Прем'єра стрічки "Шлях поколінь": як вдалося об’єднати історії бійців УПА та війну на Донбасі розповів режисер стрічки Михайло Ухман

Прем'єра стрічки "Шлях поколінь". Фото: loda.gov.ua

В український прокат виходить художньо-документальна картина "Шлях поколінь". Вона знята на основі реальних історій про УПА та війну на Донбасі. Про це розповів автор ідеї, режисер фільму, доброволець Михайло Ухман. Кого зацікавить стрічка, які плани має режисер та чи варто знімати художнє кіно державним коштом, дізнавайтеся у матеріалі "Ранку Вдома".

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Про що це кіно і на кого воно орієнтоване? Для кого?

— Це фільм про українську боротьбу. "Шлях поколінь" — це фільм про любов, про дружбу. Кожен глядач різної вікової категорії зможе для себе знайти, що цікаве. Хто захоче бойовика, той побачить стрілянину різних поколінь: під час Другої світової війни та сучасної війни на Донбасі. Хто мріє про любов, поцілунки, вічне кохання, побачить і це. Є історії про міцну дружбу. Також порушується питання про те, як залишитися людиною.

Нам відомо, що сценарій фільму народжувався в окопах. Як з'явилася ідея зняти цей фільм?

— У 2017 році я був добровольцем. Паралельно працював як військовий журналіст, документаліст. Під час однієї з ротацій, я поїхав на Волинь, де зустрівся з місцевою жителькою, яка воювала в складі УПА проти гітлерівців та НКВДистів. Частинка історії стала початком народження цього сценарію фільму.

Спочатку це мав бути невеличкий документальний фільм, але з роками все переросло в масштабніший проєкт. Мене підтримали діаспора, український бізнес та митці. Перебуваючи на фронті у 2019 році, я тісно співпрацював з одним з підрозділів ЗСУ. Тоді народилась сама ідея показати, як українці воювали за незалежність протягом століть. Не хотів робити шароварщину. Тож довелося залучити до роботи багатьох відомих сценаристів та артистів. Події, які сталися після 24 лютого 2022 року, дозволили подивитися по-іншому на фільм.

— У фільмі присутні інтерв'ю справжніх учасників УПА. Як ви їх розшукали? Як вдалося документалістику вплести в художню історію?

— Документалістика — це моя робота. Я знайомий з людьми, які воювали у Другій світовій війні на боці УПА. Чи вдалося вплести в історію кілька невеличких документальних кадрів зможе сказати глядач. До речі, це не нова фішка. Спілберг вже таке робив. Головне тут, як на мене, інше. Те, що минулі покоління показали як боротися. Після 24 лютого 2022 року ця інформація нам дуже знадобилася. 

— Знімання фільму відбувалися до повномасштабного вторгнення, але на сході України. Розкажіть детальніше, де саме і як вдалося знімати в зоні бойових дій?

— Це була авантюра, жоден режисер країни такого не робив. На той момент, а це 2020 рік, ми знімали в селищах Карлівка та Славне Донецької області. У 2020 році там не велися бойові дії. У співпраці з підрозділами Збройних Сил України, спецпідрозділами, ротою глибинної розвідки ми вирішили, що немає сенсу везти з Києва каскадерів. Тож знімали реальних військових, ветеранів, добровольців та розвідників.

Один з БТРів, який є у фільмі, після 24 лютого був залучений у Маріуполі. Інші зараз "воюють" на Донецькому напрямку. Спецпідрозділи, зброя — натуральні. Тільки актори та знімальна група приїхали з Києва. Сценарій удосконалювали самі командири. Там майже нічого не було награно. Друга частина знімання була ще у лісах на Волині. Третя — сучасний Київ.

Чи є у вас якісь плани на історію про повномасштабне вторгнення? Як гадаєте, чи варто знімати кіно про війну, що триває?

— Варто. У мене є плани. Світ втомився, нам треба показати йому, що відбувається в Україні зараз. Якісне українське кіно — це потужний піар. Маю на увазі художні фільми. Їх можна знімати за гроші меценатів, які зараз потужно підтримують нас.

Державні гроші не треба витрачати на фільми, максимум — це документальне кіно. Знімати за державні кошти художні фільми — це те саме, що історія з бруківкою чи стадіонами. Треба, щоб ми все документували, адже це докази для міжнародних інституцій. Втім, якщо є можливість та підтримка, то треба знімати якісне кіно.

В мене вже готовий потужний сценарій, написаний у співпраці з американцями і європейцями. Це буде фільм голлівудського рівня. Ще раз нагадую, це не державні кошти. Паралельно я займаюся знімання документального кіно. Перебуваючи на фронті, я бачу все, що відбувається. Фільмувати вдається за фінансової підтримки меценатів.

— Запрошуйте глядачів до кінотеатрів на перегляд фільму "Шлях поколінь".

— Фільм виходить на широкі екрани в Україні 12 жовтня. Запрошую в кіно усіх охочих. Частина коштів від проданих квитків піде на купівлю дронів-камікадзе та дронів для української армії. Тим більше вас чекає півторагодинна захоплива історія.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір