У чому користь кульбаби та як її споживати — поради експертки

Квіти кульбаби лікарської. Скриншот: kanaldim.tv

Більшість людей вважає кульбабу звичайним бур'яном, проте дослідники – іншої думки. Так, кульбабу лікарську використовують для лікування багатьох розладів. Найбільш цілющим є корінь квітки, який нормалізує роботу шлунково-кишкового тракту, а також знижує рівень цукру у крові. Що відомо про корисні властивості рослини дізнавайтеся у матеріалі програми "Ранок Вдома".

Кульбабу з давніх-давен використовують для лікування багатьох розладів і називають життєвим еліксиром та енергією Сонця. Рослина доволі поширена на території України, Європи, Азії та навіть Північної Америки.

З розвитком фармакогнозії були проведені безліч фітохімічних досліджень аби з'ясувати, який склад біологічно активних речовин кульбаби. Виявили, що в цій рослині цінними є всі частини рослини — корінь, зелень та сама квітка.

Доцентка Ірина Гуртовенко понад вісім років досліджує лікарські рослини. Каже кульбаба особлива та корисна для здоров'я людини. Найбільш цілющою лікарською сировиною є її корінь, що містить інулін.

"Інулін — це досить цікавий і цінний полісахарид, який складається на 95% із фруктози. Він нормалізує роботу шлунково-кишкового тракту. Він сприяє зниженню і нормалізації рівня цукру в крові. Тобто ця рослина рекомендована до застосування діабетикам", —  пояснила доцентка кафедри фармацевтичної та біологічної хімії КМУ Ірина Гуртовенко.

Крім цього, кульбаба покращує обмін речовин і зміцнює імунні сили організму. Корінь рослини містить гіркоту, що викликає апетит і позитивно впливає на процес травлення. Кульбаба має жовчогінну та слабку сечогінну дію і містить велику кількість мікро- та макроелементів, які підтримують нормальну життєдіяльність усіх органів та систем.

"Квіти кульбаби лікарської містять цінні біологічно-активні речовини. Це, зокрема, каротиноїди. Досліджено, що міститься висока кількість бета-каротину, який сприяє покращенню роботи зорового апарату. Тобто це попередник вітаміну А", — провадить науковиця.

Кульбабу лікарську можна вживати в їжу, якщо немає протипоказань. Найпростіший спосіб додати зелене листя до салатів. З квіток готують варення, яке є чудовим засобом від застуди. Бутони рослини маринують в оцті та вживають як замінник каперсів, а корінь, висушений або прожарений, може бути хорошою альтернативою вранішній каві.

"За смаковими властивостями схожий до кави, до цикорію. Якщо його висушити, подрібнити і заварювати, то вийде досить поживний і корисний ранковий напій", — резюмувала Ірина Гуртовенко.

Корисними є відвар та чай з лікарської рослини, але не для всіх. Протипоказане вживання кульбаби вагітним жінкам і людям, які страждають на алергію, гастрити, виразку шлунку та жовчнокам'яну хворобу.

Також цікаво:

Медіа-партнери
Прямий ефір