Рекорд: 2023 року на адресу омбудсмена надійшло 3692 звернення про порушення мовного закону

Тарас Кремінь. Фото: facebook.com/govuamova

У 2023 році на адресу уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя надійшли 3692 звернення громадян щодо порушення Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Про це повідомив уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь у Facebook, передає "Дім".

Кількість скарг за 2023 рік стала найбільшою за час існування інституту уповноваженого і на 30% перевищила показник 2022 року.

"Статистика свідчить як про збільшення кількості порушень мовного закону, так і про критичну чутливість громадян України до відстоювання своїх мовних прав. В умовах війни державна мова стала серед головних чинників національної безпеки, символом боротьби проти ворога, фактором гідності та свободи", — пояснює мовний омбудсмен.

Найбільше мовних проблем фіксували у сфері обслуговування споживачів — майже половина отриманих у 2023 році звернень, а саме 1822. 992 звернення стосуються відсутності української версії сайтів інтернет-магазинів й інтернет-представництв, 615 — порушень безпосередньо під час обслуговування, 215 — відсутності інформації про товари та послуги державною мовою. 

Друге місце за кількістю зареєстрованих звернень громадян щодо порушення мовного закону посіла сфера інформації для загального ознайомлення та реклами. 557 звернень надійшли щодо зовнішньої реклами та вивісок.

156 з отриманих звернень стосуються порушення законодавства педагогічними й науково-педагогічними працівниками закладів дошкільної, загальної середньої та вищої освіти. Високою також є кількість скарг про порушення у сфері культури (103 звернення) та в медіа (174 звернення).

Найбільше повідомлень громадян стосувалися порушення законодавства про державну мову у наступних регіонах:

  • Київ — 1345, 
  • Харківська область — 516, 
  • Одеська область — 486, 
  • Дніпропетровська область — 316, 
  • Київська область — 153, 
  • Запорізька область — 63, 
  • Львівська область — 59, 
  • Полтавська область — 54,
  • Миколаївська область — 53.

Читайте також: Український театр під час війни: у 2023 році було вдвічі більше прем'єр, ніж у 2022-му

Медіа-партнери
Прямий ефір