Український пріоритет: про потенціал відносин Києва та Вашингтона говоримо з Марго Елліс

Прапори США та України. Фото: 5.ua

США готові й надалі надавати Україні допомогу в боротьбі з корупцією, реформі судової системи та побудові громадянського суспільства. Про це в ексклюзивному інтерв'ю телеканалу "Дом" розповіла Марго Елліс, виконувач обов'язків помічника адміністратора бюро USAID з питань Європи та Євразії.

Інтерв'ю веде шефредактор телеканалу "Дом" Олексій Мацука.

Збереження незалежності

— Яка суть відносин між Україною та США в контексті роботи Агентства з міжнародного розвитку?

— Це надзвичайно важливий тиждень у стосунках між Сполученими Штатами та їхнім урядом та урядом і народом України.

Наше тривале й плідне партнерство з Україною почалося з перших днів незалежності, з 1992 року. І ми дійсно розглядаємо ці відносини як партнерство — наведу приклад їхньої важливості. З 1992 року USAID надав Україні допомогу на суму понад 3 млрд дол. З них 1,2 млрд дол. — тільки з 2014 року.

Ми — партнери. Ми реагуємо на нагальні потреби народу України. Але також дивимося й на більш довготривалу перспективу, намагаючись будувати демократичні інститути, допомагаючи забезпечувати зростання економіки, роблячи свій внесок у здоров'я та безпеку українців. Тому я думаю, що наші відносини базуються на українському пріоритеті.

І ми з нетерпінням очікуємо на підтвердження того, що було сформульовано й висловлено під час Революції Гідності у 2014 році: що пріоритет для України — збереження незалежності, процвітання, країна з благополучними громадянами. Одним із пріоритетів є й енергетична безпека. Тому ми працюємо в партнерстві з Україною для досягнення й цієї мети.

У нашому партнерстві, я вважаю, ми можемо вже відзначити безліч досягнень. Ви маєте яскраві, нові, незалежні засоби масової інформації. У вас працюють незалежні інформаційні агентства, які шукають інформацію, засновану на фактах, з метою донести її людям. Медіаграмотність у країні підвищується. І в цьому ми вам допомагаємо.

Громадянське суспільство активне, як це було доведено під час Революції Гідності у 2014 році. І воно відіграє дуже важливу роль у тому, що уряд стає підзвітним. Тому ми продовжуємо працювати з громадянським суспільством, щоб зміцнити його й надати йому інструменти для продовження роботи.

Ми, представники демократів, зовсім недавно працювали з вами, допомагаючи також створювати антикорупційні інститути. Наприклад, ми допомагаємо вибудувати роботу Вищого антикорупційного суду. Але попереду ще багато роботи. І ми з нетерпінням чекаємо на продовження співпраці з Україною. Ваша судова система повинна працювати для людей, тому що ви змогли створити нову Україну, де ведення бізнесу базується на правилах. Це ключовий момент для бізнесу як в Україні, так і на міжнародному рівні. У вашу країну інвестують дедалі більше.

І в галузі енергетики ми разом працюємо над диверсифікацією джерел постачань. Щоб ви менше залежали від російських енергоносіїв. Ця незалежність дуже важлива для забезпечення суверенітету країни.

І, хоча іноді може здатися, що наші програми ставлять перед собою дуже високі цілі, зрештою ми намагаємося поліпшити життя звичайних українців.

— Обсяги допомоги США Україні в різні роки були різними. Наприклад, якщо їх порівняти до початку окупації Росією Криму та частини Донбасу та зараз, під час збройного конфлікту, який розв'язала Росія.

— Так, останнім часом обсяги збільшилися. Тому що, як я вже сказала, ми надали 1,2 млрд дол. тільки з 2014 року. Цього року ми плануємо виділити — і я говорю лише про USAID — близько 220 млн дол. допомоги.

Цей рівень цілком відповідає останнім кільком рокам. З 2018 року обсяг допомоги становив від 180 до 200 млн дол. Сума містить як гуманітарну допомогу, призначену для найбільш вразливих верств населення, так і те, що ми називаємо нашими довготривалими інвестиціями в Україну для побудови демократичних інститутів. Для створення, як ми сподіваємося, більшої кількості робочих місць, більшого доступу до фінансів, для бізнесу, для диверсифікації джерел енергії, для прозорості цих джерел. І, звісно, ми говоримо й про інвестиції у здоров'я та благополуччя пересічного українця.

Корупція та російська загроза

— Як ви оцінюєте потреби України? Звідки ви дізнаєтеся, що саме потрібно українцям?

— У широкому сенсі ми можемо говорити про два ключових напрями. Перший — це боротьба з корупцією, а другий — усунення наслідків російської агресії.

Говорячи про перший напрям, про боротьбу з корупцією, і президент Байден, і адміністратор USAID Саманта Пауер вказували на негативний вплив, який корупція чинить на вже досягнутий прогрес як в Україні, так і в інших суспільствах. Вона відкочує назад стан демократичних інститутів, які вже відбудувало суспільство, а також негативно впливає на процвітання країни. Ми намагаємося інтегрувати боротьбу з корупцією в усі наші програми. Тому це не просто робота над судовою реформою, а робота, наприклад, з Вищим антикорупційним судом.

Або взяти, наприклад, енергетичну програму — ми працюємо над створенням конкурентного ринку електроенергії, газу, над прозорими тарифними ставками, щоби громадськість знала, за що вони платять. Ми намагаємося усунути можливості для корупції.

Що стосується охорони здоров'я — це ідея, що гроші "ходять за пацієнтом", це надання послуг, дійсно необхідних людям, це розгортання системи електронної охорони здоров'я та зменшення можливостей для корупції. Ми також працюємо з Центральним агентством із закупівель у галузі охорони здоров'я, щоби переконатися, що закупівлі прозорі, уряд України отримує максимум користі, а громадянин України платить оптимальну ціну за ліки.

Я також думаю, що ми виконали відмінну спільну роботу з децентралізації, наближаючи послуги та процес ухвалення рішень до людей. Я повинна подякувати уряду за низку запроваджених ними ініціатив. Система закупівель ProZorro заощадила близько 5 млрд дол. відтоді, як її розгорнули для роботи з відкритими даними. Також розвиваються електронні послуги.

Дуже важливе й відкриття ринку землі у липні цього року. Адже на продаж землі було накладено мораторій, що діяв упродовж 20 років.

Це наші пріоритети, за якими ми працюємо з вами. Вочевидь, вони також мають і антикорупційний характер. Тому це чітко інтегровано у процес розробки наших програм.

Другий напрям, про який я згадала, — це боротьба зі згубним впливом Кремля. Вам добре відомо, що Кремль намагається використати будь-яку виявлену уразливість. Наприклад, намагається дискредитувати демократичні інститути й вибори. Або ж намагається поширювати дезінформацію всіма можливими каналами. У такому разі ми працюємо над створенням більш стійких демократичних інститутів, судів, парламенту тощо. А також підтримуємо незалежні засоби масової інформації та медіаграмотність. Крім того, ми знаємо, що Росія використовує вразливі місця на економічному та енергетичному фронтах.

Тому ми продовжуємо роботу з Україною для виявлення та усунення цих вразливостей, для стійкості України. Щоби зменшити ймовірність того, що Росія скористається будь-якою вразливістю.

Громадянське суспільство

— Чому розвиток інститутів громадянського суспільства в Україні такий важливий для демократії?

— Я думаю, громадянське суспільство, особливо в Україні, стало своєрідним зразком і рушійною силою змін, яка стояла за величезним обсягом роботи, зробленої для боротьби з корупцією. Воно вимагало підзвітності уряду.

І до слова про уряд. Громадянське суспільство навчає населення на національному, місцевому чи регіональному рівні. Воно наполягає на інклюзивних процесах, спільних процесах і співпраці. Інша роль громадянського суспільства полягає в наданні найважливіших послуг найуразливішим верствам населення. Думаю, воно долає ці завдання.

Ми схильні іноді думати про громадянське суспільство на національному рівні, як про великі громадські осередки. Проте я не хочу недооцінювати регіональні організації, а також місцеві ініціативи, які дуже важливі для пересічного українця.

Одна з речей, над якою ми працюємо, — забезпечення того, щоб громадянське суспільство існувало в довготривалій перспективі. І ми не лише допомагаємо їм сформулювати свій порядок денний, стати професійними організаціями. Передусім ми працюємо над тим, щоб ці організації мали цифрові інструменти, технічну досвідченість, а також фінансову стійкість. Ми допомагаємо їм знайти джерела фінансування на довгу перспективу: наприклад, краудфандингом, або ж вони знаходять якісь інші, локальні джерела.

У такий спосіб ми намагаємося зробити все, щоб громадянське суспільство могло продовжувати існування, навіть якщо США перестануть надавати йому підтримку.

— Україна прагне бути лідером у колишньому СРСР. Як ви думаєте, що громадянське суспільство України та Європи може зробити, аби допомогти Росії? Чи можливо це?

— Я думаю, що громадянське суспільство — це суспільство новаторів. Я не можу стверджувати, але можу припустити, що, ймовірно, якась співпраця існує. Це можуть бути також і уроки, які організціїї, що працюють у Росії, та українські організації виносять одна в одної. У нас, як і в наших громадських організацій, завжди є можливість вчитися одне в одного.

А в контексті порівняння України та Росії — в Україні більш сприятливе середовище. Одна з речей, якої українці можуть повчитися у своїх російських колег, — це як бути більш стійкими й адаптуватися у більш замкненому просторі.

З іншого боку, українські громадські організації можуть показати своїм колегам у Росії реальну модель того, яку роль громадянське суспільство може відігравати в мотивації та прискоренні змін. І в такий спосіб дати надію своїм російським колегам.

— Який потенціал україно-американських відносин?

— У цьому партнерстві нас багато що пов'язує. І я думаю, що частково це те, про що багато разів говорили, зокрема нещодавно й держсекретар Блінкен розповів про своє бачення демократичної, процвітаючої та безпечної України, що орієнтована на атлантичну інтеграцію та поділяє західні цінності. Це важливо не лише для суверенітету України, а й посилює безпеку США та світової спільноти.

Тому я вважаю, що таке спільне бачення продовжить пов'язувати нас. На сьогодні у США проживає мільйон українських американців. Це потужна діаспора. Торгівля між Україною та Сполученими Штатами також досить об'ємна. Я думаю, оборот становить близько 3,7 млрд дол.

Співпраця та партнерство між суспільствами зі схожими цінностями приноситиме результат. Ми сподіваємося, що Україна допоможе нам додати стабільності в регіон і послугує прикладом для інших країн. Прикладом того, чого можна досягти, здійснюючи демократичні та економічні реформи.

Прямий ефір