Росія хоче обезголовити кримськотатарський національний рух, — Чубаров

Рефат Чубаров. Скріншот відео: kanaldom.tv

Арештами активістів в окупованому Криму Росія прагне домогтися повного придушення кримськотатарського національного руху. Про це у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" заявив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

Зокрема заступника голови Меджлісу Нарімана Джеляла заарештували як одного з лідерів опору російській окупації в Криму, сказав Чубаров.

"Ми розуміємо, що вони хочуть абсолютно обезголовити кримськотатарський національний рух. Наріман Джелял — один із найбільш авторитетних, освічених молодих кримських татар, які сповнені власної гідності. Це люди, які дуже люблять Крим, і вони думають про майбутнє Криму, свого народу, всіх тих людей, які живуть у Криму", — акцентував Чубаров.

Голова Меджлісу наголосив, що такі активісти, як Джелял, "об'єднують людей навіть самим фактом того, що вони є, особливо, коли люди перебувають в умовах окупації".

"Можливо, на території материкової України декому важко зрозуміти, але в Криму для того, щоб підтримувати людей, які перебувають у постійному стресовому стані, стані страху, що до них можуть прийти, що до них можуть застосовуватися репресії, іноді достатньо, аби поруч була людина, яка говорить правду без надриву, яка у всіх ситуаціях завжди знаходить потрібні слова, і яка загалом не схиляє голову перед російськими окупантами, які увірвалися на нашу землю. І ось у такому своєму статусі, своєму образі Наріман дійсно об'єднував практично всіх людей у кримськотатарській спільноті, і не лише в кримськотатарській спільноті", — уточнив Чубаров.

Глава Меджлісу доповнив, що російська влада Криму завдала удару саме по Джелялу, оскільки "підносить зараз урок усім іншим, лякає усіх інших". Арешт однієї з ключових фігур опору російської окупації в Криму вкотре підтверджує вибірковість російського "правосуддя", від дій якого на окупованому півострові ніхто не захищений.

"Мені сьогодні телефонували деякі співвітчизники й говорили: "Ви знаєте, ми думаємо про те, що якщо таку відому людину, таку незломлену молоду людину вони саджають, і намагаються засудити до 15 років позбавлення волі, то ми розуміємо, що з нами вони можуть просто розправитися", — сказав Чубаров.

Арешти кримськотатарських активістів є продовженням репресій, спрямованих проти Меджлісу, переконаний Чубаров.

"І зрозуміло, що це репресії щодо Меджлісу кримськотатарського народу. Ви ж знаєте, що у 2016 році окупаційний суд визнав діяльність Меджлісу "екстремістською" та заборонив її. У 2017 році Міжнародний суд ООН наказав Росії негайно зняти заборону на діяльність Меджлісу та дозволити лідерам Меджлісу вільно в'їжджати і виїжджати з Криму, але Росія не виконує рішення суду", — деталізував лідер Меджлісу.

На думку Чубарова, тому Росія застосувала до Джеляла саме статтю про "екстремізм", хоча очевидно, що заступник голови Меджлісу переслідується через проукраїнську політичну позицію, і зокрема за участь у Кримській платформі.

"І тому зараз, здійснюючи розправу над Наріманом, вони обрали статтю саме екстремістського штибу, хоча всім очевидно, що Нарімана Джеляла російські окупанти хочуть посадити саме за його політичну позицію, за його постійний зв'язок і взаємодію з Українською державою, і за його участь у Кримській платформі", — сказав Чубаров.

Голова Меджлісу акцентував, що Росія витісняє кримських татар з Криму, і нагадав про сотні років репресій, які пережив кримськотатарський народ.

"Кримські татари дуже добре знають свою історію, і вони знають, що протягом останніх 238 років усі нещастя приходили з боку Москви. Це ми знаємо, чому наша діаспора становить мільйони людей у Туреччині, тисячі в Румунії, Болгарії та інших країнах. Тому що свого часу ми вже переживали репресії в різні роки Російської імперії, Радянського Союзу. І зараз сучасна Російська Федерація думає, що вона прийшла до Криму, щоб остаточно розправитися з кримськими татарами, і витіснити їх із Криму. І кримські татари про це, звичайно, прекрасно обізнані. Вони розуміють це. І тому тут ніколи не може бути зближення позиції", — резюмував Чубаров.

Повна версія інтерв’ю: Російський тест для Кримської платформи: затримання в окупованому Криму коментує Рефат Чубаров

Нагадаємо, 3 і 4 вересня в окупованому Криму здійснили незаконні обшуки та затримання кримських татар — громадських діячів і звичайних громадян. Серед затриманих — Наріман Джелял, перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, який 23 серпня брав участь у саміті Кримської платформи в Києві. Також силовики ФСБ забрали ще чотирьох активістів — Ельдара Одаманова, Азіза та Асана Ахтемових, Шевкета Усеїнова.

6 вересня районний "суд" Сімферополя заарештував Нарімана Джеляла та братів Ахтемових на два місяці — до 4 листопада. Ельдар Одаманов і Шевкет Усеїнов отримали 14 і 15 діб "адміністративного арешту" відповідно.

Відомо, що Джелялу та братам Ахтемовим оголосили підозру за статтею "Диверсія" Кримінального кодексу РФ, що передбачає покарання у вигляді позбавлення волі від 12 до 15 років. Окупанти звинувачують кримських татар у причетності до пошкодження газопроводу в районі села Перевального під Сімферополем.

Ельдар Менсітов раніше був головою меджлісу села Молодіжного та членом Сімферопольського регіонального меджлісу кримських татар. 8 вересня о 9-й ранку в його будинку провели обшук, самого чоловіка затримали і відвезли в невідомому напрямку. Менсітов має інвалідність 3-ї групи.

Меджліс кримськотатарського народу звернувся до країн-учасниць Кримської платформи, щоби провести термінові консультації щодо репресій в окупованому Криму.

Читайте також: Нові арешти в Криму — дії України: "5 вопросов" з Ескендером Барієвим

Прямий ефір