Зростання економіки і збільшення зарплат українців: "5 вопросов" з Іллею Несходовським

Фото иллюстративное: ukranews.com

У липні 2021 року, порівняно з минулим роком, середня зарплата зросла у всіх областях України. Очікується, що номінальна зарплата українців до кінця року зросте на 18,8%, а в 2022 році — на 10,8%.

Що впливає на збільшення зарплати і чи чекати наступних підвищень — розповів директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський в програмі в програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом".

Ведучий програми — Олег Борисов.

— Що сприяє підвищенню зарплати? Які критерії?

— У нашому випадку основний критерій не є найкращим. Це все ж таки підвищення мінімальної заробітної плати, яке і зумовлює зростання в цілому заробітної плати. З 1 січня 2021 року уряд ухвалив рішення про підвищення окладів для бюджетників. Відповідно — зросли заробітні плати для вчителів і для працівників медичної сфери. Це добре в тому сенсі, що збільшення їхньої зарплати поліпшило їхні доходи і, відповідно, купівельну спроможність.

Крім того, дійсно, після важкого 2020 року в 2021-му наша промисловість трохи відійшла від того шоку, який виник через введення локдауна. І вже цього року є можливість, зокрема, підвищувати заробітні плати своїм працівникам, що і в цілому призвело до поліпшення і збільшення заробітних плат наших громадян.

— Чи вплине підвищення зарплати і "мінімалки" на рівень інфляції?

— Так, вплине. Але треба дивитися на впливи наступні. Є зростання заробітної плати. І якщо вона не відповідає зростанню продуктивності праці, то це призводить до того, що ціни на продукцію збільшуються, що і призводить до інфляції. Але не в нашому випадку. У нашому випадку це трошки інший фактор. Збільшення платоспроможного попиту призводить до того, що люди які торгують, бачать, що, незважаючи на досить-таки високі ціни, наприклад, на такі продукти харчування як овочі, фрукти, люди продовжують їх купувати. Відповідно, люди не знижують ціни. Незважаючи на те, що сезонний фактор часто призводив до того, що коли збирається врожай — ціни падають. Зараз вони впали не так сильно, як минулого року. Але все ж таки, інфляція — це світовий тренд і ситуація на світових ринках зараз є основним чинником, який визначає ціни у всьому світі, зокрема в Україні.

— Чи можна якось спрогнозувати, якою буде зарплата до кінця цього року, наступного року, у відсотках?

— Це залежить в цілому від того, чи буде зростати економіка, на скільки зросте продуктивність праці. Чому? Тому що в комерційному секторі основна причина зростання заробітної плати — це те, що люди приносять більше грошей тим компаніям, в яких вони працюють. Відповідно, у роботодавця є можливість платити більше. Крім цього, попит на конкретну робочу силу. Наприклад, в минулому підвищення заробітної плати визначалося, зокрема, тим, що люди їхали за кордон за більш високими заробітними платами. Щоб утримати працівника в Україні, підвищували заробітну плату і, відповідно, для того, щоб зберегти цю конкуренцію в заробітних платах, і для того, щоб підприємство продовжувало працювати. Зараз цей фактор вже не є таким основоположним. Але все одно, якщо наша економіка буде зростати, то це і створює передумови для зростання заробітної плати.

— Дуже багато політиків, особливо перед виборами, обіцяють стабільну економіку, зростання зарплат, пенсій. Але від чого залежить сильна економіка і чи можемо ми, українці, вплинути на її зміцнення, особливо — в часи пандемії?

— Звичайно, політики можуть вплинути на економічну ситуацію. Це закони, які ухвалюються щодо бізнес-клімату. Якщо умови роботи підприємств в Україні кращі, ніж у сусідніх країнах, інвестори приходять до нас, вкладають гроші і заробляють їх тут. Якщо оподаткування в Україні є більш вигідним, ніж у наших сусідів, в інших регіонах, з якими ми конкуруємо, то в цьому випадку також розміщується виробництво у нас. Якщо ми зменшуємо навантаження, наприклад, на заробітну плату, то у нас збільшується платоспроможний попит. І це також впливає на те, що економіка починає зростати.

Іншими словами — так, політики можуть впливати і впливають на ситуацію в економіці через ухвалення відповідних законів і законопроєктів. Питання: чи є у них ця програма? Яким чином вони збираються стимулювати зростання економіки? Чи можливе, наприклад, ви сказали, зростання економіки і одночасно зростання пенсії? Зростання пенсії можливе тільки в тому випадку, якщо ми ухвалюємо адміністративне рішення щодо збільшення виплат, а для цього необхідно збільшити надходження до державного бюджету. А це — тільки шляхом збільшення податкового навантаження. Збільшуючи податкове навантаження, ми погіршуємо ведення бізнесу в Україні. Тому необхідно дивитися, чи не суперечать обіцянки політиків одна одній. Одночасно зростання пенсії, зростання соціальних виплат і з іншого боку — зменшення, наприклад, податкового навантаження на підприємства.

— Який ваш прогноз до кінця цього року щодо збільшення зарплат, з огляду на ситуацію зараз?

— По економіці, імовірніше за все, ми будемо в коридорі від 3,5 до 4%. Це десь приблизно, — 3,8-3,9%. Це нижче, ніж той прогноз, який робився на початку року. І пандемія, дійсно, на це вплинула, з одного боку.

Щодо заробітних плат, то тут зростання істотного, ймовірно, не буде спостерігатися. Тобто ми залишимося в тих же темпах, у тому ж розмірі, в якому ми були на сьогоднішній момент.

Медіа-партнери
Прямий ефір