Розпис Сікстинської капели та заснування ЄС: 1 листопада в історії

Зустрічайте вівторок, 1 листопада, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

1 листопада 1512 року завершили розпис стелі Сікстинської капели у Ватиканському палаці. Автор витворів мистецтва — італієць Мікеланджело Буонарроті. Роботи були виконані на замовлення Папи Юлія ІІ. Однак Мікеланджело на пропозицію погодився не одразу, адже потрібно було розписати 1115 квадратних метрів стелі, а також деякі фрагменти стін каплиці. До того ж, митець вважав себе виключно скульптором. Проте результат був неперевершеним. Легендарна "Перська сивіла", фреска "Страшний суд" та "Створення Адама" — найбільш вражаючі роботи майстра. Остання за популярністю поступається лише картині "Мона Ліза" Леонардо да Вінчі. Найскладніша робота Мікеланджело на стелі Сікстинської капели —  фреска "Страшний суд". Художник зобразив останній суд, який чинить Бог над людством.

1 листопада виповнюється 29 років з дня заснування Європейського Союзу — найбільшого економічно-політичного об'єднання європейських країн. Цього дня набув чинності Маастрихтський договір. Документ підписали 12 європейських країн. Головне завдання ЄС — сприяти миру та покращення добробуту народів. Зараз його членами є 27 держав. Європейський Союз засуджує російську агресію і підтримує Україну у боротьбі за свободу та незалежність. 23 червня цього року країни Євросоюзу надали Україні статус кандидата на вступ до ЄС. 

Цього дня 1998 року було докорінно змінено організацію системи Європейського суду з прав людини. Він почав діяти у французькому Страсбурзі як єдиний судовий орган. Також з цієї дати фізичні особи напряму можуть звертатися до суду. Раніше це могли робити лише держава чи організації. Головне завдання суду — це забезпечення справедливості у справах про порушення прав людини. Юрисдикція судового органу поширюється на 46 держав членів Ради Європи, які ратифікували Конвенцію з прав людини, зокрема і на Україну. 23 червня 2022 року наша країна подала позов до Європейського суду про порушення прав людини, які скоїла Росія, а саме: вбивства, викрадення, затримання, руйнація критичної інфраструктури та житлових будинків.

Більше про визначні події 1 листопада в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома".

Прямий ефір