Саміт перших леді та джентльменів — навіщо й чому: обговорюємо з учасницею форуму Яною Панфіловою

Яна Панфилова. Фото: kanaldom.tv

У Києві 23 серпня вперше у світі відбувся Саміт перших леді та джентльменів "М'яка сила в новій реальності". Мета заходу — обговорити питання гуманітарної політики. Основні теми — охорона здоров'я, освіта й рівні можливості. Відкрила саміт перша леді України Олена Зеленська.

"Перші леді та перші джентльмени у своїх країнах є впливовими особистостями. Їх видно, їх чути, до їхньої думки дослухаються, за ними стежать. Тому все, що вони ініціюють, що вони реалізовують, про що вони говорять, стає швидко відомим. Ті події, в яких вони беруть участь, стають більш яскравими. Це дійсно "м'яка сила", яку слід використовувати", — вважає перша леді України.

Саміт відбувся на території Національного заповідника "Софія Київська", він об'єднав 22 учасники з різних країн. Підсумком стала декларація міжнародного співробітництва та сприяння у вирішенні актуальних гуманітарних проблем, зокрема тих, які виникли внаслідок пандемії коронавірусу.

У саміті "М'яка сила в новій реальності" крім перших леді та джентльменів брали участь представники громадських організацій, експерти, консультанти.

Яна Панфілова — одна з таких учасників саміту. Вона активістка руху Teenergizer (Tінерджайзер), який об'єднав підлітків регіону Східної Європи та Центральної Азії.

У програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" Яна Панфілова розповідає про значимість першого такого саміту як для України, так і для світу загалом.

Ведучий програми — Денис Похила.

— Ваша особиста оцінка як учасниці форуму, чому він важливий?

— По-перше, це вперше відбувається, й відбувається в Україні, коли ми запускаємо таку велику платформу, де збираються всі перші леді та джентльмени.

В принципі, прийнято, що такі персони поза політикою. Але насправді їхній вплив на політику, на президентів досить великий. Якщо ми подивимося на досвід Мішель Обами — її підтримувало дуже багато американців, які голосували за самого Барака Обаму.

Якщо ми говоримо про Україну, вперше Україна ініціювала цю всю історію на міжнародному рівні для того, щоб нарешті обговорити дуже важливі теми. Це було обговорення трьох тем: здоров'я, рівні можливості та освіта. Особливо зараз, у коронавірус, коли багато країн зіткнулися з дуже великими втратами. І саміт — це дуже хороший майданчик, де можна нарешті поговорити.

І я є першим прикладом того, що голос реальних людей дійсно чути, і його сприймають. Тобто залучаються всі сторони процесу. Не тільки політики, не тільки перші леді та перші джентльмени, а ще й залучаються активісти, експерти, ті люди, які щось дійсно роблять.

У мене було кілька перемовин із першими леді Латвії, Литви. Це і є початок, коли ти можеш донести те, з чим ти стикаєшся в реальності. Тому що, на жаль, ми всі живемо в якихось "коробках". І дуже важливо вийти з цієї "коробки", дуже важливо донести те, що відбувається.

Наприклад, Україна. 30 років Незалежності. Але у нас живе 3 млн підлітків, у яких немає соціального, правового статусу в Україні. А це — немає доступу до медицини, й до решти. Вони десь за бортом, вони не всередині державної системи. І тому на них не зважають. А їх 3 млн! За 10 років вони стануть рушійною силою, яка впливатиме на Україну.

— За підсумками саміту було ухвалено декларацію про міжнародне співробітництво. Що вона змінює?

— Взагалі декларації — це така прийнята історія в ООН, коли наприкінці заходу підписують декларацію. Вона має дуже великий політичний вплив, але не має жодного юридичного впливу на будь-які країни.

Але це означає, що всі країни, які були в Україні та брали участь у саміті, та які готові щось робити, вони підписуються під цією декларацією. Такий ось не юридичний момент, але політичний, коли всі беруть на себе зобов'язання, які вони виконуватимуть.

Ось наша організація Teenergizer працює більше у сфері ВІЛ-СНІД, ментального здоров'я. Зараз проводимо онлайн-консультації для підлітків, тому що у період карантину вони відчувають себе більш уразливими. Наші консультанти — студенти психологічних факультетів київських вишів, вони якраз можуть говорити та допомагати підліткам. І таким чином ми говоримо: підліток, ти не один, ти можеш звернутися зі своєю проблемою.

Тому що іноді вчителі, медичні працівники, або інші діти не можуть, на жаль, у цьому допомогти йому. І якраз тут ці рівні консультанти, які можуть йому допомогти, й щось підказати.

Наша організація Teenergizer працює не лише в Україні, ми допомагаємо підліткам і в інших країнах. Я виступала на саміті на панелі, присвяченій якраз здоров'ю, де ми обговорювали, що відбувається зі здоров'ям у світі, й дуже велика частина була спрямована на коронавірус. І якраз ми і говорили зокрема про такі інновації, як онлайн-консультації. Вони також відображені у декларації. Учасники поділилися проблемами, запропонували шляхи вирішення, відбили їх у декларації, прописали різні зобов'язання та поставили свій підпис. Звичайно ж, ніхто може проконтролювати реалізацію цих намірів на практиці, але це таке своєрідне зобов'язання один перед одним.

Наша організація говорить про досвід ВІЛ-СНІДу, у нас епідемія ВІЛ-СНІДу в Україні. І підписується велика декларація на Генеральній асамблеї ООН в Нью-Йорку, підписи ставлять багато країн. І за 5 років ця декларація ще раз повторюється, ще раз її аналізують і допрацьовують цілі та завдання.

Звісно, без інвестицій, без грошей нічого неможливо зробити, і ми все це прекрасно розуміємо. І я думаю, що це більше напрямок. Нарешті ми можемо говорити про це відкрито на міжнародному рівні. Коли ми про це говоримо відкрито, коли нас чують перші леді та перші джентльмени, які реально впливають на прийняття рішень у своїх країнах, то це все виходить назовні. І тоді щось ми можемо починати міняти.

А якщо ми починаємо приховувати, замовчувати проблему (як в нашому випадку з ВІЛ-СНІД), тоді дійсно ні саміти, ні декларації не мають значення.

І я думаю, що ініціатива першої леді Олени Зеленської про проведення такого саміту — прекрасний хід для нашої країни в такому політичному контексті. Що ми нарешті оголосили офіційно, що перші леді та перші джентльмени дійсно мають владу та вплив.

Прямий ефір