Старт опалювального сезону — тарифи і можливі ризики: "Официальный разговор" з Олексієм Чернишовим

Алексей Чернышов. Фото: kanaldom.tv

Україна готується до початку опалювального сезону. Він розпочнеться вчасно, за рішеннями органів місцевого самоврядування. Крім того, як запевнили в уряді, тарифи на тепло і гарячу воду до кінця опалювального сезону підвищуватися не будуть.

З якими цінами на "комуналку" Україна входить в опалювальний сезон і чи вплине ситуація з газопроводом "Північний потік-2" на ціну "блакитного" палива для населення — розповів міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча програми — Анна Нитченко.

— Давайте почнемо з теми опалювального сезону. Наскільки до нього готова Україна?

— Підготовка до опалювального сезону триває за планом, ситуація штатна.

Вже підготовлено 99% систем. Мова про повний комплекс житлово-комунального господарства. Воно готове до початку опалювального сезону. Відсутнього 1% ми, впевнений, досягнемо протягом найближчих декількох днів. І тоді можемо констатувати, що повна готовність до опалювального сезону досягнута. Він розпочнеться вчасно.

Нагадаю, що рішення про початок опалювального сезону ухвалюють органи місцевого самоврядування на підставі температурних показників. Передбачено обов'язкове увімкнення централізованого тепла при досягненні середньодобової температури протягом трьох діб поспіль нижче +8 °C. Упевнений, що тепло буде подаватися раніше, ще до таких показників. У будь-якому випадку, традиційно, ближче до 15 жовтня.

— З якими тарифами ми входимо в опалювальний сезон?

— Це дуже важливе питання. З урахуванням тієї ситуації, яка склалася сьогодні на ринку газу, на ринку європейського та світового масштабу. Ми бачимо рекордні показники ціни на газ — 1 тис. кубометрів перевищила історичну позначку в 1 тис. дол. Це, дійсно, унікальна ситуація.

Уряд України і органи місцевого самоврядування не можуть не звертати на це увагу і не захистити громадян. Саме тому ухвалено спільне рішення, щоб зберегти тарифи на тепло і на централізоване постачання тепла, гарячої води на рівні тих, які діяли наприкінці попереднього опалювального сезону.

Тобто, можу запевнити, що тарифи підніматися не будуть в цьому опалювальному сезоні. Кабінет міністрів, НАК "Нафтогаз" і Асоціація міст України підписали Меморандум про взаєморозуміння стосовно врегулювання проблемних питань в сфері постачання теплової енергії та гарячої води в опалювальному періоді 2021/2022 рр.

Фактично узгоджені умови підтримки міст. Уряд і держава активно допомагатимуть, зокрема і фінансовим ресурсом, пройти цей опалювальний сезон, для того щоб тарифи залишилися на тому ж рівні.

— Меморандум підписаний на якийсь певний період?

— Цей меморандум регулює найближчий опалювальний сезон і гарантує збереження колишніх тарифів саме в межах цього сезону.

— Чи не буде НАК "Нафтогаз" нести збитки через це? І чи вигідно це державі?

— Коли йдеться про захист своїх громадян, їхній комфорт і, особливо, тепло, не можемо говорити про вигоду держави. Вона зацікавлена ​​в тому, щоб громадяни перебували в комфортних умовах. І це її обов'язок — забезпечити всі умови разом з органами місцевого самоврядування.

Безумовно, математика процесу свідчить про те, що при існуючих колосальних світових цінах на газ держава повинна підтримати і органи місцевого самоврядування для збереження таких тарифів.

На мій погляд, це абсолютно нормально в цій ситуації. І в нас сьогодні, дійсно, унікальний момент співпраці і діалогу між центральною владою і регіонами. Це, на мій погляд, чудово.

— Ви згадували про непросту ситуацію на ринку газу в світі і Європі, зокрема. Як вплинув на цю ситуацію проєкт "Північний потік-2?

— Очевидно, що ситуація з "Північним потоком-2" при його запуску, дійсно, вплине на зростання цін на газ. Безумовно, ми є в цій ситуації стороною, яка відчуває наслідки зростання цін на газ. Але завдання уряду України — забезпечити захист своїх громадян. Повинен запевнити, що опалювальний сезон почнеться вчасно, триватиме штатно, до цього все підготовлено: тарифи не зростатимуть, про що ми підписали відповідні документи.

— Як вважаєте, наскільки децентралізація допомагає вирішенню питань на місцях? Зокрема, і з опаленням, тарифами.

— Безумовно, децентралізація є однією з найпрогресивніших і успішних реформ в нашій країні, вона дає свої позитивні плоди. Бюджети громад зростають.

Рівень надходжень зростає. Крім того, рішення Конгресу місцевих і регіональних влад, який відбувся 30 вересня, передбачає збільшення розміру ПДФО (податку з доходу фізичних осіб) для громад. Тобто, ще 4% від податку буде залишатися в громадах.

Це те, до чого давно органи місцевого самоврядування прагнули. На мій погляд, це показник того, що держава йде назустріч громадам і допомагає їхній платоспроможності.

Реформа децентралізації допомагає вирішенню проблем на Донбасі?

— Реформа децентралізації, в цілому, скеровує країну в абсолютно європейський формат розвитку, передаючи повноваження і владу на місця разом з відповідальністю, разом з грошима. Це єдиний і неминучий процес трансформації країни, який ми всі повинні пройти.

Ми жили з вами в межах старого адміністративно-територіального устрою. Деякі райони досить застарілі, деякі — створені ще в 20-і роки минулого століття, тому сьогодні реформа децентралізації не тільки змінила адміністративно-територіальний устрій країни, але й дала повноваження і можливості громадам, які вже давно ними активно користуються. Цей процес є незворотнім.

— Багато фейків з'являється у російських ЗМІ з приводу того, як триває процес децентралізації в Україні. Як, на вашу думку, варто боротися з таким поширенням неправдивої інформації?

— Я думаю, що будь-яка відповідь на поширення дезінформації, від кого б вона не надходила, один — це продовжувати розвиток країни в межах тієї програми, яка запланована і вже реалізується.

Ми бачимо, що країна змінюється, розвивається, країна будується, змінюються тисячі кілометрів доріг, будуються нові соціальні об'єкти. Заплановано багато чого в напрямку реставрації культурних, історичних пам'яток. І це лише початок. Відбувається купа змін і реформування галузей.

Тому наша відповідь проста: продовжуємо робити свою справу, виконувати програму президента і уряду, і, впевнений, це єдина відповідь на будь-які фейки.

Прямий ефір