'я і так далі. Я моніторив ситуацію з дітьми, бо насправді повноважень в уповноваженого президента не так багато, але принаймні ти маєш розуміти, що відбувається, і доповідати президенту, щоб президент міг зі свого боку вплинути на парламент і на уряд. Це вже його має бути рішення", — пояснив він.

Повна версія інтерв'ю: Як Україна повертає викрадених Росією дітей: інтерв'ю з екс-уповноваженим з прав дитини та очільником організації Save Ukraine Миколою Кулебою

Нагадаємо, Микола Кулеба — засновник і очільник організації Save Ukraine / "Спасемо Україну" — фонду, який займається евакуацією людей із гарячих точок і допомагає повертати викрадених Росією дітей. Понад 20 років працює у сфері захисту прав дитини. З 2006 по 2014 рік Микола Кулеба був начальником служби у справах дітей Київської міської державної адміністрації. Відкрив мережу спеціалізованих центрів, де працювали з дітьми, яких повернули з вулиці. З 2014 по 2021 рік обіймав посаду дитячого омбудсмена в Україні. Одружений. Батько чотирьох дітей. 

Попередні випуски "Точки опори":

Прямий ефір