Реформи та допомога жителям непідконтрольних територій: про роботу Мін’юсту говоримо з Валерією Коломієць

Міністерство юстиції України за останні два роки впровадило багато важливих реформ. Частина з них стосуються реформування пенітенціарної системи. Також був спрощений доступ до безоплатної правової допомоги для громадян України.

Які ще реформи впроваджуватимуть і що робить Мін’юст для допомоги людям на непідконтрольних територіях — розповіла заступниця міністра юстиції України Валерія Коломієць у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Анна Нитченко.

— Ваше міністерство працює два роки. Які ключові успіхи ви можете відзначити?

— Ми за два роки встигли багато, але недостатньо. Тому що коли ти починаєш працювати в міністерстві, взагалі в такій структурі, здається, що ось зараз ви все зміните, але ти стикаєшся з бюрократією. Вона займає дуже багато часу.

Ми вважаємо, що одна з найбільших наших реформ і те, що дійсно можна подивитися, помацати, що бачать багато жителів України — це те, що ми робимо в пенітенціарній сфері. Тому що ми зробили певну революцію. Ми законодавчим шляхом намагаємося змінити її, поліпшити умови утримання людей, які перебувають під вартою. І, в той же час, гуманізувати самі покарання, щоб люди дійсно могли виправитися, почати життя заново. Особливо це стосується неповнолітніх.

Одночасно з цим ми почали покращувати фізичні умови їх утримання. Ми регулярно проводимо ремонтні роботи в слідчих ізоляторах. Буквально нещодавно ми продали колишню колонію. Ці гроші будуть вкладені в будівництво більш сучасних приміщень для того, щоб утримувати підстражних.

Чому це важливо, в тому числі для суспільства? По-перше, люди, які можуть виправитися, зробивши таку помилку, корисніші для суспільства. І друге — коли ми утримуємо людей в неналежних умовах, в результаті з наших же податків за рішеннями Європейського суду з прав людини ці люди отримують компенсації. Тому ми прекрасно розуміємо, що крім, скажімо так, такого гуманістичного, людського, корисного ефекту це, в тому числі, і банальна економіка. Тому що нам вигідно, державі вигідно дотримуватися прав людини.

— Що ще будете в цій системі виправляти?

— Для нас зараз найважливіше — щоб ухвалили ті закони, які ми зареєстрували у Верховній Раді. До того ж, ми готуємо зараз стратегію щодо поліпшення утримання людей в наших пенітенціарних установах. Ця стратегія важлива, тому що ми націлені на те, щоб припинити системне порушення прав людини. Ми вирішили, що без певної "дорожньої карти", плану дії на найближчі кілька років, буде важко. Тому ми пішли таким шляхом.

Я думаю, що до кінця року стратегія буде ухвалена. Це дуже важлива віха, але ми розуміємо, що це не найважливіше, що зробило Міністерство юстиції за ці два роки.

— Розкажіть про зміни в системі надання безоплатної правової допомоги.

— Ми зараз націлені — і вже почали це робити — на те, щоб люди могли мобільно, дистанційно отримувати всю можливу юридичну допомогу. Що це означає? Протягом останнього півріччя ми презентували кілька мобільних додатків, за допомогою яких будь-яка людина може звернутися по допомогу. Другий момент — ми також презентували електронний кабінет клієнта. У чому особливість цього сервісу? Якщо, наприклад, через мобільний додаток ти можеш звернутися, отримати усну консультацію, письмову. Ти можеш навіть довантажити документи. Юрист наш почитав. Вже на основі цих документів більш докладно тобі відповів. То в електронному кабінеті клієнта людина має право на допомогу адвоката в суді за рахунок держави.

Людина може подати документи зі своїм електронним підписом через електронний ключ, не виходячи з дому, і отримати допомогу конкретного адвоката, який буде з нею працювати в суді і захищати її права.

Також ми хочемо до кінця року запустити нову систему надання безоплатної правової допомоги в суді. Коли до нас приходять по допомогоу ми говоримо: "Ви маєте право, але, будь ласка, принесіть нам кілька довідок". І виходить дурна ситуація: ми відправляємо нашого клієнта, щоб він в карантин стояв десь в черзі, в якійсь установі, брав якісь довідки.

Тому зараз ми домовилися з податковою і і будемо домовлятися з Пенсійним фондом для того, щоб ми самі могли потрібні нам документи брати у них в реєстрах. Для нас дуже важливо, щоб до кінця року люди, які до нас приходять або, тим більше, звертаються через ті ж додатки або через електронний кабінет клієнта, потім не змушені були звертатися в якісь інші відомства для того, щоб ми могли їм надати адвоката.

— В Україні створюють "країну в смартфоні". Як ви оцінюєте реалізацію цієї стратегії саме з боку Мін’юсту?

— Я вважаю, що це дуже правильний вектор руху. Щодо кількості звернень — воно дійсно зростає. Наприклад, у нас є у нас є мобільний додаток "Моє право". Він націлений на людей, які приїжджають з непідконтрольних територій або перебувають на непідконтрольних територіях. Ми бачимо статистику, коли саме люди з непідконтрольних територій до нас заходять в цей додаток. Тобто їх цікавить, вони розуміють, що там можуть знайти якісь роз’яснення, пояснення, можуть зрозуміти, куди їм звернутися, щоб отримати юридичну консультацію. Тому це дійсно працює.

Питання в іншому. Я як чиновник, який з цим стикається не тільки відкриваючи ту ж "Дію", а як людина, яка в роботі впроваджує ці дані в додатку, розумію, що це важко робити зсередини. За цим стоїть дуже багато бюрократичних і технічних процесів. Тому так, не завжди вдається зробити з сьогодні на завтра, але ми бачимо, що загалом по країні ми дуже активно розвиваємо цю тематику. Я хочу нагадати, що ми фактично стали мало не першими, хто презентував саме електронний сертифікат про вакцинацію. Як ми бачимо, він уже працює в Європі, і наші громадяни спокійно можуть подорожувати і не морочитися.

— Над чим ще ви зараз працюєте саме для людей, які проживають на тимчасово непідконтрольній території?

— Ми постійно працюємо в цьому напрямку, тому що розуміємо, що це досить вразлива категорія і необхідно дуже багато ресурсу вкладати в те, щоб реінтегрувати людей, які проживають на тимчасово окупованих територіях. І допомагати їм, якщо, наприклад, вони приїжджають в Україну.

Так, наші юристи, адвокати не можуть допомагати жителям непідконтрольних територій саме на тій території. Тому ми постійно їх супроводжуємо, коли вони прибувають в Україну і починають, наприклад, життя тут. Або намагаються якимось чином захистити своє право на соціальне забезпечення від держави. Є ж багато пільг і подібних речей. І дуже часто людям доводиться доводити, що вони мають на це право. Ми постійно працюємо з цим.

Ми також розвиваємо мережу волонтерів безоплатної правової допомоги. Тобто це люди, які не працюють на нас, але які мають активну позицію. Вони поширюють інформацію про таку систему і наші контакти, пояснюють людям, чим ми можемо допомогти. Це, в тому числі, дуже активно розвинене на території Луганської та Донецької області. Тому що всі ми прекрасно розуміємо, що якраз якщо людина приїжджає з непідконтрольною території, він взагалі може не знати ні про яку безоплатну правову допомогу, ні про те, як йому звернутися до суду, щоб перерахували пенсію.

Протягом усього минулого року ми розробляли, і цього року президент підписав оновлену Стратегію з прав людини. Стратегія розповідає, куди рухається держави в ракурсі захисту прав людей. Ми внесли дуже багато нових розділів, які стосуються саме того, яким чином органи державної влади повинні діяти для захисту тих, хто тимчасово переміщений з непідконтрольних територій, для захисту дітей, які, наприклад, залишилися на території окупованого Криму чи Донбасу.

Прямий ефір