"Спеціальний репортаж": жінки в окопах Донбасу — чому українки йдуть на фронт

Українська військовослужбовиця Дарина. Фото: kanaldom.tv

Україна запроваджує обов'язковий військовий облік для жінок низки професій. Хто вже зараз служить на Донбасі, чому українські жінки йдуть в армію, в яких побутових умовах жінки служать на передовій, як ставляться до жінок в окопі чоловіки — про це у проєкті "Специальний репортаж" телеканалу "Дом".

Автор репортажу — Олександр Махов.

Цього року українські жінки мають стати на військовий облік. Про призов і тим паче відправлення на війну не йдеться. Але вже зараз у Збройних силах України служать понад 30 тис. жінок. Це стрільчині, кухарки, медикині — вони командують підрозділами.

Дарині лише 20 років. Вона прийшла до військкомату, щойно досягла повноліття. Одразу записалася до піхоти, пройшла навчання, і тепер вона — на Донбасі.

"Усі здивувалися моєму віку — дівчина, і служити. Пішла до піхоти. Навчання спочатку відбула, а потім приїхала на ППД, і потім одразу приїхали сюди. Буквально три дні — у мене шок. Я приїхала сюди одна, нікого не знала, і одразу на передову. Було тяжко. Потім відправили на пости заступати", — розповідає дівчина.

Українська військовослужбовиця Дарина. Фото: kanaldom.tv

Незважаючи на невеликий досвід, Дарина вже легко жонглює військовими термінами та розуміється на тактичному положенні.

"Навчилася тут більшого, ніж на навчанні. Навчилася тут із "покемона" стріляти (кулемет Калашникова, сленгова назва — від абревіатури ПКМ, — ред.), заряджати, розряджати, чистити. Автомата навички вдосконалила. З кулемета стріляти, також розбирати, чистити. А потім мені дали мою зброю — АГС. Сказали: ось твоя зброя, вчися. Навчилася за тиждень розбирати, збирати, чистити, стріляти", — продовжує Дарина.

Вона зізнається: найважчими були перші дні на Донбасі. Хотіла все кинути та поїхати.

"Був перший місяць, коли було важко. Я нічого не розуміла, відчувала себе не у своїй тарілці, було некомфортно, опускалися руки. Але з підтримкою людей і з підтримкою товаришів зі служби все обійшлося. Я зрозуміла, що я, як усі, повинна опанувати себе", — розповідає військова.

Дарина каже, що морально була готова до важкої фізичної праці та до можливих стереотипів щодо жінок на війні. І змогла постояти за себе.

"Було таке спочатку. Але потім вони побачили, що я можу також дрова рубати, різати, носити, тягати, будувати, бачать, що я цвях забити вмію. І вони бачать, що мала, але не буду на кухні стояти. Іноді трапляється — "посидь, ми за тебе постоїмо". Я відповідаю: це мій час, я відстою свої години, померзну. На рівні — значить на рівні", — говорить Дарина.

Дарина живе у бліндажі — армійському укритті — разом із чоловіками.

"Моє ліжко, тут я прикрасила, нічне світло. Прийшли з посту, носимо дрова сюди постійно, щоб були. Воду гріємо, щоб помити посуд, щоб ноги помити. Тут невелика мінікухня, свої ласощі, свої заначки. До всього звикнеш, як ти його зробиш: ті самі полички приб'єш, шафа. Головне, затишок собі створити, щоб почуватися комфортно. Не п'ятизірковий готель, але нормально. Спати є де, два матраци в мене, спиш собі, як немовля", — каже дівчина.

Аліна тим часом господарює на кухні. Для неї це перше відрядження на Донбас.

"Дуже швидко сплинув час, і я не встигла зрозуміти, як опинилася тут, на передовій. Було страшно їхати", — розповідає вона.

Українська військовослужбовиця Аліна. Фото: kanaldom.tv

Коли вже приїхала на фронт, відправили працювати на кухню. Щодня її робочий день починається з шостої ранку і триває аж до самого вечора. Усі бійці мають бути нагодовані. Зізнається — готує, як на невелике весілля.

"Спочатку боялася, що не вгадаю з порціями. Тому що вдома не стільки людей. Але з третього разу вгадала норму, кількість продуктів, і так пішло", — продовжує Аліна.

Продукти на кухню привозять раз на сім днів. Каже, всього надміру: і фруктів, і овочів, і м'яса.

"У нас розподіл на тиждень, і навіть залишається багато. Приготувати можна все. Було б бажання. І пиріжки спекти, і млинці, і навіть торти тут пекла. Хлопці побудували мені пічку, в якій я можу спекти й смачно приготувати все, що хочеш. Борщі, супи, картопля, навіть м'ясо печене. М'ясо дають хороше, і забезпечення хороше. Якщо я їх смачно не нагодую, то вони не матимуть сил, вони не зможуть витримувати всі навантаження. І не важливо, що кажуть, що кухар. Тут я якось підтримую", — наголошує Аліна.

Але головне — виконувати свою роботу, якою б вона не була, чесно та віддано. У цьому Аліна абсолютно впевнена.

"Тут, як то кажуть, як корабель назвеш, так він і попливе. Тут як ти спочатку поведешся, так до тебе й ставитимуться. Я намагаюся тут не відставати від хлопців. Вони рубають дрова — я дрова ношу. Іноді навіть сама намагаюся рубати... Але сокиру вони забирають і не дають. Дрова принести, розпалити грубку, принести води, сніг прибрати — я намагаюся нарівні з хлопцями, щоб не було такої різниці, що я жінка, а вони чоловіки, і я отримую таку саму зарплату, як вони, але роблю менше. Ні. Я гадаю, це правильно — не ховатися за тим, що я жінка. Якщо ти підписала контракт, то будь добра, стисни кулаки й працюй на рівні з усіма", — каже вона.

Обидві дівчини служать у підрозділі Володимира. Він каже — жодних послаблень не дає. Мовляв, тут, в окопах, усі рівні.

"Різниця завжди є: то чоловік, а то жінка. Але для кожного є своя робота. Якщо чоловік копає, то вона може тримати мішок. Якщо чоловік дрова рубає, значить, вона може занести їх, скласти, розтопити. Ніхто не проти жінок в армії. Але треба зважати на те, що ніхто не робитиме тут умов для них. Все буде нарівні з чоловіками. Треба воювати, нести зброю, копати, працювати нарівні з мужиками", — наголошує командир підрозділу ЗСУ Володимир.

Олександр Махов та командир підрозділу ЗСУ Володимир. Фото: kanaldom.tv

Для Оксани рішення їхати на Донбас було виваженим та обдуманим. Вона 25 років пропрацювала медикинею у районній лікарні, а тепер вирішила свій досвід та знання використати на фронті.

"Я люблю свою професію. Маючи таку спеціальність, хотілося просто бути корисною на фронті. Бути корисною хлопцям, які захищають нашу державу. І себе випробувати у цих умовах — чи зможу, чи не зможу. Такий неспокійний характер у мене чи що", — каже військова медикиня Оксана.

Вже впродовж 5 років вона переносить усі тяготи служби й під обстрілами вивозить та рятує своїх товаришів за службою. За цю нелегку працю її нагородив президент України.

"Президент нагородив мене годинником з українською вишиванкою. Там з іншого боку написано: "Від президента Володимира Зеленського". Знаєте, це дуже приємно та дуже відповідально. Дуже приємно, що тебе відзначили, що хтось про тебе знає та думає, що ти тут робиш свою роботу. Я не героїня. Я звичайна людина. Я просто люблю свою роботу. Роблю свою роботу. Але дуже приємно, що хтось її помічає, не забуває, що ти є тут", — каже Оксана.

Військова медикиня Оксана. Фото: kanaldom.tv

Вікторія Дворецька прослужила в українській армії понад 7 років — із перших днів війни. Отримала офіцерське звання та очолювала підрозділ, де були одні чоловіки.

"Відкритих "підкатів" до мене не було. Бо ніхто не наважився б. Усі знали, що можна й отримати біля ноги чергу з автомата. Були нюанси. Вони ж у вічі не кажуть. "А що, ми повинні слухатися жінку". Але — одна ситуація, друга, третя, якийсь обстріл, бойова ситуація — воно згладжується. Зрозуміло, що ти не будеш для всіх хорошою", — ділиться військова.

Кілька місяців тому Вікторія звільнилася до запасу й зараз допомагає ветеранам. Каже, жінкам треба бути готовими відстоювати свої права в армії — без вихідних і свят.

"Треба бути готовою до того, що у нас, наприклад, усі командири, які командували, воювали всі однаково, але ймовірність — що чоловіки будуть нагороджені... До жінок рідше таке ставлення, і жінці треба пахати вдесятеро більше. У нас чоловіки-командири могли в запій піти, і все одно казали, що "він нормальний мужик". А ти пахаєш по 24 години на добу, і такі всі — ну, норм. Жінкам треба доводити, і це насправді ситуація, яку потрібно перерости. 5-10 років", — каже Вікторія Дворецька.

Вікторія Дворецька та Олександр Махов. Фото: kanaldom.tv

Радниця з гендерних питань командувача Сухопутних військ Наталія Калмикова каже, що в армії досі існує упереджене ставлення до жінок.

"Рідше жінку розглядають як командира. Тому що чоловікам важко уявити, як ними командуватиме жінка", — каже вона.

Проте з 2018 року жінкам в українській армії відкрили доступ майже до всіх військових спеціальностей.

"У 2018 році було змінено законодавство, й жінки отримали можливість обіймати офіційно бойові посади. Невелика частина залишається закритою, як служба на підводних човнах та робота з вибухонебезпечними речовинами. Але сьогодні опрацьовують нормативну базу, щоб відкрити жінкам можливість обіймати й ці посади. Питання гендерної інтеграції на рівні законодавства спрямований не на те, щоб жінки прийшли та стали підводницями, а на те, щоб кожна людина незалежно від статі мала можливість виконувати ту роботу, до якої вона відчуває поклик і в якій вона може себе реалізувати", — продовжує Наталія Калмикова.

Наталія Калмикова. Фото: kanaldom.tv

Наразі в українській армії понад 100 жінок очолюють взводи у Збройних силах. Радниця з гендерних питань переконана, що залучення жінок до командування дасть змогу швидше дійти до досягнення миру на Донбасі.

"Це вимога розбудови миру. Усі кроки, які прокладені в національному плані дій згідно з резолюцією ООН, базуються на науковій основі, яка довела, що там, де жінки беруть участь у розв'язанні конфлікту, там, де жінки допущені до ухвалення рішень, як у секторі оборони, так і в перемовинах під час встановлення миру, — мир стійкіший. У цьому зацікавлена будь-яка країна", — акцентує вона.

Мріє у майбутньому очолити підрозділ і двадцятирічна Дарина. Вона хоче отримати офіцерське звання та побудувати військову кар'єру.

"Хочу піти до Львівської академії, вчитися на офіцера. Подивлюся за своїм бажанням. Подивлюся, на чому я розуміюся. Треба зважити всі плюси та мінуси. Натомість дітям буде приємно, скажуть: у мене мама — військова", — каже вона.

Зустріти жінку в окопах на Донбасі тепер можна набагато частіше: вони зараз кожна десята бійчиня. І загалом їхня кількість у військах порівняно з 2014 роком збільшилася більш ніж удвічі. Щороку жінкам більше довіряють та залучають до виконання найбільш відповідальних завдань.

Прямий ефір