Статус "НАТО-плюс" Україні можуть надати США, а не Альянс, — експертка

Ілюстративне фото: 24tv.ua

Новий статус для України "НАТО-плюс" може бути наданий саме на основі двосторонніх відносин зі Сполученими Штатами Америки, а не всередині самого Альянсу. Про це в ефірі іномовлення України UA розповіла директорка програм безпеки Ради зовнішньої політики "Українська призма", головна редакторка Ukraine Analytica Ганна Шелест.

Вона уточнила, що поки що Альянс не має поняття "НАТО-плюс". Цей термін зараз запропонували саме американські законодавці. "НАТО-плюс" — це інакше названий союзник поза НАТО.

"У Сполучених Штатах є поняття — особливий союзник поза НАТО. Це дуже тісні взаємини, які є, наприклад, з Ізраїлем, з Японією, з Бразилією. Ці країни можуть отримувати технічну допомогу більш серйозного рівня, брати участь в окремих розробках досить секретного характеру. Вони можуть отримувати навіть гарантії захисту. Кожна країна має свій договір, за яким прописуються різні характеристики взаємодії. Тобто це не один чітко зафіксований статус", — пояснила Шелест.

Експертка нагадала, що від НАТО Україна вже має закріплений статус — партнер розширених можливостей. Завдяки якому Україна може мати глибоке співробітництво без членства в Альянсі. Такий статус зараз мають лише шість країн — Австралія, Йорданія, Фінляндія, Швеція, Грузія та Україна.

Крім того, Україна має неофіційний статус країни-аспіранта — це визнання того, що Україна йде до членства в НАТО. Країнами-аспірантами сьогодні є Грузія, Україна, а також Боснія та Герцеговина.

"Тобто у нас вже є максимально все, крім членства. Тому саме всередині НАТО не може бути статусу "НАТО-плюс" або ще якогось", — вважає Шелест.

А у взаєминах саме зі Сполученими Штатами формат "НАТО-плюс" можливий.

"Для цього підписується двостороння угода, зазвичай на рівні Міністерства оборони. Тому навряд чи Сполучені Штати зможуть надати якийсь статус одностороннім актом. Хоча американське законодавство має й такі можливості. Але тоді це буде важливіше для американських органів, щоб вони розуміли, якого типу допомогу вони ще можуть надавати Україні", — резюмувала Шелест.

Читайте також: Країною "НАТО-плюс" пропонують оголосити Україну в США — що дасть статус (ВІДЕО)

Нагадаємо, американські конгресмени від Республіканської партії виступили із пропозицією оголосити Україну країною "НАТО-плюс". Відповідний законопроєкт вони планують внести до Сенату США.

Прямий ефір