Українка за вибором: в "Українському домі" відкрилась виставка художниці-шістдесятниці Алли Горської

Виставка "Алла Горська. Боривітер". Фото: facebook.com

Алла Горська — художниця, монументалістка, діячка правозахисного руху, шістдесятниця. Її роботи знищили за вказівкою спецслужб, а саму мисткиню вбили у віці 41 року за до кінця не з'ясованих обставин. 14 березня у Києві відкрилася виставка "Алла Горська. Боривітер", яка триватиме до 28 квітня 2024 року, з посиланням на пресслужбу "Українського дому" повідомляє "Дім".

Радянська влада активно виступала проти Горської та її творчості. Її роботи забороняли та демонтували, саму Аллу за вітраж "Шевченко. Мати" виключили зі Спілки художників. Згодом за нею почалися переслідування з боку КДБ, які закінчилися вбивством художниці у 1970 році.

"Алла Горська. Боривітер" — це експозиція з понад 100 робіт мисткині: живопису, графіки, ескізів мозаїчних панно з музейних і приватних колекцій, створених Горською у Києві та на сході України, а також архівних матеріалів, що висвітлюють творчу діяльність та найближче оточення художниці. Зокрема, на виставці представлені портрети Василя Стуса, Івана Світличного, Василя Симоненка, Івана Драча та Ліни Костенко. 

Спеціально для виставки сучасні українські художники Олексій Сай і Микола Марусик створили відеосвітлову інсталяцію за мотивами вітража Горської "Шевченко. Мати". Мисткиня створила його 1964 року до 150-річчя Тараса Шевченка у вестибюлі Червоного корпусу КНУ. Того ж року роботу знищили, а радянська влада звинуватила Горську у "антирадянській агітації та пропаганді". 

Наразі майже весь творчий доробок Горської втрачено. Більшість її робіт потрапила під окупацію ще 2014 року, а на підконтрольній Україні території збереглися тільки дві мозаїки. Зокрема, композиція "Боривітер", назва якої стала і назвою виставки, знаходиться у Маріуполі і зазнала ушкоджень внаслідок обстрілів міста російськими військами.

  • Виставка триватиме до 28 квітня
  • З вівторка по неділю з 11:00 до 19:00

Читайте також: Іван Дзюба, Іван Світличний, Любов Панченко — життя і діяльність українських шістдесятників у проєкті "Код ідентичності"

Прямий ефір