Створення Coca-Cola та репортаж Ґарета Джонса про Голодомор: 29 березня в історії

Зустрічаємо середу, 29 березня, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

29 березня 1886 року американський фармацевт Джон Пембертон створив новий лікувальний напій, нині відомий під назвою Coca-Cola. Все почалося з ідеї виготовлення засобу від головного болю. Фармацевт змішав цукор, кофеїн і листя дерева коки — вийшов сироп з яскравим смаком. Його використовували тільки з лікувальною метою, але коли напій зробили газованим, продажі виросли. За деякий час йому вигадали назву Coca-Cola. Склад удосконалили. А перетворив газовану воду на найпопулярніший напій у світі американський підприємець Аса Ґріґґс Кендлер, який купив рецепт Coca-Cola за 2300 доларів. Сьогодні до складу напою не входить кокаїн, як колись, однак це не робить його менш популярним — щосекунди у світі випивають 8000 склянок напою, виробленого в компанії Coca-Cola. 

90 років тому був опублікований сенсаційний репортаж британця Ґарета Джонса про Голодомор у період у 1932-1933 років. На той час діяла заборона на в'їзд іноземних журналістів до України, однак Джонс під приводом знайомства з процвітаючим заводами все ж таки отримав дозвіл від радянського керівництва і вирушив у Харківську область. 10 днів журналіст подорожував селами, спостерігаючи за жахливими наслідками штучного голоду. Під час поїздки до України британець вів докладний щоденник, де фіксував свої спостереження, а також свідчення очевидців. За це Джонса звинуватили у шпигунстві і депортували, назавжди заборонивши йому в'їзд. Журналіст повернувся до Берліна і організував пресконференцію, на якій розповів світові про катастрофічний голод в Україні. Інформація про це поширилася із блискавичною швидкістю. Статтю Ґарета Джонса передрукували багато впливових видань. Його розповіді стали основою історичного фільму про Голодомор "Ціна правди" польської кінорежисерки Аґнешки Голланд. 

Рік тому російська ракета поцілила у будівлю Миколаївської обласної держадміністрації. Вибух стався о 08:45, коли вже розпочався робочий день. У момент влучання ракети в будівлі перебували майже 200 працівників. Внаслідок атаки загинули щонайменше 36 людей, а десятки зазнали поранень. Вибухова хвиля пошкодила не тільки дев'ятиповерхову споруду ОДА, а й житлові та адміністративні будинки поблизу. Миколаєв, який неодноразово намагались окупувати, зумів впевнено стримати наступ російської армії на південь України.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір