Сучасні правила гарних манер: "Утро Дома" з експерткою з етикету Катериною Литвин

Правила этикета. Фото: pixabay.com

Правила етикету існують для комфортного спілкування між людьми. Але вони змінюються так само, як змінюється світ навколо.

Які особливості етикету є в Україні і чи можна класти на стіл смартфон — розповіла експертка з етикету Катерина Литвин в ефірі програми "Утро Дома".

Ведучі — Костянтин Октябрський і Анастасія Касілова.

— Як потрібно вітатися з дівчатами? Кланятися, цілувати руку?

— Не рекомендую кланятися, щоб не занадто сильно шокувати гостю, якщо ви вперше її зустріли. Цілувати руку теж. Хоча я чую, що досі деякі чоловіки люблять це робити.

— У мене звичка при знайомстві з людиною тиснути їй руку — це допустимо?

— Наразі через тенденції, спричинені пандемією, рукостискання відходить на другий план. Його намагаються уникати. І замінювати поклоном, привітанням ліктем, коліном або ногою, але тільки якщо у вас довірливі стосунки з людиною.

Всі правила етикету створені для того, щоб вам було комфортно спілкуватися. Щоб концентрація була на тому, з ким я сиджу, про що ми говоримо. Я за сучасні правила, але не до такої міри, щоб класти смартфон на стіл.

— Смартфон на стіл не можна класти?

— Не можна. Є переклад книги з етикету однієї вашингтонської школи, де написано: "Не кладіть смартфон на стіл". Я вважаю, що можна її перевидати і написати: "Не кладіть маску на стіл", тому що це зараз нова тенденція.

— Де ви навчалися етикету?

— Я навчалася в Школі міжнародного етикету і протоколу в Швейцарії, моя спеціалізація — це кроскультурні комунікації, а саме відмінності в правилах етикету в різних країнах. Наприклад, в Китаї я виявлю свою повагу, якщо буду видавати звуки під час їжі. У нас на таке дещо по-іншому відреагують. Якщо у нас, в Україні, не прийнято сидіти за порожнім столом, то, наприклад, в Європі — це більш ніж правильно.

— Чи є в Україні свої специфічні правила, які мають дивний вигляд в інших країнах?

— Найбільш відмінна риса — це те, що рекомендується не питати в українця, як у нього справи. Тому що людина дійсно почне розповідати, як у неї справи, а співрозмовнику це може бути не цікаво.

І, звичайно, відмінна риса — це наша гостинність. Тобто ми не можемо випустити гостя ненагодованим.

— Навіщо потрібні правила етикету?

— Це наші спільні правила гри, за якими ми граємо, щоб класно провести час, але водночас ніде не порушити кордонів іншої людини.

— У нас в суспільстві залишилися норми, що жінці потрібно поступатися дорогою, притримувати перед нею двері і пропускати вперед. Але що, якщо жінка — феміністка? Як поводити себе в такому випадку?

— В Україні цієї проблеми наразі немає, якщо порівнювати з іншими країнами. Якщо ми говоримо про бізнесетикет, то там відпочатку наявна рівність статей, тому немає такого розуміння, що хтось комусь повинен відкривати двері. По-друге, я дивлюся, що все частіше дівчата можуть відкрити двері перед чоловіком, і нічого страшного не відбувається.

Завжди можна дивитися на зовнішній вигляд. Наш одяг багато свідчить про нас. Якщо ви бачите дівчину, яка, наприклад, строго одягнена чи не нафарбована, із суворо зализаними волоссям — це певний спосіб заявити про себе.

— Коли гість засидівся, як правильно з ним розпрощатися, щоб не образити?

— За правилами, гість і сам повинен зрозуміти, що йому час іти. Це зазвичай 3-3,5 години. В Англії, наприклад, якщо вам сказали: "Я дуже сподіваюся, що ви залишитеся на чай", означає, що від чаю бажано відмовитися і поїхати просто зараз, тому що ви затрималися довше, ніж люди розраховували.

В Україні, я чула, що якщо ви хочете прогнати гостей, то можна загасити свічки, якщо вони є. Або ж з найбільш веселого, що я чула — це дівчина каже: "А я завжди розчиняю вікно і стою біля нього демонстративно. І коли у мене рано чи пізно запитують, що я роблю, я відповідаю, що завжди перед сном провітрюю вікно". Це вже зрозумілий натяк, що час іти.

Прямий ефір