Проєкт "Відважні" бореться за кожну українську дитину, щоб не було втраченого покоління, — психологиня Вікторія Назаревич

Психолог Вікторія Назаревич. Фото: kanaldim.tv

Арттерапія — це набагато більше, ніж просто малювання. Це форма психотерапії, яка дає можливість висловити свої емоції та позбутися страхів за допомогою мистецтва. Після початку повномасштабної війни майже кожна українська дитина потребує ресурсу, необхідного для розвитку та внутрішнього спокою. Разом із командою психологів та арттерапевтів проєкт "Відважні" борються за кожну дитину, щоб в Україні не було втраченого покоління. Про проєкт у "Ранку Вдома" розповіла його співзасновниця, психологиня Вікторія Назаревич.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Розкажіть нашим глядачам про проєкт "Відважні". З чого він розпочався?

— На мою думку це дуже потужний проєкт, бо він спрямований на дітей, які мають психосоматичні хвороби, які мають низький імунітет. Саме вони є найвідважнішими, тому що вони мають силу вилікувати себе, створити навколо себе гарний простір, і ми їм допомагаємо методами арттерапія.

Проєкт "Відважні" — це чудова ініціатива фонду globalwellnessday-ukraine. Ініціювала його створення амбасадор фонду Global Wellness Day в Україні Ірина Грибан.

Слоган проєкту: "Боремось за кожну дитину, щоб в Україні не було втраченого покоління". Якими методами та інструментами ви користуєтеся, щоб зберегти здоров'я кожної дитини?

— Так, є така поширена думка, що це буде втрачене покоління. Я як психолог, точно знаю, що це буде покоління сили. Це буде покоління, яке вже плекає потужність. Це будуть особливі діти. Ми намагаємося саме методами творчої інтеграції допомогти їм.

Що для вас означає термін "втрачене покоління"?

— Це покоління, яке звикло до вибухів, до тривог. При цьому вони знайшли особливі методи з цим впоратися, знайти внутрішню потужність. Власне, вони і є відважні.

Розкажіть про фахівців, яких долучаєте до проєкту.

— Наша арттерапія — це терапія мистецтвом. Звісно, для дитини це найбільш природний спосіб себе виражати, проявляти свої емоції, свої переживання.

Тому, коли кажемо про наших арттерапевтів, то варто зазначити, що це люди, які налагоджують місток між душею дитини і її творчою основою через колір, пластичні матеріали.

Наприклад, використовуємо звичайні слайми. Вони дають дитині можливість і поплакати, спробувати викинути всю свою агресію.

Арттерапія буває різною. Це і колір, і мова дитини. Звісно, використовуємо іграшки. Це помічники, це внутрішня основа дитини, і ми можемо давати іграшку, яка, наприклад, мамі і дитині допоможе. В проєкті "Відважні" ми використовуємо різні методи.

Як м'які іграшки впливають на розвиток? Як зробити так, щоб вони дійсно допомагали дитині?

— Дитина має сама обрати іграшку та накласти на неї особливий мотив, особливо ідею. Наприклад, ця іграшка допоможе, коли вам буде боляче. Іграшка допомагає дитині створити безпечний простір.

Саме тому дітки так люблять спати з якоюсь іграшкою?

— Так. На початку війни в нас були випадки, що дитина спала в ліжечку обклавшись 15-20 іграшками. Це дає безпеку. Це проєкція теплої мами, яка наразі не може бути з тобою з різних причин.

Розкажіть, будь ласка, про співпрацю з Міністерством освіти України.

— "Відважні" — це перший науковий проєкт з державними структурами. Ми пройшли акредитацію, яка розрахована на психологів, яких ми готуємо як фахівців. Програму впроваджували 4 місяці.

Сам проєкт готували та випробовували 8 місяців. Апробували його в клінічних лікарнях України з дітьми, у яких діагнози не завжди сумісні з життям. Після того, що ми побачили, ми були шоковані і здивовані, тому що діти сказали: "Я хочу жити. Я хочу боротися. Я хочу витримати. Я маю на це сили".

Арттерапія повертає цю силу, і вона дає можливість дитині відчути радість, а дитина має особливу психіку. Вона розвивається лише в радості, її здобутки, її сила можлива лише тоді, коли вона радіє.

В горі, в болі дитина не стає потужнішою, міцною і взагалі її нейропластичність мозку зупиняється. Вона не хоче засвоювати матеріал.

Дуже цікаво. Ще ми знаємо, що багато зірок підтримують ваш проєкт. Хто це?

— Наш амбасадор Ірина намагається максимально популяризувати цю ідею. Всі матеріали, вони в безплатному доступі. Нас підтримують зірки, які відчули цю ідею і відчули цю силу.

Це співачки Альоша та Світлана Тарабарова. Це блогери з мільйонною аудиторією. Вони дають простір для того, щоб ця ідея розвивалася і арттерапія стала популярною в нашій країні.

Українці творчі. Подивіться на наші писанки, подивіться на наші мазанки, подивіться на те, що відбувається навколо нас. Ми любимо творчість, адже це мова українців.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір